zpět
8926

Proč neodmítat dýchnutí

Odmítnutí testu na alkohol při silniční kontrole v cizině vás může vyjít až na čtvrt milionu korun. Můžete jít ale i na tři roky do vězení. Prozradíme, kde to hrozí.
12.08.2017, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Přestože je v některých zemích při řízení povolena určitá hranice alkoholu v krvi, když vám chce dát policista dýchnout, rozhodně se tomu nebraňte. Většinou vás to přijde zatraceně draho.


Hned na úvod je třeba jasně říct, že alkohol za volant nepatří. Byť některé státy, hlavně jižní Evropy, jsou k tomuto pravidlu trochu benevolentnější než u nás, kde platí nulová tolerance alkoholu. Pokud vás ale i v těchto zemích zastaví policie a vyzvou vás k dechové zkoušce, rozhodně se tomu nebraňte. Jak vyplývá ze zprávy Ústředního auto moto klubu (UAMK), takové „ne“ se totiž nevyplatí.


Pokud odmítnete dechovou zkoušku v Rakousku, přes které vede jedna z hlavních tras na Jadran, je řidič policií automaticky posuzován, jako by měl v krvi 1,6 promile alkoholu. A za tuto hladinu hrozí pokuta ve výši 1600 až 5900 eur, v přepočtu 40 000 až 147 500 korun. Navíc jako dárek k tomu i zákaz řízení až na půl roku. Podobné sazby za odepření zkoušky mají také v Itálii, kde ale můžete jít dokonce i do vězení. Sazby se podle informací Oldřicha Vaníčka, prezidenta UAMK, pohybují od tří do dvanácti měsíců. V zemi vínu zaslíbeném, ve Francii, můžete jít za katr až na dva roky, nebo dostanete účet na 4500 eur, v přepočtu tedy asi na 112 500 Kč.


V Nizozemí je odmítnutí dechové zkoušky bráno jako trestný čin. Řidič je povinen se testu podrobit s jedinou výjimkou, kdy je lékařským potvrzením doloženo, že by to mohlo dotyčnému způsobit zdravotní problémy. Upřímně si ale nedovedeme takovou situaci moc představit. Nicméně zkoušce na alkohol se řidič stejně nevyhne, protože musí podstoupit krevní test. A jestliže přesto všechno následuje odmítnutí, pokuta dosáhne 1000 eur a doprovází ho zákaz řízení po dobu devíti měsíců.


Maření opatření k určení nekompetentnosti řidiče - tak zní ve Švýcarsku definice toho, když se řidič odmítá podrobit kontrole přítomnosti alkoholu v krvi. Trestá se to pokutou, která se odvíjí od příjmů kontrolované osoby. Její výše tak může v přepočtu dosahovat i desítky tisíc korun. V nejhorším případě ale můžete jít i na tři roky do vězení!
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.