0
zpět
946

Škoda Auto – včera, dnes a zítra: zrození Škody Favorit

Proč jsme nebyli u Giugiara vítanými hosty, se už asi nikdy nedozvíme. Jak by vypadal Favorit, kdyby klapla spolupráce s Pininfarinem, pracujícím toho času pro Peugeot, asi také ne. Můžeme však s odstupem času posoudit, zda byl Nuciam Bertone tou správnou volbou…
22.08.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+8

Proč jsme nebyli u Giugiara vítanými hosty, se už asi nikdy nedozvíme. Jak by vypadal Favorit, kdyby klapla spolupráce s Pininfarinem, pracujícím toho času pro Peugeot, asi také ne. Můžeme však s odstupem času posoudit, zda byl Nuciam Bertone tou správnou volbou…


Když autosalon, tak jedině ženevský…

Bertoneho skici
Právě na těchto místech, se odehrávají někdy zcela nenápadná a často i utajovaná jednání, která mnohdy rozhodují o budoucím směru výroby. Na ten ženevský - v březnu 1983, se vypravili Ing. Andrej Barčák a Ing. Petr Hrdlička. Hlavním úkolem bylo sehnat designéra pro karoserii příštího vozu Škoda.

První cesta vedla ke Giorgettu Giugiarovi. Již z prvního kontaktu ale vycítili, že nejsou vítanými hosty. Další cesta vedla k Pininfarinovi, který měl tou dobou uzavřenou smlouvu s Peugeotem a kromě italských automobilů se již nesměl v Evropě dále prosazovat. Navštívili také Chaussona, francouzského specialistu na Renaulty, se kterým se dohodli na přípravě harmonogramu a rozpočtu. Nakonec se ale sešli s Nuciem Bertonem, s nímž dohodli spolupráci. Právě jeho studio mělo vypracovat design karoserie příštího vozu Škoda. Spolupráci ztěžovala byrokracie, která je odstupem let již nepředstavitelná. Přesto se harmonogram dařilo plnit.

Bylo - nebylo, ale mohlo být….

Bertoneho designer, odpovědný za tvar karoserie, na poradě v Mladé Boleslavi.
Kvasinský vývoj postavil dle Bertoneho, prototyp Škody 783 (označení budoucího kupé na bázi Favoritu). Ke konci r. 1986 byla hotova karoserie. Bertone se o tomto kupé vyjádřil velice příznivě, vůz se skutečně povedl. Bohužel ale zůstalo jen u jediného prototypu, který je dodnes k vidění v depozitáři Škoda Auto Muzea. Tímto okamžikem zhasla naděje, že Kvasiny budou pokračovat ve vývoji sportovních vozů. Další kroky směřovaly už jen k „užitečným“ užitkovým verzím. První takovýto prototyp byl dokončen v lednu 1989. Tvář zdejšího závodu tak byla na dalších deset let pevně stanovena.

Práci čest aneb s Pick-upem jde všechno líp…

Vedle Pick-upů měla nosný program podpořit i výroba Favoritů. Roku 1990 nahradila Škodu 130 Rapid montáž Favoritů 136 Lux. Za 12 měsíců se jich vyrobilo 8867 kusů a světlo světa spatřilo i prvních šest Pick-upů. Výlisky na první Pick-upy se upravovaly ručně a provizorně probíhalo i svařování podsestav. Velké naděje se vkládaly do stavby nové lakovny, avšak nedostatek financí přinesl jen částečné vyřešení problému. Kvalita laku tak nadále pokulhávala.


Mazda 323 s „Favoriťáckým“ motorem…

Ke zkouškám se zprvu používalo tzv. nosičů, tedy vozů zahraničních značek, ve kterých byl zabudován zkoušený budoucí motor. Pro tento účel např. sloužila i Mazda 323, se kterou si technici sem tam užili i krapet zábavy. Říká se, že u jednoho nejmenovaného motorestu, se obrátila skupinka řidičů na techniky s prosbou, zda-li by jim neukázali to, co se skrývá pod japonskou kapotou. Po nahlédnutí pak překvapeně pravili: „No jó, Japonci, kam se na ně hrabeme, toho se u nás nikdy nedočkáme“.

