0
zpět
987

Ropa za sedmdesát dolarů: kam až podraží benzín?

Ceny ropy dlouhodobě rostou s tím, jak roste světová ekonomika a žádá si stále více energie. Bylo proto jen otázkou času, kdy cena ropy překročí rekordních 70 dolarů za barel.
01.09.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Ceny ropy dlouhodobě rostou s tím, jak roste světová ekonomika a žádá si stále více energie. Číňané odložili jízdní kola a nahradili je automobily, což způsobilo nevídané zvýšení světové poptávky. Bylo proto jen otázkou času, kdy cena ropy překročí rekordních 70 dolarů za barel. Tento den přišel v něděli.

Hurikán Katrina se přehnal přes Mexický záliv a vyřadil z provozu ropný průmysl v oblasti. To katapultovalo cenu ropy skoro o pět dolarů za barel výše, až na rekordních 70,8 USD.

Raději neotvírat rezervy
Situace je vážná. Ze strany OPEC, kartelu zemí vyvážejících ropu, dokonce zazněl názor, že by mohlo dojít ke zvýšení produkce ropy o půl miliónu barelů denně. Z pohledu globálního trhu by to však bylo jako kapka v moři. Ostatně již dnes se odhaduje, že kartel těží denně zhruba o 200 000 barelů více, než udává stanovený limit.
Trh s ropou bude nyní spekulovat, zda ve Spojených státech dojde k uvolnění strategických zásob. Otázkou ale je, zda to je vůbec vhodné. Cena ještě nedosáhla historicky nejvyšších hodnot a pokud budou rezervy uvolněny, mohou si to mnozí hráči na trhu vyložit nikoliv jako dobrou, ale jako špatnou zprávu. Mnoho spekulantů by mohlo potenciální uvolnění ropných rezerv pochopit jako signál, že situace je katastrofální a nejsou již rezervy, do kterých sáhnout. V ten okamžik začnou ještě více spekulovat na další růst ceny.
Po překonání 70 dolarů za barel má nyní cena ropy otevřená vrátka až k psychologické hranici 75 dolarů za barel. Ceny nyní neporostou ani tak kvůli hladu světové ekonomiky po ropě, ale spíš kvůli spekulantům. Čeká nás psychologická válka.

Až na 100 dolarů?
Někteří spekulanti již dnes sázejí na to, že do roka překoná cena barelu ropy 100 dolarů. Ještě před pár měsíci se tato katastrofická vize zdála být přitažená za vlasy. Ve světle posledního dění se ovšem nedá vyloučit a naopak začíná mít jasné obrysy.
Ukazuje se, že světová ekonomika dokáže růst velmi rychle i při rekordních cenách ropy, a tak mají spekulanti dost prostoru, aby testovali, jak jsou spotřebitelé skutečně na ropě závislí a kdy vymění auto za autobus. Podle dosavadní zkušenosti se dá předpokládat, že lidé si na osobní automobilovou dopravu tak zvykli, že budou jezdit auty, i kdyby se cena benzínu zvedla například o další pětikorunu.
Z pohledu několika příštích let lze očekávat, že ceny ropy porostou dál. Světová ekonomika se změnila a je na ropě méně závislá. V posledních letech se rozvíjí energeticky stále šetrnější produkce a přišly i alternativní zdroje energie. Čím vyšší ale bude cena ropy, tím dříve přijde okamžik zlomu, od kterého ceny začnou naopak dlouhodobě klesat. Ceny ropy totiž neporostou donekonečna navzdory ubývajícím zásobám černého zlata na planetě.

Přijde zdražení dopravců
Rekordně vysoké ceny ropy umožní těžbu i tam, kde se dosud nevyplatila, čímž se rozšíří globální zdroje. Navíc takto vysoká cena ropy potlačí více peněz do výzkumu. Ten dříve či později přinese ropě alternativu, která na rozdíl od těch dnešních bude ekonomická. S tím, jak se rozšíří výroba alternativních zdrojů na masovou, poklesne i jejich cena.
V průběhu několika desetiletí se tak lidstvo přeorientuje na nové energetické zdroje a cena ropy bude daleko nižší než dnes. Dnešní ropné mocnosti se proto budou snažit již nyní vytěžit co možná nejvíce.

TIP: Biodiesel je dražší než nafta

Ceny pohonných hmot v ČR v posledních měsících rychle rostou v souladu s růstem ceny ropy na světových trzích. Například litr Naturalu 95 zdražil od konce ledna o více než pět korun. Vezmeme-li v úvahu, že ceny benzínu letos vzrostly o více než 20 % a ceny nafty o více než 16 %, je jasné, že mnohé dopravní společnosti uvažují o zdražování svých služeb. Jejich náklady vzrostly tak výrazně, že se marže neúnosně smrskly. Zdražování u dopravců proto na sebe tedy nedá dlouho čekat. Vyšší ceny v dopravě se následně odrazí i v dalších cenách. To otevře stavidla pro vyšší inflaci.

Natural za 30? Jak dlouho?
A co to bezprostředně znamená pro cenu benzínu? Tempo růstu cen benzínu se v posledních týdnech výrazně zpomalilo a ceny se drží těsně pod 30 korunami za litr Naturalu 95. Tato hranice se zdá být pro český trh magická.
Ovšem korunová cena ropy žádný takovýto mantinel nemá. Prodejci u čerpacích stanic tedy musí sahat na své marže. V pozadí prozatímní neprorazitelnosti průměrné ceny kolem 29,70 za litr je pravděpodobně to, že se prodejci snaží udržet i na atraktivních místech ceny pod 31 korunami za litr. Dokud nebude tato psychologická hranice na mnoha místech proražena, zůstane průměrná cena Naturalu 95 pod 30 korunami.
Pokud se však bude situace na ropném trhu vyvíjet i nadále tak jako v posledních měsících, je jen otázkou času, kdy budou muset ceny u čerpacích stanic překročit hranice dosud nepřekročené. Je zkrátka velice pravděpodobné, že průměrná cena Naturalu pod 30 korunami za litr tu nezůstane dlouho.

Útěcha: Nejsme v USA
Jedinou útěchou nám může být, že pokud by se situace na trhu s ropou měla skutečně výrazně zhoršit, dá se očekávat, že kurs dolaru zareaguje oslabením a částečně tak rostoucí ceny ropy vykompenzuje. Jinými slovy, situace u nás stále nebude tak vážná jako ve Spojených státech.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Toyota C-HR 1,8 Hybrid - ekologicky a teď i levně

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Koupit Škodu octavii 1,6 TDI GreenLine?

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI