0
zpět
922

Škoda Auto – včera, dnes a zítra – díl IV.

Doba, kdy jeden vůz spadal na 23 obyvatel je již nenávratně pryč. Situaci měla zlepšit Škoda 742, která sice působila trochu rozpačitě, ale skýtala i několik nesporných výhod....
08.08.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+7

Doba, kdy jeden vůz spadal na 23 obyvatel je již nenávratně pryč. Situaci měla zlepšit Škoda 742, která sice působila trochu rozpačitě, ale skýtala i několik nesporných výhod. Boomem také bylo širší použití plastových dílů, které přispělo k dosažení nižší hmotnosti vozu a zároveň šlo ruku v ruce s mezinárodním pokrokem. Škoda Rapid a Garde byla na světě….

Výroba zdaleka nebyla schopna uspokojit kupní sílu…

Jedna z uvažovaných verzi Š Garde.
Píše se rok 1968 a jeden vůz připadá na 23 obyvatel. O dva roky později se sice poměr zlepší na 1:17 ale ani tento stav není uspokojivý. V některých obdobích čeká na svůj vůz, (samozřejmě až po složení tučné zálohy) i několik let - dvě stě tisíc zájemců. Nezáviděníhodnou situaci má napravit zbrusu nový typ Škody pod označením 742, který později známe jako Škodu 105 a 120.


Škoda 742 s poněkud rozpačitým designem…

Začala se vyvíjet v roce 1971 a do výroby měla přijít v roce 1974. Tam se však dostala o další dva roky později a svou premiéru měla až na XVIII. Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Zatímco předchůdce Škoda 1000 MB učinila kvalitativní skok, chystaná Š 742 působila v tomto směru poněkud rozpačitě. Vůz měl sice několik předností, ale vyskytla se i sporná technická řešení. Pokud by chtěla automobilka vyhovět evropským trendům, musela by přejít na výrobu vozů s motorem vpředu a také na pohon předních kol. Na to ovšem nebylo dostatečné množství peněz. Unikátem tak zůstalo pouze 13 l chladící kapaliny ve čtyřválci o objemu 1,2 l.

TIP: Škoda Auto - včera, dnes a zítra - díl III. (druhá část)

Kvasiny jsou přeci výrobcem sportovních vozů…

A proto zdejší oddělení připravovalo kupé na bázi Škody 120. Byla to však dlouhá cesta. První zmínka pochází již z listopadu 1973 (kdy vznikl prototyp Š 743 kupé – později Garde). Jelikož výroba tohoto kupé byla plánována až na r. 1979 , bylo stále dost času na vylepšování.

Kdo nahradí Škodu 110 R Coupé?

Š110 R Coupé odchází, Š Garde přichází.
Původně to měla být Škoda Rapid, ale vzhledem k opožděnému vývoji se premiéra Rapidu konala až v roce 1981 na XXIII. Mezinárodním strojírenském veletrhu Brno, zatímco poslední kupátko Š 110 R vyjelo v r. 1980 (celkem jich bylo vyrobeno 57 085 kusů).


Kam zmizela elegance a nápaditost-aneb plasty zvítězily…

Nesporným přínosem bylo hřebenové řízení a třinácti palcová kola avšak design poněkud zostra pokulhával. Na první pohled bylo zřejmé, že nápaditosti a eleganci Š 110 R Coupé se nevyrovná. Podnik se již déle zajímal o možnosti použití plastů ve výrobě. V r. 1975 navštívil vedoucí technického úseku v Kvasinách, Mezinárodní veletrh plastických hmot a kaučuku v Düsseldorfu. Jelikož se použitím plastů snižovala pracnost výroby a hmotnost vozu a zároveň se zvyšovala jeho bezpečnost, bylo jen otázkou času, kdy se uplatní i na škodovkách. V r. 1981 se Garde stalo první škodovkou s plastovými nárazníky L. Nutno konstatovat, že jediným štěstím Š 110 R Coupé bylo, že výrobní praxe tehdy neumožnila použít plastové díly na tomto voze ve větší míře, jak bylo původně plánováno.

Garde rovná se Rapid…

Rok 1983 změnil Škodu Garde na identickou Škodu Rapid, která lépe vystihovala charakter vozu.

TIP: Škoda Auto - včera, dnes a zítra - díl III. (první část)

Hurá na Slovensko…

Od r. 1982 se část výroby přesunula do BAZ (Bratislavských automobilových závodů). Přestože neměl závod výrobní plán, nabízel 373 vývojových pracovníků. Tak se „ještě“ Škoda Garde stala prvním slovenským sériově vyráběným vozem. Ačkoli zprvu závod vyhovoval po všech stránkách, kvalita vozů opouštějící BAZ byla oproti výrobě v Kvasinách velmi nízká. Důvodem byl nedostatečný počet profesních výrobních dělníků, kteří by měli alespoň minimální zkušenosti s výrobou automobilů. Od května 1982 do prosince 1983 bylo v BAZu sestaveno tisíc kusů těchto vozů.

A zase ta modernizace…

Prototyp modernizovaného Rapidu.
Pokrok vyžadoval modernizaci vozů řady Škoda 105, 120 a 130. V r. 1983 bylo vyrobeno funkční a mírně zmodernizované kupé – typ 743. Na jaře 1984 pak byly dokončeny další prototypy a od srpna t. r. se rozeběhla výroba.
ŠKODA RAPID 130 – změny, které se podílely na zlepšení jízdních vlastností
Objem motoru1,3 l
Výkon motoru (stoupl o 6,3 kW)43 kW (58,5 k)/5000 ot./min.
PřevodovkaPětistupňová
Náprava (původně dělená kyvadlová)Úhlová kyvadlová s vlečnými rameny

Poslední Š Rapid, leden 1990.
Počet vyrobených Rapidů (v Kvasinách) do konce roku 1984 činil 1057 kusů, zatímco typů Garde se vyrobilo pouze 857 kusů. Kupé zůstalo ve výrobě do ledna 1990 a do té doby prošlo ještě několika změnami. Nejvýraznější spočívala ve změně přední masky chladiče s novými světlomety a výměna zadního čela se sdruženými koncovými svítilnami, které Rapid převzal od sedanů.

Dále následovala Škoda Rapid 130, 135 a 136. Za sedm let se vyrobilo 33 455 kusů Rapidů všech modelů a provedení.Vozy s litými koly určeny pro export.
Stejně jako se předchozí kupátka exportovala z velké části do zahraničí, i tato se dostala do Velké Británie, SRN, Francie, Nizozemí, Španělska, Belgie a Kanady. Později se dodávala i do Rakouska a Finska – v provedení Bendix (tzn. s katalyzátorem).
Příští článek nás zasvětí do vývoje Škody 105 a Škody 120.

Zdroj: Kniha Vladimíra Holoubka a Jana Králíka – Škoda – Z Kvasin do celého světa 1934 – 2004.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Fiesta nebo Polo? Vybíráme zánovní ojetinu s litrový turbomotorem

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Koupit Škodu octavii 1,6 TDI GreenLine?

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.