zpět

První informace: BMW 130i - šestiválec pod kapotou

Dlouho se spekulovalo, jestli nejmenší řada mnichovské automobilky BMW dostane pod kapotu šestiválcový motor. Nyní už je všechno jasné, v protažené přídi se brzy objeví třílitr s šesti válci o výkonu 190 kW.
09.02.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Dlouho se spekulovalo, jestli nejmenší řada mnichovské automobilky BMW dostane pod kapotu šestiválcový motor. Nyní už je všechno jasné, v protažené přídi se brzy objeví třílitr s šesti válci o výkonu 190 kW.

Kompaktní řada s označením 1 tak nabídne zásluhou nového objemnějšího motoru výborné dynamické parametry. Zrychlení z 0 na 100 km/h proběhne během 6,2 sekundy a maximální rychlost vyletí až na elektronicky omezených 250 km/h. Třílitrový motor VALVETRONIC s využitím hořčíku ve své konstrukci poskytuje maximální točivý moment 300 Nm při výkonu 258 koní (190 kW). Tento motor najdeme také v nové řadě 3, když redukce hmotnosti, zásluhou využití hořčíku v konstrukci klikové skříně a hlavy motoru, dosáhla 30-ti procentního snížení oproti hliníkové variantě. Tuto technologii využívá automobilka vůbec poprvé ve velkosériové výrobě motoru. Třílitrový agregát se rovněž chlubí systémy BMW VALVETRONIC - variabilní zdvih sacích ventilů odpovídající pozici plynového pedálu a BMW double-VANOS, což je variabilní časování vačkových hřídelí sacích a výfukových ventilů. Průměrná spotřeba paliva pak nepřesáhne devítilitrovou hranici.

TIP: Redakční test BMW řady 1

Pro nejsilnější motorickou verzi řady 1 jsou nachystány některé designové odlišnosti a nadstandardní prvky výbavy. V zadním nárazníku vyčnívá dvojitá koncovka výfuku, do standardu se dostaly 17“ litá kola, v interiéru najdeme kromě chromovaných doplňků také sportovní sedadla s možností prodloužení sedáku a pro ještě náročnější zákazníky je připraven systém aktivního řízení.


S novým třílitrem v nabídce jedničkové řady se naskýtá otázka, kdy se dočkáme ryze sportovní verze M1, tak jako u větších modelových řad německé automobilky. Oficiální informaci zatím výrobce nezveřejnil, první krok se začleněním objemného agregátu do motorového prostoru však už provedl.

autor:
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.