0
zpět

Rover bude mít čínský kabát

Luxusní sedany tradiční britské značky Rover z Evropy nezmizí, přestože jejich výrobce MG Rover loni zkrachoval. Již letos v prosinci vyrobí první vozy v designu automobilu Rover 75 největší čínská automobilka Shanghai Automotive Industry Corp. (SAIC). Od příštího roku je hodlá vyvážet i na evropské trhy.
27.04.2006, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+8
"Našimi prioritními trhy jsou Velká Británie, iberský poloostrov, střední a východní Evropa a Latinská Amerika," řekl pro list China Daily generální ředitel automobilky SAIC Wang Siao-čchiou.
Čínská automobilka, fungující jako joint venture s americkou General Motors a německým Volkswagenem, dosud vyráběla modely svých partnerů. Předloni však koupila od krachující britské automobilky MG Rover za 67 miliónů liber výrobní dokumentaci a práva k vozu Rover 75 a k dalším pětadvaceti modelům této značky. Britská dokumentace je ale jen základem, na němž vznikne první ryze čínský vůz automobilky SAIC.
"Jde o první z třiceti vlastních modelů, které vyvineme a začneme vyrábět do roku 2010," upozornil Wang Siao-čchiou. Minulý týden jeho společnost oznámila, že do vývoje investuje 1,3 miliardy dolarů. Cílem SAIC je prodávat ročně 200 tisíc aut vlastní konstrukce.

TIP: Čínské Rovery

Rover 75
Záměr SAIC narušuje mýty o levných čínských vozech, které zaplaví Evropu. Rover 75 se v britském Longbridge začal vyrábět v roce 1998 a tehdy stál v přepočtu na české koruny 1,4 miliónu. Čínská verze tohoto vozu bude na vstupu do Evropské unie zatížena desetiprocentní daní, podle šéfa automobilky ale i tak bude až o čtvrtinu levnější než britský originál. Konečná cena luxusního sedanu se tak dostane těsně pod jeden milión korun. To je mnohem více než tři sta či šest set tisíc korun, za které své vozy nabízejí v Evropě další čínské automobilky Geely Automobile Holdings, Chery Automotive nebo Great Wall Motor. Posledně jmenovaná firma hodlá letos zahájit prodej svých terénních vozů Hover a dodávek Deer v Itálii a poté ve Španělsku. Čínská společnost Jiangling Landwind Automobile loni začala vyvážet svůj terénní vůz do Nizozemska, zatím tam prodala 700 vozů.
Čínské automobilky musí v Evropě vytvářet vlastní prodejní sítě, protože dealeři se pod tlakem evropských automobilek zdráhají zastupovat čínské značky. Výroba osobních automobilů v Číně se v lednu meziročně zvýšila o 52 procent na 391 600 vozů. Prodej nových osobních automobilů v zemi stoupl dokonce o 73 procent na 418 900 vozů.
Loni se Čína poprvé stala čistým vývozcem automobilů, především díky prodeji levných modelů na rozvíjejících se trzích. Export loni stoupl o 120 procent na 172 800 vozů, import se zvýšil pouze o osm procent na 161 900 vozů. Automobilová výroba je jednou z priorit čínského pětiletého plánu rozvoje, je podporována vládou.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Fiesta nebo Polo? Vybíráme zánovní ojetinu s litrový turbomotorem

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Koupit Škodu octavii 1,6 TDI GreenLine?

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI