0
zpět
2582

Nové motory ze Škody

V Mladé Boleslavi zřejmě rozšíří na přelomu roku výrobu agregátů.
04.05.2007, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Mladoboleslavská automobilka bude možná poprvé ve své historii vyrábět dieselové motory. Nová produkce by podle zjištění mohla začít nabíhat koncem roku. Všichni představitelé firmy sice stále tvrdí, že definitivní rozhodnutí ještě nepadlo, ve Škodě Auto se však podle nejmenovaného zdroje již připravují nezbytná organizační opatření.
Informace z automobilového průmyslu potvrzují, že celý záměr musí ještě formálně schválit dozorčí rada, která se sejde v létě, ale na úrovni vedení Volkswagenu a představenstva Škody Auto už údajně panuje shoda. Nové motory z Mladé Boleslavi by se mohly objevit v Octaviích a Fabiích příštího modelového roku. Zdroj, který je s plánem rámcově seznámen, předpokládá, že část mladoboleslavské produkce poslouží také sesterským značkám VW a Seat. Údajně by se měly tyto motory objevit ještě v dalším modelu Škoda, jehož výroba se připravuje - mohlo by tedy jít o vůz Yeti.

 
ŠKODA: Staré tříválce HTP končí 

V Mladé Boleslavi se zatím vyrábějí dvě verze benzinových tříválců a převodovky. Zatímco po převodovkách je letos rekordní poptávka a linka jede naplno, u benzinových tříválcových motorů je situace výrazně odlišná. S nápadem přišel koncern VW, který se před lety rozhodl ušetřit prostředky na vývoj zcela nového motoru tím, že využil starší benzinový čtyřválec o objemu 1,6 litru. Ten ve Škodě zbavili jednoho válce a doplnili vyvažovacím hřídelem. Mnoha zákazníkům se však zdá, že tři válce jsou málo. Přesto Škoda tyto motory pro novou Fabii nedávno modernizovala a jejich výkon zvýšila o 4 kW. Do budoucna se plánuje další výrazná inovace. Benzinové tříválce se mají ve Škodě dělat ještě řadu let, protože poměrně snadno splní zvažované limity emisí oxidu uhličitého. Celou kapacitu závodu však naplnit nedokážou. Závod na výrobu agregátů Škody má kapacitu 500 tisíc kusů motorů, loni se jich však vyrobilo asi 283 tisíc a pro letošek je předpoklad jen 250 tisíc. V době největšího výpadku našla Škoda pro část lidí z motorárny využití například při montáži vozů. Tito zaměstnanci často nebyli s náhradní prací spokojeni, protože její charakter je zcela odlišný. V automobilce je držela naděje, že se časem vrátí k původní činnosti.
Závod na výrobu agregátů má asi tři tisíce zaměstnanců, z toho 2200 výrobních dělníků, uvedli představitelé Škody Auto na konferenci Soudobé metody zlepšování produktivity, kterou pořádala firma Jaseka. Na dotaz týkající se nových motorů odmítli odpovědět. Z vystoupení však vyplynulo, že do roku 2010 bude závod asi potřebovat nové zaměstnance. Podle poznatků má jít o několik set lidí. Investice do výroby nových motorů ale nebudou velké, protože se využijí hlavně stávající technologie.
Technická charakteristika nového motoru zůstává tajemstvím. Mohlo by však jít o náhradu koncernových dieselových tříválců 1,4 litru, které v automobilovém světě představují raritu. Jeví se proto pravděpodobné, že ve Škodě by se mohly vyrábět moderní naftové čtyřválcové turbodiesely o objemu kolem 1,5 litru.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
mufik.martin, 04.05.2007 23:13
Taky si myslim, ze kdyby do benzinvoych motoru vkladali podobne usili jako do benzinu tak se nafta temer neprodava. V dnesni dobe kdy vsichni zacinaji preplnovat benzinove motory 1.4 nebo 1.6 ktere jedou opravdu velmi slusne diky kompresoru a turbu dohromady tak pak si nikdo asi naftu nekoupi. Napriklad jako jeden z nejlepsich motoru dneska povazuji PSA a BMW 1.6T a to jak slabsi tak silensji verzi. Tahne temer od neutralu, tahne mnohem drive jak nafta a da se s tim jet i pres 6 tis otacek, spotreba je pritom velmi prijatelna, skoda jen, ze PSA tak trosku zkurvilo prevodovky, dali tam jen petikvalt a na dalnici pri 130 toci 4 tis, takze to zere jako krava, ale napriklad Mini Cooper dostal 6 tikvalt a toci na dalnici o vice jak tisic otacek mene
Cruise, 05.05.2007 08:07
Co to tady bleješ za kraviny? Zřejmě jde o výplod tvé bujné fantazie.
mufik.martin, 05.05.2007 08:58
Co myslis je je vyplod bujne fantazie? Bud konkretnejsi
mufik.martin, 05.05.2007 09:03
Jako si si myslis, ze jsem jsem nakej blbec, jo? jo? jo? jen kokokoktam, nnnnno a?
Cruise, 05.05.2007 20:03
Promin mufčo, kraviny tady bleju já. Je fakt, že mám bujnou fantazii, aaale nnnejsem žžžádnej blllbec, chápeš?

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2021, všechna práva vyhrazena.