zpět
586

Nový vůz pro papeže je otázkou cti

Bílý dým už se rozplynul, kardinálové rozhodli a nový papež Benedikt XVI. byl slavnostně inaugurován. Vše se vrátilo do zaběhnutých kolejí, dalo by se říci. Za tlustými zdmi Vatikánu se ale pomalu rozbíhá "souboj" nový a sice mezi německými automobilkami . Každá by totiž ráda měla tu čest a chtěla pro svatého otce postavit jeho nový "služební vůz".
26.04.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Bílý dým už se rozplynul, kardinálové rozhodli a nový papež Benedikt XVI. byl slavnostně inaugurován. Vše se vrátilo do zaběhnutých kolejí, dalo by se říci. Za tlustými zdmi Vatikánu se ale pomalu rozbíhá "souboj" nový a sice mezi německými automobilkami. Každá by totiž ráda měla tu čest a chtěla pro svatého otce postavit jeho nový "služební vůz".

Reprezentační vůz s velkými okny z neprůstřelného skla, kterému se lidově říká papamobil, patří do vatikánského jízdního parku již od roku 1981. V květnu toho roku byl papež Jan Pavel II. těžce zraněn při atentátu, od té doby veřejná vystoupení absolvoval pouze v takto zabezpečeném autě .
Nyní německé automobilky doufají, že si nový papež, který pochází z Bavorska, nechá vůz vyrobit právě od nich. "Pro každou firmu by to byla velká čest," míní jeden z mluvčích koncernu Audi. Doposud papamobil sice pocházel z dílny Mercedesu, zavděčit by se novým autem chtěl ale i konkurent Volkswagen, který pochází ze spíše protestantského severu Německa. Nejméně sto vozů dá automobilka církvi k dispozici již na velkém Světovém dni mládeže, který se bude letos v létě konat v Kolíně nad Rýnem. V jednom z nich by se možná mohl projíždět i sám papež.

TIP: V čem se vozili a vozí papeži?

"Pokud si bude přát zvláštní vůz, vyrobíme jej," míní mluvčí wolfsburského koncernu. V úvahu by připadal například přestavěný model Touareg. Také BMW se snaží decentně dělat reklamu, možná by byla například úprava modelu X5. "Nás by samozřejmě potěšilo, kdyby si papež vybral jednu z našich pancéřovaných limuzín," řekl mluvčí koncernu.

Podle některých vtipálků ale papamobil, který většinou jezdí rychlostí chůze, zcela neodpovídá image BMW. Jeho reklamní slogan totiž zní: Radost z jízdy. I tak se ale Mnichovští mohou odvolávat na jistou spojitost s papežem, jeho bratr totiž bydlí v Řeznu, kde BMW vyrábí své modely 1. a 3. řady.
Na opravdovou tradici se ale jako jediná z německých automobilek může odvolávat společnost DaimlerChrysler, která od roku 1981 dosud vyráběla všechny papamobily. Poslední model byl postaven na základě modelu ML 430. Shodou okolností přitom právě letos v létě na trh uvede nový model tohoto terénního vozu. Že by znamení seshora?
Jak nakonec "souboj" dopadne, si ale firmy budou muset počkat. V mezičase by se měly řídit úslovím benediktínů: "ora et labora" neboli "modli se a pracuj".

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Vymča, 26.04.2005 18:40
Je to víc než čest hlavně úžasná reklama!
martas, 26.04.2005 22:09
true, true... V poslednej dobe sa mi najviac pacila papezska Lancia Thesis. To bola nadhera!

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Nejlepší evropské destinace pro dovolenou karavanem

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Jaký benzínový motor pro Alfu Romeo Giulietta?