zpět
728

Nová zbraň v boji se zloději aut

Za několik posledních let bylo podle policejních statistik v ČR každoročně odcizeno přibližně 24 500 motorových vozidel. Jako nový systém ztěžující zlodějům pohyb s odcizeným automobilem vyvinula společnost AŽD Praha systém SpeedCon Mobil.
06.06.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Za několik posledních let bylo podle policejních statistik v ČR každoročně odcizeno přibližně 24 500 motorových vozidel, přičemž úspěšnost vypátrání byla kolem 15 %. Jako nový systém ztěžující zlodějům pohyb s odcizeným automobilem vyvinula společnost AŽD Praha systém SpeedCon Mobil.

Největší uplatnění najde u Policie ČR, městské a obecní policie, kde výrazně usnadní operativní pátrání po odcizených vozidlech. SpeedCon Mobil je přenosný systém pracující na principu rozpoznání registračních značek (RZ) motorových vozidel a jejich evidence. Zařízení vyhledává a rozpoznává RZ a převádí ji do textové podoby. Při vyhodnocování jednotlivých dat systém využívá různé databáze. Jedná se především o centrální registr motorových vozidel, databáze odcizených vozidel a vozidel v pátrání. V případě shody systém vypíše údaje o vozidle na displeji a akustickým signálem upozorní obsluhu. Databázi kradených vozidel lze také přímo v terénu doplnit ručně.

MODULARITA

Systém obsahuje tři základní moduly:

  • snímání
  • nahrávání videa (bez rozeznávání RZ)
  • průjezd a parkoviště

Modul nahrávání videa využívá kontinuálního kamerového snímání. Tento prvek slouží pro zdokumentování např. dopravní nehody, spáchaného přestupku nebo, jako v USA, průběhu policejní kontroly řidiče vozidla.

Modul průjezd slouží k rozeznávání RZ vozidel v případě, že policejní vozidlo stojí a ostatní vozidla kolem něj projíždějí.

Modul parkoviště slouží k hledání vozidel při pomalé jízdě kolem zaparkovaných automobilů.

Systém je složen z CCD kamery a přenosného počítače pro vyhodnocování obrazu v reálném čase. Pro ovládání se využívá myš a klávesnice. Součástí systému je také LCD monitor. Výhodou SpeedCon Mobilu je jednoduchá a bezpečná instalace systému bez mechanických zásahů do konstrukce vozidla.

Rok

 

2002

 

2003

 

2004

 

Odcizená dvoustopá vozidla

 

24 977

 

24 174

 

23 133

 

Objasněných krádeží

 

3 703

 

3 565

 

3 509

 

to je v %

 

14,80

 

14,70

 

15,20

 

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Vymča, 06.06.2005 20:44
jestli to k něčemu bude.. Taková krabička taky nebude zadarmo, takže moc se jich tu pohybuvat určitě nebude. Navíc převalná většina kradených aut se stejně vyváží do zahraničí. A i kdyby, český zloděj si určitě najde způsob, jak svou "živnost" provozovat dál...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

BMW X3 M40i: teorie relativity

nejčtenější články

S jakým benzínovým motorem koupit Jaguar X-Type?

Dilema za 300 tis. Kč: BMW 530d nebo Audi A6 3.0 TDI?

Toyota Avensis - jaký diesel vybrat?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.