0
zpět

Nový Volkswagen Crafter: vývoj vedli lidé ze Škodovky

Ve Frankfurtu nad Mohanem jsme se v předstihu před IAA seznámili se zcela novou generací velké dodávky Volkswagenu Crafter. Tuto novinku, která již vznikla bez spolupráce s Mercedesem-Benz, nám osobně představil šéf divize VW užitkové vozy Eckhard Scholz a šéf technického vývoje Harald Ludanek. Oba vedli vývoj mladoboleslavské automobilky.
09.09.2016, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+20


První generace Crafteru se začala vyrábět v roce 2006, kdy v nabídce Volkswagenu vystřídala model LT. Za těch deset let prošel několika menšími a jednou velkou modernizací, a to v roce 2011. Zatímco současný Crafter je výsledkem společného vývoje s firmou Daimler AG a vyráběl se v továrně Mercedesu-Benz v Düsseldorfu společně se sesterským Sprinterem, druhá generace už vznikla plně pod taktovkou Volkswagenu. Ten kvůli tomuto modelu postavil na 220 ha zelené louky poblíž polského Wrzesina zcela nový výrobní závod, kde by mělo časem najít práci až 3000 zaměstnanců. Ti zde budou vyrábět nejen Crafter, ale od roku 2018 i jeho derivát MAN TGE (výrobce nákladních aut je součást koncernu Volkswagen). Mimochodem v Polsku Volkswagen vyrábí Caddy a Transporter.

V rámci mezigenerační obměny Crafter zcela změnil svou podobu a na první pohled se hlásí do rodiny koncernu Volkswagen. Hlavně zepředu nám hodně připomíná nový Passat. Zároveň v něm ale vidíme i Hyundai H350, což nám potvrdili i jiní novináři. Každopádně Crafter vypadá opravdu dobře a sebevědomě, navíc se jeho karoserie může pochlubit nejlepším součinitelem odporu vzduchu ve své kategorii cx 0,33.

Při světové premiéře Volkswagen představil nejen plechový Van, ale také dvoumístnou kabinu s valníkem a hasičskou přestavbu. Jako první se ale rozjede výroba klasické dodávky, která bude nabízena se dvěma rozvory (3640 a 4490 mm), třemi délkami (5986, 6836 a 7391 mm) a třemi výškami karoserie (2355, 2590 a 2788 mm). Dohromady bude po plném náběhu k dispozici 69 variant. Kapacita nákladového prostoru se podle délky a výšky karoserie pohybuje od 9,9 (L3H2) do 18,4 m3 (L5H4). Délka ložné plochy je 3450, 4300 a 4855 mm, výška od 1726 (H2) po 2196 mm (H4). Šířka mezi podběhy je 1380 mm, maximální 1832 mm. Jenom pro představu, do verze L3H3, která u nás patří k velmi oblíbeným, se dají naložit čtyři europalety. Hodnoty užitečného zatížení výrobce zatím neprozradil, neměly by ale být horší než u současné generace.

Už z předem zveřejněné fotky bylo patrné, že přístrojová deska svými tvary nijak nevybočuje ze zvyklostí Volkswagenu. Na řidiče čekají přehledné přístroje a z ostatních koncernových vozů dobře známé ovladače. Crafter ale mile překvapil opravdu velkým množstvím různě velikých přihrádek a schránek na odložení drobností či dokumentů. Nezvyklá je hlavně „polička“ táhnoucí se skoro přes celou přístrojovou desku s držáky na nápoje na obou koncích. Další velké otevřené přihrádky na papíry či drobnosti jsou nad hlavami pasažérů, velké kapsy ve dveřích „spolknou“ i 1,5l PET lahev. Velké schránky jsou pod výklopnými sedadly spolujezdců. Ve stropě jsme našli dvě 1DINové přihrádky pro vestavby příslušenství, další větší je na horním dílu přístrojové desky. Sedadlo řidiče je bohatě dimenzované, dokonce může být i certifikované ortopedické variantě s odpružením.

„Crafter je technicky od základu zcela nový automobil postavený na nové platformě,“ prozradil Eckhard Scholz. Díky tomu se v ceníku vůbec poprvé objeví varianta s pohonem předních kol, která dosud chyběla a jež bude uvedena jako první. Pohon zadních kol totiž přijde v polovině příštího roku spolu se čtyřkolkou 4Motion, kterou si bude Volkswagen také poprvé vyrábět sám (doposud se dělala dodatečně jako přestavba). O pohyb Crafteru se postará zcela nový vznětový 2.0 TDI řady EA288, který bude nabízen ve čtyřech výkonech 75 kW (102 k), 90 kW (122 k), 103 kW (140 k) a 130 kW (177 k). Turbodiesel pracuje se vstřikovacím tlakem až 200 MPa a systémem SCR a může se pochlubit až o litr nižší spotřebou ve srovnání se současnými motory. Vůbec poprvé bude ke všem jednotkám k dispozici vedle standardního šestistupňového manuálu i osmistupňová automatická převodovka s klasickým hydrodynamickým měničem.

Asistenční systémy už dávno nejsou výsadou jenom osobních aut, ve velkém už totiž pronikají i do dodávek. Díky elektromechanickému posilovači řízení nabízí Crafter velký počet aktivních asistenčních systémů. Jmenujme například ESP se stabilizací přívěsu, adaptivní tempomat ACC s automatickým udržováním bezpečného odstupu od vpředu jedoucího vozidla, multikolizní brzdu, asistent pro jízdu v bočním větru, asistent pro manévrování s přívěsem a mnoho dalších. Široký je i seznam bezpečnostních, resp. výstražných systémů, kde najdeme zadní kameru, parkovací senzory, Front Assist s nouzovým brzděním City Emergency, hlídání bočního prostoru Side Assist nebo asistent pro vyjíždění z parkovacího místa Rear Traffic Alert. Také mobilní internetové služby nového modelu Crafter jsou dokonale přizpůsobeny požadavkům zákazníka.

V současné době už se v Polsku naplno rozjíždí výroba verzí Van, které by ale měly nejprve směřovat na velké západní trhy. Předprodej bude zahájen v listopadu, do České republiky Crafter s největší pravděpodobností dorazí až někdy v dubnu.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.