Präsident se po 120 letech vrátil, i když jen jako nákladní auto

Tradiční český výrobce nákladních automobilů Tatra oživil označení prvního automobilu se spalovacím motorem z Kopřivnice. Stejné jméno ale nenese osobní auto, nýbrž limitovaná edice 120 nákladních vozů Tatra Phoenix.
19.04.2017, aktuality

hodnocení článku: 4.0 z 5 (80%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
Vozidlo NW Präsident nebyl typický automobil. Šlo o motorizovaný kočár s loukoťovými koly, který poháněl ležatý dvouválcový spalovací motor Benz o výkonu 4,85 kW umístěný v zavazadlovém prostoru pod zadní sedačkou. NW Präsident byl v roce 1897 vůbec prvním vozem vyrobeným na území tehdejšího Rakouska-Uherska a defacto položil základ výroby automobilů v Kopřivnici. V roce 1898 s ním zaměstnanci uskutečnili propagační jízdu Kopřivnice do Vídně dlouhou 328 km, kterou zvládli průměrnou rychlostí 22,62 km/h.

Produkce osobních automobilů Tatra byla v Kopřivnici ukončena po sto dvou letech v roce 1999 modelem T700, což byla modernizovaná řada 613. Přestože se znovu uvažuje o zakázkové výrobě replik vycházejících z tohoto modelu, ale s moderní technikou, jako připomenutí 120. výročí od výroby vozu NW Präsident, vyjede z bran výrobního závodu Tatra v Kopřivnici 120 nákladních aut Phoenix. Na svého předchůdce se Phoenix odkazuje imitací dřeva na palubní desce, která připomíná, že před sto dvaceti lety se dřevo v konstrukci vozidel uplatňovalo ve velké míře. K pracovnímu komfortu řidiče a posádky vozu přispívá i autorádio s handsfree a manuální klimatizace. Vozy z limitované edice prozrazuje také zlatý nápis Präsident v historickém fontu na masce a na předních dveřích nebo kožená sedadla či multifunkční volant s koženým obšitím. Dalším znakem, podle kterého byste měli Tatru Phoenix Präsident na silnici poznat, je dvoubarevné provedení kabiny kombinující firemní červenou metalízu s černou maskou. Na kabině je také navíc vnější sluneční clona a přední světlomety jsou vybaveny ostřikovači.

Vozidla jsou k dispozici ve dvou-, tří- a čtyřnápravovém uspořádání podvozku s pohonem 4x4, 6x6 a 8x8 a lze je osadit krátkou (denní) nebo prodlouženou (spací) kabinou. O pohon se starají motory PACCAR MX-11 s 291 kW (396 k) nebo 320 kW (435 k), resp. MX-13 s 300 kW (408 k), 340 kW (462 k) nebo 375 kW (510 k). Převodovka ZF se nabízí buď jako manuálně ovládaná verze EcoSplit nebo automatizovaná AS Tronic. Na přání mohou být vozidla vybavena zesílenou motorovou brzdou MX nebo intardérem.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.