Nízké emise NOX dieselových motorů na dohled
 
 
 
 
 
 

Nízké emise NOX dieselových motorů na dohled

již zítra na TipCars.com

Hyundai i30, Megane, nebo Auris? Co koupit za 200 tisíc korun?
nejčtenější články
1. S jakým motorem koupit Nissan Qashqai první generace?
2. Koupit Peugeot 205 GTI jako investici?
3. KIA Sorento nebo Renault Koleos za 300 tisíc Kč?
 
Americký stát New Jersey, spojený se životem a vynálezy Thomase A. Edisona v Menlo Parku, dnešním Edisonu, udělil cenu 2010 Thomas Alva Edison Patent Award za nejlepší patent roku původcům patentu amerického závodu BASF Catalysts na Cu-zeolitový SCR katalyzátor redukce emisí NOX z dieselových motorů.
AKTUALITY, 06.04.11 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
 

NOX - Katalyzátor pro SCR (Selective Catalyst Reduction) - ilustrační foto 
Katalyzátor pro SCR (Selective Catalyst Reduction) technologii se zkouší na vývojovém pracovišti BASF Catalyst v USA, kde byl patentován.
Předmětem oceněného patentu US 7601662 je nový SCR (Selective Catalyst Reduction) selektivní katalyzátor redukce emisí oxidů dusíku výfuků vznětových motorů přeměnou na dusík a vodní páru, jehož základem je zeolit - měďnatý chabazit (Cu-chabazit), syntetický, v přírodě se nevyskytující minerál. Katalyzátor pak z Cu-chabazitu vzniká impregnací nosiče, keramického monolitu v trubce ze žáruvzdorné oceli, jímž prochází výfukové plyny z motoru. Katalyzátor SCR získal o rok dříve také velmi prestižní cenu 2009 Frost & Sullivan Product of the Year Award jako americký výrobek roku.
Původní podoba stále více užívané a zdokonalované technologie SCR byla vyvinuta v roce 1957 firmou Engelhard Corp., vynálezcem prvních automobilových katalyzátorů, z níž se v roce 2006 stala BASF Catalyst. Katalyzátor s technologií SCR použila jako první automobilka Ford v roce 1972.
SCR technologie odstraňování NOX z výfukových plynů vstřikuje do katalyzátoru čpavek nebo močovinu (jako AdBlue, což je 32,5% vodný roztok, teplem uvolňující čpavek). Katalytickou reakcí čpavku s oxidy NO a NO2 se emise NOX mění na dusík a vodní páru. Nejprve byla použita pro energetická zařízení a stacionární motory. Po překonání problémů, spojených s integrací vstřikovacího zařízení do automobilních motorů, včetně korozních, o 3 až 8 % vyšší cenou motoru a spotřebou močoviny cca 1 % obj. k palivu, byla převzata do mobilních katalyzátorů.

Ocenění patří deseti spoluvynálezcům
NOX - Katalyzátor pro SCR (Selective Catalyst Reduction) - ilustrační foto 
Nejvyšší účinnost ve snížení emisí NOX má Cu-zeolitový katalyzátor (po stárnutí 670 °C / 64 h) při teplotách 250-450 °C.
Původci vynálezu jsou Ivor Bull z BASF Catalysts v Německu, Wen-mei Xue a 8 spolupracovníků z BASF Catalysts v USA. Americký patent US 7601662 a další chrání vynález Cu-zeolitového SCR katalyzátoru, jeho složení, způsob výroby a použití při odstraňování emisí NOX ze spalin vznětových motorů s 90% účinností, přičemž nejvyšší účinnosti dosahuje mezi 250 až 450 °C. Cu-zeolit se vyznačuje vyšší životností a hydrotermální stabilitou mezi 200 až 900 °C na keramickém TiO2 nosiči, operační pružností při provozu a lepší ekonomikou proti stávajícím. Výroba katalyzátorů se rozběhla před vydáním patentu 13. 10. 2009, aby zákazníci vyhověli novému předpisu 2010 U.S. Highway Rule od prvního dne platnosti 1. 1. 2010.
Je určen k plnění přísných limitů EPA pro emise NOX max. 0,2 g NOX/hp.h (metricky 0,27 g NOX/kWh) vznětových motorů silničních nákladních vozidel a autobusů hmotnosti nad 8500 lbs (3860 kg); v Kalifornii nad 14 000 lbs (6356 kg).
Katalyzátor dle vynálezu se vyrábí v závodě BASF Catalysts v Huntsville, Alabama, kde se od založení v roce 1974 vyrobilo již 300 milionů automobilových katalyzátorů.
Začátkem ledna oznámil BASF, že jeho nový výrobní závod na mobilní katalyzátory v Krasnogorsku u Moskvy získal certifikát jakosti ISO 16949. Vzhledem k velikosti východních trhů a ke zpřísněným opatřením na ochranu životního prostředí v Rusku tak není výroba nového SCR katalyzátoru vyloučena ani tam.

