0
zpět
1189

Nové modely od Škody přicházejí

Nástupce Fabie by se mohl začít vyrábět v prosinci příštího roku. Obě generace tohoto modelu se budou montovat nějakou dobu souběžně.
24.11.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Nástupce Fabie by se mohl začít vyrábět v prosinci příštího roku. Obě generace tohoto modelu se budou montovat nějakou dobu souběžně.

Fabie se vyrábějí od roku 1999. Průměrná životnost jednoho modelu bývá šest až osm let. Z tohoto hlediska je již nejmenší škodovka za zenitem. Poptávka po ní lehce klesla. Pracovníci Škody se však shodují, že vedení společnosti očekávalo pro letošní rok větší propad. Nynější výroba Fabií tak lehce převyšuje původně stanovené počty.
Počet vyrobených vozů řady Fabia se již blíží k historické produkci Felicií. Předchozího modelu bylo v letech 1994 až 2001 vyrobeno 1,420 milionu kusů. Fabií do konce letošního října sjelo z výrobních pásů asi 1,387 milionu kusů. Zatímco loni se za leden až září prodalo asi 102 tisíc "krátkých" Fabií, ve stejném letošním období necelých 94 tisíc. Ale vezme-li se v úvahu, kdy se Fabie začaly vyrábět a jak se od té doby rozšířila nabídka zvláště asijských značek, vůbec to není špatný výsledek.
Poptávka po Fabiích v provedení kombi a sedan, které se do výroby dostaly později, oproti loňsku dokonce mírně vzrostla. Kombíků se za tři čtvrtletí prodalo 75,5 tisíce kusů, sedanů asi 12 tisíc. V případě sedanů jde o překvapení; ještě předloni tento model v Mladé Boleslavi považovali za krok špatným směrem, ale nyní v určitých regionech zabral. Prodej sedanů se meziročně zvýšil především na Balkáně, v Rusku a ostatních státech SNS, v Latinské Americe a v Africe. V Polsku se letos prodalo 3270 sedanů, zatímco v ČR jen 1358.

TIP: SPY info: Je to nová Fabia?

Celkem (i s užitkovou verzí Praktik) se letos prodalo 182 093 vozů řady Fabia, o 4396 méně než loni. Rostoucí zájem o provedení Combi a Sedan možná svědčí o tom, že někteří zákazníci nejsou spokojeni s velikostí zavazadlového prostoru "krátké" Fabie. V Německu, které se letos pro Fabie stalo největším trhem, se prodává víc Fabií Combi než hatchbacků. V ČR už je prodej Fabií Combi téměř stejný jako odbyt krátkých Fabií. V případě Felicií to bylo jinak - například v roce 1996 připadalo na 155 tisíc běžných Felicií necelých 84 tisíc Felicií Combi, přičemž i v Německu byla kratší varianta prodejně mnohem úspěšnější než kombi.
Nová Fabia by proto měla mít v základním provedení mnohem větší zavazadlový prostor než dnešní. Na druhou stranu je však jisté, že se nezmění základní motor, benzinový tříválec o objemu 1,2 litru vyráběný v Mladé Boleslavi. Z nabídky nejspíš zmizí benzinový dvoulitr (Fabií s tímto motorem se letos prodalo jen asi 50). Místo něj se prý objeví čtyřválec o objemu 1,6 litru. Časem se patrně obmění i koncernové dieselové motory, které chce skupina Volkswagen zásadně inovovat.
Úspěšný prodej nové Octavie doprovázený značnou poptávkou po původní Octavii Tour naznačuje, že doba, po kterou se budou zároveň vyrábět dvě generace Fabií, může být poměrně dlouhá. Mnozí představitelé Škody dnes uznávají, že Felicia skončila poněkud předčasně, a nechtějí tuto chybu zopakovat.
Za prvních devět měsíců letošního roku Škoda prodala 369 652 vozů, o 10,5 % více než před rokem. Největší zájem byl o Octavie, kterých v součtu prodala 171 610. Proti loňsku je to nárůst o 30 %.
Za první tři čtvrtletí Škoda vyrobila 169 352 aut řady Fabia. Octavií Tour, jež se montují ve Vrchlabí, bylo 49 316. Výroba nových Octavií dosáhla počtu 131 722 kusů. Produkce Superbů činila 15 933.
Kvůli nečekaně vysoké poptávce zejména po Octaviích vyrobí Škoda ve čtvrtém čtvrtletí o 3000 vozů víc, než plánovala. Automobilka se dohodla s odborovou organizací na šesti mimořádných nočních přesčasových směnách.
V loňském roce vyrobila Škoda celkem asi 444 tisíc aut. V roce 1991 přitom činila produkce jen 172 tisíc kusů. Rekordu automobilka dosáhla v roce 2001, kdy díky tehdejšímu souběhu Octavií, Felicií a Fabií zhotovila téměř 461 tisíc vozidel. Letos bude tento výsledek překonán - počítá se s produkcí 491 tisíc aut. Hranice 500 tisíc by měla být i díky novým typům pokořena v příštím roce. A pokud všechno půjde dobře, po roce 2008 by Škoda mohla vyrábět a prodávat 600 tisíc aut.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Riccardo, 25.11.2005 22:47
Očekával bych nějaké info o Roomsteru, který by se měl začít vyrábět v březnu ...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Opel Meriva, nebo Škoda Roomster? Kupujeme ojeté MPV

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI

Honda Civic nebo Toyota Auris? Vybíráme ojetinu do 350 tis. Kč.