zpět
586

Nový vůz pro papeže je otázkou cti

Bílý dým už se rozplynul, kardinálové rozhodli a nový papež Benedikt XVI. byl slavnostně inaugurován. Vše se vrátilo do zaběhnutých kolejí, dalo by se říci. Za tlustými zdmi Vatikánu se ale pomalu rozbíhá "souboj" nový a sice mezi německými automobilkami . Každá by totiž ráda měla tu čest a chtěla pro svatého otce postavit jeho nový "služební vůz".
26.04.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Bílý dým už se rozplynul, kardinálové rozhodli a nový papež Benedikt XVI. byl slavnostně inaugurován. Vše se vrátilo do zaběhnutých kolejí, dalo by se říci. Za tlustými zdmi Vatikánu se ale pomalu rozbíhá "souboj" nový a sice mezi německými automobilkami. Každá by totiž ráda měla tu čest a chtěla pro svatého otce postavit jeho nový "služební vůz".

Reprezentační vůz s velkými okny z neprůstřelného skla, kterému se lidově říká papamobil, patří do vatikánského jízdního parku již od roku 1981. V květnu toho roku byl papež Jan Pavel II. těžce zraněn při atentátu, od té doby veřejná vystoupení absolvoval pouze v takto zabezpečeném autě .
Nyní německé automobilky doufají, že si nový papež, který pochází z Bavorska, nechá vůz vyrobit právě od nich. "Pro každou firmu by to byla velká čest," míní jeden z mluvčích koncernu Audi. Doposud papamobil sice pocházel z dílny Mercedesu, zavděčit by se novým autem chtěl ale i konkurent Volkswagen, který pochází ze spíše protestantského severu Německa. Nejméně sto vozů dá automobilka církvi k dispozici již na velkém Světovém dni mládeže, který se bude letos v létě konat v Kolíně nad Rýnem. V jednom z nich by se možná mohl projíždět i sám papež.

TIP: V čem se vozili a vozí papeži?

"Pokud si bude přát zvláštní vůz, vyrobíme jej," míní mluvčí wolfsburského koncernu. V úvahu by připadal například přestavěný model Touareg. Také BMW se snaží decentně dělat reklamu, možná by byla například úprava modelu X5. "Nás by samozřejmě potěšilo, kdyby si papež vybral jednu z našich pancéřovaných limuzín," řekl mluvčí koncernu.

Podle některých vtipálků ale papamobil, který většinou jezdí rychlostí chůze, zcela neodpovídá image BMW. Jeho reklamní slogan totiž zní: Radost z jízdy. I tak se ale Mnichovští mohou odvolávat na jistou spojitost s papežem, jeho bratr totiž bydlí v Řeznu, kde BMW vyrábí své modely 1. a 3. řady.
Na opravdovou tradici se ale jako jediná z německých automobilek může odvolávat společnost DaimlerChrysler, která od roku 1981 dosud vyráběla všechny papamobily. Poslední model byl postaven na základě modelu ML 430. Shodou okolností přitom právě letos v létě na trh uvede nový model tohoto terénního vozu. Že by znamení seshora?
Jak nakonec "souboj" dopadne, si ale firmy budou muset počkat. V mezičase by se měly řídit úslovím benediktínů: "ora et labora" neboli "modli se a pracuj".

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Vymča, 26.04.2005 18:40
Je to víc než čest hlavně úžasná reklama!
martas, 26.04.2005 22:09
true, true... V poslednej dobe sa mi najviac pacila papezska Lancia Thesis. To bola nadhera!

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Daewoo Lanos 1.5 SE - spokojenost i po 18 letech

nejčtenější články

VW Passat B6 - na který diesel si dát pozor?

S jakým benzínovým motorem koupit Jaguar X-Type?

Dilema za 300 tis. Kč: BMW 530d nebo Audi A6 3.0 TDI?