Co jsou zeolity? 

Zeolity tvoří skupinu asi 40 minerálů - hlinitokřemičitanů sodíku, draslíku, vápníku, hořčíku, barya aj. Přes zeolitový iontoměnič vede také jedna cesta výroby Cu-chabazitu, náhradou části kationtů Ca2+ kationty mědi Cu2+ z chloridu měďnatého.
Chabazit je složitý zeolit, jehož chemické složení se nejčastěji udává jako hydratovaný hlinitokřemičitan vápenatý a triviálně zapisuje Ca [Al2Si4O12].6H2O nebo CaO.Al2O3.4SiO2.6H2O. Vyskytuje se ve vyvřelinách na mnoha místech na světě a také v Česku na Českolipsku, Ústecku a Děčínsku jako bezbarvé, šedé až červenavé krystaly. Setkáváme se s ním v bezfosfátových pracích prášcích, detergentech, adsorbentech a iontoměničích k měkčení vody. Umí odstranit radioaktivní cesium 137 a stroncium 90 z vod a zachytit čpavek, stříbro, měď nebo kobalt z roztoků.

 

SCR technologie v úpravě Delphi...
NOX - Katalyzátor pro SCR (Selective Catalyst Reduction) - ilustrační foto 
Keramické monolity - nosiče katalyzátorů různých konstrukcí s velkou reakční plochou dutin a s minimální ztrátou tlaku představují vysokou technickou a výrobní náročnost.
V červenci 2010 oznámil Delphi Automotive, největší světový automobilový subdodavatel, úpravu SCR technologie vstřikováním močoviny až 4krát vyšším tlakem 2 MPa dávkovacím modulem UDM (Urea Delivery Module) podle patentu US 7707825 ze 4. 5. 2010, jehož původci jsou Philip Dingle a Joachim Kupe. Předností úpravy je zjednodušená kompaktní konstrukce, přesné dávkování solenoidovým vysokotlakým čerpadlem a přesunutí vlastního katalyzátoru blíže motoru.
Uložení UDM s nízkotlakým čerpadlem na močovinu v nádrži močoviny dále od motoru umožňuje snadnější tankování AdBlue a přispívá k vyšší životnosti systému nižším tepelným namáháním než v teplém motorovém prostoru. Ke kontrole zbytkového čpavku ve výfukových plynech za SCR katalyzátorem vyvinul Delphi čpavkovou sondu, měřící v rozsahu 0-100 ppm NH3 při teplotách 200-450 °C.
Dnes se dodává úprava 12 V nebo 24 V pro osobní vozy a lehké nákladní vozy; pro těžké vozy přijde na trh v průběhu roku 2012. Životnost systému včetně topného modulu je 350 tis. km nebo 15 let. V budoucnosti umožní splnění emisního limitu NOX 80 mg/km dle EURO 6 u nových nákladních vozů se vznětovým motorem, platného od 1. 9. 2014.

...a v úpravě Johnson Matthey
S měďnatým zeolitem pracuje i SCRT technologie britské firmy Johnson Matthey, předního světového zpracovatele drahých kovů a výrobce katalyzátorů, jež nabízí pro vozy výroby 1994-2002 retrofit systémem Eminox i s prachovým filtrem, snižujícím emise NOX o 70 % a HC, CO a PM10 na limity EURO 4. Úprava retrofitu na modernější systém SCRT se dokončuje; v roce 2011 dosáhne splnění amerického limitu NOX max. 0,20 g/hp.h, resp. 0,27 g/kWh, a bude v prodeji v roce 2012.

