0
zpět
2526

Prodej nových aut po letech roste

Prodej osobních automobilů po letech stagnace spěje k růstu. Ten je letos za první čtvrtletí dokonce rekordní. Podle Svazu dovozců automobilů se prodalo 30 105 nových automobilů, což znamená skok o nevídaných 9,2 procenta. Podle odborníků je to další důkaz o stále lepší ekonomické situaci lidí i firem.
10.04.2007, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Zatímco za celý loňský rok poklesl prodej osobních vozů o 2,7 procenta, letos očekává tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl změnu trendu - nárůst okolo pěti procent.

Podíl Škody Auto klesá
Jako jeden z důvodů uvádí Tunkl i další skutečnost: "V porovnání s loňským rokem nyní pomaleji rostl prodej aut z kategorie lehkých užitkových vozů. Těch se prodalo skoro třináct tisíc. Trh je jimi do určité míry nasycen a investuje se nyní spíš do osobních."
Nejprodávanějšími novými vozy u nás stále zůstávají škodovky, ale podíl mladoboleslavské automobilky, i přes mírný nárůst prodeje, v celkových číslech klesl z loňských 41,4 procenta na 38,5 procenta. Pod hranici 40 procent se tak dostal vůbec poprvé.
"Je to logický trend a bude pokračovat. Odhaduji, že postupně tak ke třiceti až 33 procentům. Tohle číslo totiž platí i v jiných zemích, kde působí jedna dominantní automobilka. Třeba Itálii nebo Španělsku," komentoval to Tunkl.
Škoda Auto ústy svého personálního ředitele Martina Jahna naopak v poklesu podílu na svém po Německu druhém nejvýznamnějším trhu zásadní problém nevidí. "Nejde o nějaký trend, jedná se o čísla za krátké časové období. Nás více trápí ničím neregulovaný dovoz starých a ekologicky a bezpečností nevyhovujících ojetin," reagoval včera Jahn.
Jahnovy obavy potvrzuje i včerejší statistika. Ačkoli prodejci nových vozů mohou být vcelku spokojeni, neznamená to, že by dovozcům ojetin ukrajovali z koláče. Do konce března v Česku přibylo 50 374 ojetých vozů - dokonce o 57 procent více než loni. To už je 63 procent nově registrovaných aut. Z nich tři čtvrtiny byly ve stáří nad mezi pěti a 15 lety.

TIP: TÉMA: Fleetový prodej v Česku pro rok 2007

Pomohly i slevy
U nových vozů není důvodem letošního mimořádného vývoje jen růst kupní síly českých zákazníků, ale i vlna marketingových akcí a slev. "Skoro všichni dovozci přišli v poslední době s výraznými akčními nabídkami. Například u Citroenu, kde se třeba typ C 3 po slevě 60 tisíc dá koupit za 219 tisíc. A škodovky šly leckde zase s cenou spíš nahoru," potvrzuje vedoucí prodeje společnosti Domanský František Konrád.
Právě Citroen patřil za první tři měsíce roku mezi nejrychleji rostoucí značky. Prodal 1529 vozů, což byl růst o 43,3 procenta. Podobně byl na tom jeho partner z firmy PSA - Peugeot, který prodal 1607 vozů - o 42,5 procenta víc.
Zatímco s českým trhem mohou být automobilky spokojeny, v zahraničí za první čtvrtletí prodeje klesaly - v Německu o deset procent, ve Francii o 1,4 procenta. Západní Evropa však má již nákupní boom už zčásti za sebou. V Německu, Rakousku a dalších zemích západní Evropy připadá na tisíc obyvatel zhruba 500 aut, u nás zatím "jen" 410.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
David_Logins, 10.04.2007 08:59
Dobre jsou akce na nova auta.....př. Focus je ted za 379.900.- (1.6,klima, tempomat,6x airtbag) a Astra 3dv. kuprikladu okolo 339.900.- To ¨si pak clovek rozmysli jestli tohle nebo Kiu Ceed. Ale problem je v tom, ze kdyz sem se chtel podivat na tu astru, a stahnul jsem z vebu cenik, byl z 1.1.2007 a za nejvyssi ceny. A nejaka nabidka jakoze akcni vuz a co jde dokoupit a s jakym motorem to uz ne. Kdyz uz dam na neco akci tak to hodim alespon na veb. Ford to tak ma. Stranky Opel me vcedou obcas k silenstvi.
Pepa, 10.04.2007 10:44
jj, stranky Oplu to je obcas kapitola sama o sobe ) Kazdopadne u prodejce ti poskytnou aktualni info... ja jsem kupoval Astruli v akci 24 hodin Opel a cena fakt dobra. Ten Focus jak pises by taky nebyla spatna koupe...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2021, všechna práva vyhrazena.