zpět
503

Nový Lexus GS 300 je nejbezpečnější ve své třídě

Stanovení kriterií pro hodnocení bezpečnosti vozidel, navíc tak, aby je veřejnost akceptovala, není jednoduchý úkol. Zatím nejúspěšnější v tomto směru je Euro NCAP, jejíž poslední výsledek testů byl právě zveřejněn.
30.03.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Stanovení kriterií pro hodnocení bezpečnosti vozidel, navíc tak, aby je veřejnost akceptovala, není jednoduchý úkol. Zatím nejúspěšnější v tomto směru je Euro NCAP, jejíž poslední výsledek testů byl právě zveřejněn.

Lexus GS300
Lexus GS300 dosáhl ve své třídě, (reprezentačních) limuzín zatím nejlepšího výsledku, pěti hvězdiček za ochranu dospělých cestujících. V bodovém hodnocení vůz ztratil v čelním testu pouze jediný bod a to za deformaci v prostoru pro chodidla. Hodnocení ochrany při bočním nárazu a nárazu do sloupu dosáhlo plného počtu bodů. Celkový bodový zisk byl 35 bodů.

Ochrana dětí byla rovněž vynikající a byla ohodnocena čtyřmi hvězdičkami z možných pěti. Ochrana chodců byla solidní průměr odpovídající dvěma hvězdičkám.

Systém hodnocení prováděný Euro NCAP má své zasvěcené odpůrce, kteří mu vyčítají určitou nevyváženost v hodnocených parametrech, kde se konečný součet bodů dá získat na jedné straně například sofistikovanou konstrukcí nebo standardní instalací stále ještě nákladných airbagů stejně jako na druhé straně aplikací problematické “mazané” kontrolky zapnutí bezpečnostních pasů nebo vhodným provedením piktogramu upozorňujícím na přítomnost aktivního airbagu při instalaci dětské sedačky. Opačný tábor příznivců výsledky vnímá bez důkladnějšího prozkoumání a je schopen podřídit výběr nového vozu právě výsledkům testu, domnívájíc se, že je vůz ochrání v jakékoli situaci a podle toho si také v provozu počínají.

Jak už to bývá, pravda je někde uprostřed. Výrobci prokazatelně zlepšují bezpečnost svých vozidel, což je zásluha i veřejného hodnocení Euro NCAP, ale na paměti musíme mít i základní fyzikální zákony, které oklamat nelze. Šestá hvězdička pomyslně patří všem těm, kteří dokáží předvídat a nehodě zabránit.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Dalis, 30.03.2005 16:38
Uznávám testování bezpečnosti, ale na druhou stranu si myslím, že toto testování nemá šanci zachytit většinu možných následků, které se můžou stát při opravdové nehodě... Navíc testování probíhá při příliš nízké rychlosti, než kterou většina řidičů jezdí
Driver, 31.03.2005 09:16
Testování má určitě smysl, většina nehod se stává při nižších rychlostech, takže opodstatnění to má. Ale pokud někdo havaruje při 150km/h tak mu nepomůže ani dvacet airbagů.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Koupit ojetý Fiat Dobló 1,6 MultiJet?

nejčtenější články

Jaký vybrat dieselový motor pro Volvo V70?

Koupit Lancii Thesis s motorem 2,4 Multijet?

Jaký je motor 1,4 TDI ve Škodě Fabia III?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.