Přísnost limitů se zhodnocuje v lepším zdraví
NOX - Katalyzátor pro SCR (Selective Catalyst Reduction) - ilustrační foto 
Chabazit Ca [Al2Si4O12].6H2O jako přírodní zeolit může sloužit v jedné z výrob syntetického měďnatého chabazitu - SCR katalyzátoru k odstraňování emisí NOX z dieselových motorů.
Agentura EPA uvádí, že současné emise NOX ze 13 milionů nákladních vozů a autobusů se vznětovými motory v USA, odhadované na 2,6 mil. t NOX ročně, se budou každým rokem snižovat do roku 2030, kdy budou všechna dnes připuštěná vozidla vyřazena z provozu. V USA se podporuje snižování emisí programem Diesel Emmissions Reduction Act (DERA), avšak nestejnou částkou podle států. Ve finančním vyjádření náklady 2 mld. USD/rok na snížení všech emisí a úpravy motorů každoročně ušetří škody na životním prostředí za 4 mld. USD a škody na zdraví za 70 mld. USD prevencí mj. 8300 případů předčasného úmrtí, 5500 chronických bronchitid, 17 600 akutních bronchitid u dětí, 360 tis. astmatických záchvatů a ztráty 1,5 mil. prac. dnů.

Odlišnost předpisů USA a EU
Přípustné emise NOX dle předpisu EURO 5, platného od 1. 1. 2011 pro všechny nové vozy se vznětovým motorem, jsou v EU stanoveny odlišným způsobem než v USA, hodnotou 180 mg/km (asi 2 g/kWh), sníženou proti hodnotě 250 mg/km dle EURO 4. Americké limity pro vznětové motory těžkých nákladních vozů a autobusů jsou stanoveny na základě testování výkonu motoru. S postupným uváděním SCR technologie lze očekávat výrazné snížení emisí NOX u kamionů po roce 2012 a po zavedení limitů EURO 5 v roce 2014.
Autor: iHNED

   Líbí se vám článek? Sdílejte ho, prosím.
diskuzní fórum
poslední příspěvky
v této diskuzi zatím není žádný příspěvek
 
   
 
 
 
 
     
sledovat toto téma
 
 
home
 
nabídka vozidel
 
pronájmy
 
magazín
 
firmy
 
můj TipCars
 
informace
 
česky
 výběrový formulář 
 
hledaný text:
značka:
model:
sekce:
vyčistit
 
 
   
 

 
titulek
 
 
datum vystavení
 
 

Prásk! Škoda Karoq má pět hvězd z nárazového testu

19.listopadu 2017
Euro NCAP ocenila ochranu dospělých členů osádky hodnotou 93 procent. Plný počet bodů má Karoq za ochranu nohou chodců.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: aktuality | počet přečtení (685) | komentářů (10) otevřít článek...

Audi A8 jde do předprodeje. Základní cena se vešla pod 2,5 mil. Kč.

18.listopadu 2017
Novinku je již možné konfigurovat a objednávat. Základní cena je 2 449 900 Kč, prodloužená verze je k dispozici od 2 585 900 Kč.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (1 383) | komentářů (0) otevřít článek...

Chytré auto umí WiFi

15.listopadu 2017
Mobilní operátor T-Mobile spustil prodej nové verze služby Chytré auto, které umí v automobilu vytvořit WiFi síť až pro pět zařízení. Nabízí k ní dva datové tarify a nově cílí i na B2B segment.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (334) | komentářů (0) otevřít článek...

Jak správně uskladnit letní pneumatiky?

12.listopadu 2017
Většina řidičů v minulých týdnech nazula na své automobily zimní pneumatiky. Co ale s těmi letními? Pneumatiky potřebují chladné, suché a čisté prostředí bez průvanu, kam nedosáhnou sluneční paprsky. Právě UV záření totiž urychluje stárnutí nejvíc.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (771) | komentářů (0) otevřít článek...

Dětské autosedačky se dělí do 5 tříd. Kterou použít?

11.listopadu 2017
Navzdory mylnému přesvědčení mnohých motoristů není rozhodující věk, ale váha a výška. Dávno rovněž neplatí, že dítě do 12 let nemůže sedět vpředu. Jak vybrat správnou autosedačku a na co si dát pozor?
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (463) | komentářů (0) otevřít článek...

Isuzu D-Max: málo známý pick-up prošel modernizací

11.listopadu 2017
Isuzu je sice největší světový výrobce užitkových automobilů, u nás se ale do povědomí dostává jen velmi pozvolna. Jeho jediný produkt pick-up D-Max má za sebou velkou modernizaci. Pokud uvažujete o tomto typu auta, pak by rozhodně neměl chybět v seznamu adeptů.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (764) | komentářů (0) otevřít článek...

Nenechte si ujít XXIII.TipCars Pražský Rallysprint

6.listopadu 2017
Se závěrem roku se blíží také každoroční závod, který udělá tečku za uplynulou sezonou rallysportu. Letos se navíc chystá i několik atraktivních změn.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (1 006) | komentářů (0) otevřít článek...

