0
zpět

Porsche Boxster: s novým jménem dalo vale šestiválcům

Německý výrobce sportovních vozů modernizoval svůj nejmenší model a vzal to pěkně od podlahy. Výrazně totiž upravil design, k označení přidal číslovku a charakterní atmosférické šestiválce nahradil přeplňovanými čtyřválci.
29.01.2016, aktuality

hodnocení článku: 4.0 z 5 (80%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
+11

Tak výraznou modernizaci jsme u Porsche už dlouho neviděli. V případě Boxsteru se totiž měnilo kde co. Třeba i design. Zatímco obvykle po zásahu stylistů člověk aby hledal nějaké změny lupou, tak tentokrát okamžitě praští do očí zcela nová příď. Jejím nejvýraznějším prvkem je agresivnější nárazník doplněné novými světlomety s bi-xenonovými výbojkami a LED pro denní svícení. Z boku jsou vidět jiné prahy kliky dveří, které nyní vystupují. Zvětšily se chladicí otvory před zadními podběhy, které přivádějí vzduch k motoru.

Ten je sice i nadále uložený za hlavami dvojice cestujících, nicméně právě v motorovém prostoru se odehrál asi největší převrat tohoto faceliftu. Původní atmosférické šestiválce totiž kvůli CO2 nahradily přeplňované čtyřválce, které používají turbodmychadlo s proměnnou geometrií lopatek. V případě benzinových motorů jde o unikát, který najdeme jenom na motorech v řadě 911.

Základní čtyřválec má objem 2,0 l a inženýři Porsche z něho vydolovali 220 kW (300 k) a 380 Nm (přírůstek 100 Nm proti šestiválci), což Boxsteru v kombinaci s dvouspojkovou převodovkou PDK zajistí zrychlení na stovku za 4,7 s (o 0,8 s rychleji než dřív) a maximálku 275 km/h. Boxster S má větší motor 2,5 l, který se může pochlubit 257 kW (350 k) a 420 Nm. Stovku s ním prolétne za 4,2 s a zastaví se na rychlosti 285 km/h. Downsizing se projevil nejen ve vyšším výkonu, ale i v nižší spotřebě. Výrobce hovoří o úspoře až 13 %. Na zkušebních válcích si Boxster řekl o skromných 6,9 l/100 km, Boxster S spotřeboval 7,3 l.

Jelikož jsou čtyřválce logicky lehčí, změnilo se rozložení hmotnosti, což přidělalo dost práce oddělení podvozku. Ti po svém zásahu slibují, že by měl být ještě ostřejší než dřív. Vůbec poprvé mohou zájemci o Boxster S vyměnit klasické tlumiče za adaptivní PASM, které umějí snížit výšku vozu až o 20 mm.

Tu poslední velkou změnu jsme si nechali až na závěr. Boxster totiž dostal nově číselné označení 718, odkazující na slavný závodní stroj z 50. a 60. let minulého století, který poháněl, světe div se, také uprostřed uložený čtyřválec… Pokud Vás opuštění šestiválců neodradilo, do Boxsteru budete moci usednout teprve na konci června.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.