zpět
615

Rychlost 480 km/h na elektrický pohon!

Auto na elektrický pohon zřejmě překoná rychlost 480 km/h! Úplné jasno bude 5. května, kdy se o pokoření světového rekordu v maximální rychlosti mezi elektrickými vozidly pokusí e=motion, vysokorychlostní vůz s elektrickým pohonem od společnosti ABB.
05.05.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+12

Auto na elektrický pohon zřejmě překoná rychlost 480 km/h! Úplné jasno bude 5. května, kdy se o pokoření světového rekordu v maximální rychlosti mezi elektrickými vozidly pokusí e=motion, vysokorychlostní vůz s elektrickým pohonem od společnosti ABB.

Nevadská poušť, Texas, USA. Stojíte ve vyprahlé poušti a čekáte. Najednou z dálky uslyšíte podivný bzukot a v mžiku kolem prosviští 10 m dlouhé vozidlo a je hned zase pryč. A ticho. Čekali byste spíše doznívající hřmot raketového motoru nebo dunění mnohoválcového benzínového agregátu. Jenže oním přízrakem byla „raketa“ ABB e=motion poháněná elektrickým pohonem.. Tak nějak by měl vypadat pokus o překonání současného oficiálního rychlostního rekordu mezi elektrickými vozy. Ten současný, zaznamenaný FIA (Fédération Internationale d’Automobile), činí 245 mph (394 km/h). Tým ABB e=motion si však troufá na překonání rychlosti 300 mph (483 km/h).

Duchovními otci automobilu e=motion jsou Britové Mark Newby a Colin Fallows. Automobil již během testů ve Velké Británii dosáhl na 914 metrech, nejdelší vzdálenosti, kterou měl testovací tým k dispozici, rychlosti 146 mph (237 km/h), čímž neoficiálně překonal britský rekord 139 mph. „Vzhledem k tomuto výsledku si můžeme být jisti, že snadno překonáme stávající rekord rychlosti elektrických automobilů”, říká Mark Newby.

Automobil e=motion nemá mechanickou převodovku – zrychlení řídí pohony ABB s regulací otáček, které regulují 2 elektromotory ABB. Držitelem současného rekordu elektrických vozidel ověřeného FIA je tým White Lightning z USA. Podrobné informace o projektu e=motion můžete získat na adrese http://abb.com/e=motion.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Vymča, 05.05.2005 10:09
Heh, 600V z 52 článků, tomu už říkám pořádná baterka :)
By mně zajímalo, co v té rychlosti vidí řidič.
meda, 05.05.2005 11:57
rekl bych ze vidi svoji smrt:) ale jen tak dal, ten smrad z aut uz mi leze krkem..
Vymča, 05.05.2005 20:21
:))

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Nenechte si ujít XXIV.TipCars Pražský Rallysprint

nejčtenější články

Vybíráme naftový motor pro ojetý VW Golf VII

Jaký vybrat benzínový motor pro ojeté Volvo S80?

Který benzínový motor vybrat do ojeté Škody Fabia III?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.