Úpravy a zkoušky motoru…

Škoda Forman sanitní
Schválení potřebných úprav motoru, provázelo mnohdy nadlidské úsilí a odhodlanost. Vývojové oddělení mělo k dispozici určitou finanční částku, se kterou se muselo šetřit a nakládat velmi obezřetně. Výsledkem měl být tedy nový vůz se starým motorem. Vývojářům šel z toho mráz po zádech. Věděli, že životnost čepů klikového hřídele se pohybovala kolem 100 tis.km. To samé platilo i o ventilech. Použití bezolovnatého benzínu nepřicházelo v úvahu bez drahých zásahů do konstrukce. Prosadit změny tedy nebylo vůbec jednoduché. Na celou věc se muselo jít obklikou a k boji bylo nutné využít i chystané zahraniční emisní předpisy. Pak už jen stačilo zasvětit do problému osoby kdesi „nahoře“ a zdůraznit, že pokud limity nesplníme, je konec s vývozem a tudíž i s devizami. Právě tento argument zajistil, že motor dostal hliníkovou hlavu (vodítka ventilů z fosforové litiny, ventily s pryžovými stírátky, sedla a úpravy pro spalování bezolovnatého paliva, novou generaci pístních kroužků, nové vložky válců, samoregulační písty se zalitými ocelovými jádry, kalený klikový hřídel a úplně nový karburátor).

TIP: Škoda Auto - včera, dnes a zítra - díl V.

Favorit nebo Laura…?

Přestože v anketě vyhlášené Světem motorů zvítězil mezi veřejností název Laura skoro se 14 tis. hlasy, automobilka dala přednost názvu Favorit, který se v anketě nedostal ani do první desítky. Když si dnes představím poněkud tvrdý a hranatý design vozu společně se jménem Laura, řekla bych, že se automobilka tehdy rozhodla správně. Laura by si přeci jen zasloužila ladnější tvary.

Chceš-li vůz, postav se do fronty……

Návrhy variant na bázi Š 781
V r. 1988 se Favorit dostal do prodeje za 84 000 Kčs, v Německu byl nabízen za 11 390 marek. O rok později zahrnoval srpnový inovační program celou řadu modifikací na základě společných podvozků a částečně i karosářských dílů.
TYP 781 - pětidveřový dvouprostorový os. vůz – hatchback, se splývavou zádí
TYP 782 - čtyřdveřový tříprostorový os.vůz – sedan
TYP 783 - dvoudveřové čtyřmístné sportovní kupé
TYP 784 

- dvoudveřové kombi se zvýšenou střechou v zadní části karoserie a

velkými dvoudílnými dveřmi v zadní stěně
TYP 785 - pětidveřové osobní kombi
TYP 786 - dodávkový vůz, vycházející z typu 784, stejně jako pick-up 787
TYP 788 

- sanitní vůz vycházel rovněž z typu 784, avšak jako jediný

z navrhované řady neměl rozvor 2450 mm, ale 3100 mm

Všechny vozy vznikly v prototypech, ale do sériové výroby se dostal jen sedan (typ 781) – FAVORIT, kombi (typ 785) – FORMAN a pick-up (typ 787).

Sametová Boleslav

Velmi neklidné listopadové dny 1989 přinesly dramatické zvraty. Roku 1989 vyrobila automobilka 182 600 vozů, z toho 100 000 Favoritů. Zbytek tvořily škodovky s motorem vzadu.

2. ledna 1990 se vyrobilo 212 Favoritů, 3. ledna už jen 57 Favoritů a 4. ledna již žádný. Důvodem byla amnestie, vyhlášená prezidentem Václavem Havlem. Armáda navelela 230 vojáků a na linku také museli nastoupit lidé z jiných provozů. Novým a nezaučeným lidem však nešla práce příliš od ruky. Ze 350 karoserií se podařilo kvalitně nalakovat pouze 250 kusů a celou stovku tvořili zmetci. Touto dobou měla automobilka dluhy ve výši 2,5 miliardy korun. Nyní bylo jasné, že situaci nevytrhne ani armáda, ani vězni a vůbec už ne Vietnamci.

Jak se situace dále vyvíjela a co automobilku „zachránilo“, se dozvíte zase za týden ve druhé části (VI. dílu) – seriálu Škoda Auto – včera, dnes a zítra.

Zdroj: Vladimír Holoubek & Jan Králík – kniha Škoda – Z Kvasin do celého světa 1934 – 2004 a Petr Kožíšek & Jan Králík – kniha L&K – Škoda II. díl, Let okřídleného šípu 1945 – 2003.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
luk, 21.05.2006 14:07
Jenom tak pro informaci milá autorko, typ 781. není sedan ale hatchback! Pokud vím tak sedan se nikdy sériově nevyráběl!!

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Vybíráme nejlepší motory pro ojetou Lancii Delta

nejčtenější články

Auris, nebo Golf? Kupujeme benzínovou ojetinu do 250 tis. Kč.

Koupit Škodu Fabii II s benzínovým motorem 1,6i 16V?

Ojetá Škoda Octavia III - vybíráme motor 1,6 TDI

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.