0
zpět
1245

Rodinné offroady prožívají zlaté časy

Kategorie aut pro volný čas láká čím dál víc motoristů. Do jejich výroby se pouštějí další automobilky.
09.12.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Kategorie aut pro volný čas láká čím dál víc motoristů. Do jejich výroby se pouštějí další automobilky.

Fiat Sedici
Fiat Sedici se má už za tři měsíce stát hvězdou zimní olympiády v Turíně. Jako oficiální vůz bude vozit sportovce po zasněžených horských silnicích a předvádět se televizním divákům po celém světě. Pro italskou značku skvělá příležitost ukázat, že se i ona pustila do výroby rodinné čtyřkolky v drsném offroadovském kabátě.
Prodeje kategorie SUV (Sport Utility Vehicle) se za posledních deset let více než ztrojnásobily. Šestiprocentní podíl na trhu je pro automobilky lákadlem, kterému lze jen těžko odolat. A kompromisu mezi běžným autem a offroadem, který kategorie SUV reprezentuje, propadá rok od roku stále více zákazníků. Do pěti let by se jejich podíl mohl podle odhadů zvednout až na 10 procent.
Fiat Sedici
Podle průzkumů fiatu lidé na kategorii SUV oceňují pocit bezpečí, které jim dává vyšší poloha sedadla nad silnicí, lepší výhled z vozu a více prostoru v interiéru. Dalším důvodem pro nákup SUV jsou lepší jízdní vlastnosti při proměnlivém počasí a také větší respekt, který mohutnější karosérie na silnici vyvolává.
Kabát offroadu však ještě nemusí být dostatečnou zárukou, že auto zvládne jízdu v terénu. "Znám případ, kdy automobilka neuznala reklamaci ložisek kol na autě typu SUV jen proto, že majitel s ním jezdil v hlubokém sněhu," říká prodejce nových aut Jan Louda. "V každém případě bych se nespoléhal jen na reklamu. Teprve v návodu k obsluze je jasně napsáno, jak se smí s autem zacházet."
Pod kategorii SUV se totiž často s oblibou řadí i vozy, jejichž jediným terénním předpokladem je hranatá karosérie a vyšší podvozek. "Takové auto možná lépe zvládne vyježděné koleje polní cesty, ale ve skutečném terénu se rychle zničí," upozorňuje Jan Louda.
Ale ani modely SUV s pohonem čtyř kol a zesílenými pružinami by to v terénu neměly přehánět. "Zatímco klasický offroad má žebřinový rám s tuhými nápravami, SUV mají samonosnou karosérii a zpravidla nezávisle zavěšená kola. Na silnici jsou SUV mnohem pohodlnější a ovladatelnější, ale v terénu mnohem křehčí," tvrdí Jan Louda.
Rozmanitost lifestylové kategorie dokládají tři novinky, které se začnou prodávat zkraje příštího roku. Dvě z nich mají dokonce velmi podobné názvy, ale svou koncepcí se diametrálně liší.
Volkswagen Cross Polo se na pohled netají tím, že je mu blízká kategorie off-road. K dosažení "terénního" vzhledu mu pomáhá o 15 milimetrů zvýšený podvozek, 17" kola a spousta chromu. Specialitou jsou mohutné nárazníky a ochranné lišty, k tomu barva potahů totožná s odstínem karosérie.
Jinak je Cross Polo totožné s běžným modelem s předním pohonem, a jediným předpokladem pro terén je tak vyšší světlá výška.
Lifestylové polo bude k dispozici se třemi benzínovými motory o výkonu 64, 75 a 100 koní. Dva nabízené turbodiesely mají výkon 70 a 100 koní.
Fiat Panda Cross
Podobně laděná novinka Fiat Panda Cross to s terénem myslí o něco vážněji. Podobně jako už nabízená Panda 4x4 má stálý pohon čtyř kol s viskózní spojkou a dvěma diferenciály, nově však přibyla ještě elektronická uzávěrka diferenciálu. Ta dokáže přenést veškerý točivý moment z prokluzujícího kola na druhé kolo stejné nápravy, a tak pomoci autu dostat se například ze sněhové závěje. O pohon terénní pandy se stará výhradně turbodieselový motor 1.3 Multijet s výkonem 70 koní. Prodejní start v Itálii slibuje automobilka na únor, další země mají následovat vzápětí.
Ještě větší možnosti na špatných cestách pak nabízí Fiat Sedici. V autě, jehož karosérii navrhl Giugiaro a na konstrukci se podílela japonská značka Suzuki, může řidič sám volit mezi pohonem dvou nebo všech kol.
Právě sedici reprezentuje nový trend kompaktních SUV, které s délkou lehce nad čtyři metry nabízejí pohodlné cestování i rozměry přijatelné pro parkování ve městě. Do stejné kategorie hodlá v příštích letech vstoupit také Volkswagen s menším klonem modelu Touareg a pravděpodobně i Škoda, která na jaře tohoto roku představila svůj lifestylový koncept Yeti.

Nejprodávanější SUV na českém trhu*
 Značka - model  Počet kusů 
1.Hyundai Tucson 290
2.Honda CR-V192
3.Suzuki Ignis 150
4.Toyota RAV 4 145
5.Kia Sportage138
6.Suzuki Grand Vitara135
7.Nissan Murano114
8.Subaru Forester113
9.Nissan X-Trail107
10.Hyundai Santa Fe86
* v období 1 - 10/2005, zdroj dat SDA
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Véčko v novém – svezli jsme se s inovovaným Mercedesem třídy V

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Koupit Škodu octavii 1,6 TDI GreenLine?

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.