Nový Chevrolet Corvette - pět set koní v sedmi litrech

Rok poté, co se v Evropě oficiálně uvedla šestá generace populárního sportovního kupé Chevrolet Corvette, se na místo činu vrací její nástupkyně s pořadovým číslem sedm.
02.03.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+8
Rok poté, co se v Evropě oficiálně uvedla šestá generace populárního sportovního kupé Chevrolet Corvette, se na místo činu vrací její nástupkyně s pořadovým číslem sedm. A se stejným počtem litrů pod kapotou. Ženevský autosalón viděl premiéru nové Corvette Z06.

Jde o dosud nejrychlejší sériovou Corvettu, která kdy spatřila světlo světa. Jejích 500 koní neboli 373 kW ji na stokilometrovou rychlost vystřelí během 4,1 vteřiny. Maximální rychlost přesahuje 305 km/h.

Nová Z06 je autem pro opravdové fajnšmekry, pro ty, kterým nestačí jen tak nějaká ta stovka koní pod kapotou. Sestava modelů tak nyní čítá tři verze, včetně kupé a kabrioletu, a nabízí nezdolnou sílu, přesnost a výkon v legendárně stylovém hávu.


Všechny Corvetty nabízejí svým majitelům kombinaci hrubé síly a překvapivého komfortu při každodenním ježdění. Ztvárnění novinky se nese v tradičním duchu, takže je hned jasné, jaké auto před vámi stojí. Vzpomeňme například typickou mřížku chladiče, která je reminiscencí Corvett padesátých let minulého století, nebo třeba čtveřice koncových svítilen, která už se také stala jistým výsostným znakem těchto aut.

A teď k tomu, co tomuto „Chevy“ dává křídla. Nový kompaktní osmiválcový motor LS2 o objemu 6,0 litru je základní volbou pro verze Coupe a Convertible, tedy variantu se stahovací střechou. Tato jednotka je založena na čtvrté generaci kompaktních motorů koncernu GM a poskytuje výkon 297 kW (402 koní) při 6000 otáčkách a 546 N.m točivého momentu při 4400 otáčkách za minutu.


Tou skutečnou perlou je ale další agregát pod kapotou Corvetty Z06. Je odvozený ze závodních motorů a jeho osm válců do V má objem plných sedm litrů. Hliníkové hlavy válců, titanové ventily a další prvky, kovaná ocelová kliková hřídel, to je jenom pár příkladů této technické lahůdky. Nejvyšší výkon této pohonné jednotky je 373 kW (500 koňských sil) při 6200 otáčkách, točivý moment vrcholí na hodnotě 657 N.m při 4800 otáčkách; omezovač otáček zasahuje až při dosažení neuvěřitelných sedmi tisíc.

Na rozdíl od svého předchůdce, motoru 427, jenž měl klasický velký blok, je nový sedmilitrový LS7 kompaktním motorem V8 - což je zdaleka nejobjemnější kompaktní motor, který GM kdy vypustil do světa. Jde také o nejvýkonnější motor v osobním autě značky GM či Corvette.


Zatímco Corvette Z06 má unikátní hliníkovou karosérii s pevnou střechou kvůli maximální tuhosti a nízké hmotnosti, tělo Corvette Coupe bylo ve větrném tunelu optimalizováno tak, aby součinitel odporu vzduchu dosáhnul 0,28, což znamená, že jde o nejaerodynamičtější Corvettu všech dob. Verze Convertible pak samozřejmě přidává možnost sejmutí střechy a jejího uložení v zavazadlovém prostoru vozu.

Střecha se skládá za pomoci elektromotorků, což je také prvotina od roku 1962. Řidiči na přeměnu auta stačí jedno stisknutí tlačítka a pouhých osmnáct vteřin. Dobrý vzhled, aerodynamické vlastnosti a hlukovou i tepelnou izolaci pomáhá udržet pětivrstvá látka použitá na potažení střechy. Chevrolet Corvette byl od počátku vyvíjen jako otevřený vůz, a tak není divu, že auto bez střechy nabízí stejné jízdní vlastnosti, pevnost a tuhost jako verze Coupe.

Také v interiéru najdeme prvotřídní materiály a jejich ztvárnění. Samozřejmostí je spousta kůže a dalších kvalitních materiálů, co možná překvapí je možnost otevření a startování vozu s přístupovou kartou namísto klíčku v kapse. Perličkou potom bude „HUD“ neboli Head-Up Display, jaké známe z kokpitů vojenských stíhaček. Tento systém promítá informace na čelní sklo do zorného pole řidiče, jenž tak nemusí pro získání údajů spouštět oči ze silnice.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Toyota RAV4 XA3 - jistota, bezpečí, spolehlivost

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.