Škoda zveřejnila výsledky za první tři čtvrtletí. Stále roste.

4.listopadu 2017
V prvních třech čtvrtletích roku zvýšila česká automobilka celosvětové dodávky zákazníkům v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 3,6 % na 871 100 vozů. Tržby se oproti prvním devíti měsícům předchozího roku zvýšily o 22 %.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (495) | komentářů (0) otevřít článek...

Podvádět s měřením emisí bude od 1. prosince mnohem těžší

3.listopadu 2017
Podobně jako u stanic technické kontroly budou mít nově povinnost fotit měřené automobily i stanice měření emisí. Snímky budou archivovány v databázi Ministerstva dopravy.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (1 527) | komentářů (6) otevřít článek...

Škoda už vyrobila 10 milionů převodovek. Co jsou zač?

29.října 2017
Tři řady převodovek se pro Škodu i ostatní modely koncernu vyrábí v Mladé Boleslavi a ve Vrchlabí. A deset milionů je rozhodně slušné číslo.
hodnocení: 2.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (675) | komentářů (0) otevřít článek...

V Bratislavě mají čerpací stanici, kde si můžete místo auta umýt psa

28.října 2017
Ne, opravdu jsme se nespletli. Na nové čerpací stanici Slovnaft v Bratislavě v Přístavní ulici totiž místo klasického mycího boxu pro auto mají myčku pro psy. To ale není jediná zajímavost této designově zajímavé stavby. Řidiči zde totiž mohou využít služby, které nenajdete jinde v Evropě.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (638) | komentářů (0) otevřít článek...

Prodeje automobilů v EU se meziročně snížily o 2%

22.října 2017
V měsíci září došlo k poklesu registrací osobních automobilů v EU o 2,0%. Celkem tak bylo za září prodáno 1 427 105 osobních automobilů.
hodnocení: 1.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (422) | komentářů (0) otevřít článek...

10 rad jak jezdit v zimě bezpečně

21.října 2017
Mnohdy stačí prvních pár centimetrů sněhu, aby se větší města v podstatě zastavila. Přitom stačí mít dobře obuto a držet se základních rad, aby jízda na sněhu nebyla utrpením.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (1 025) | komentářů (0) otevřít článek...

Chcete mě? Ne. Deset ojetin, které Češi v bazarech přehlížejí

20.října 2017
Vloni jsme poprvé přinesli přehled deseti ojetin, které tuzemský zákazník v bazaru přejde bez povšimnutí, i kdyby je snad dávali zadarmo. Letos jsme se k podobným datům dostali znovu a vedle již známých ležáků se objevily i nové modely. Je mezi nimi překvapivě i Škodovka.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (3 865) | komentářů (0) otevřít článek...

Vláda začíná podporovat elektromobilitu

14.října 2017
Tuto středu podepsal premiér Bohuslav Sobotka s představiteli Sdružení automobilového průmyslu memorandum o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR. Na co se můžeme těšit?
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (942) | komentářů (0) otevřít článek...

Test zimních pneumatik 215/65 R 16: už víme, co obout na SUV

14.října 2017
Německý automotoklub ADAC spolu s dalšími evropskými kluby otestoval šestnáct zimních pneumatik o rozměru 215/65 R16 98H určené pro malá a kompaktní SUV. Většina z nich dosáhla jen průměrných výsledků. Barumky skončily páté od konce, poslední byly čínské pláště.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (990) | komentářů (0) otevřít článek...

Češi se vozidel na alternativní pohony nebojí. Jsou ale drahá

8.října 2017
Podle aktuálního průzkumu společnosti KPMG 45 % řidičů označilo elektrický pohon jako vhodný pro jejich potřeby – jako největší minus označují nedostatečnou síť dobíjecích stanic.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (682) | komentářů (0) otevřít článek...

Renault Alaskan - v prodeji už za měsíc

7.října 2017
Od začátku listopadu přibude v segmentu pick-upů nový model Alaskan. Bude mít dvojkabinu s pohonem 4x4 a dieselové motory s jedním nebo dvěma turby. Ceny automobilka zveřejní ještě během října.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: aktuality | počet přečtení (1 367) | komentářů (0) otevřít článek...

Test zimních pneumatik 195/65 R 15: jedno velké překvapení

4.října 2017
Německý automotoklub ADAC otestoval šestnáct zimních pneumatik o rozměru 185/65 R15 91T. Zvítězila prémiová kvalita, hned na druhém místě ale uspěly u nás nepříliš známé pláště. Ty ale mají jednu zásadní nevýhodu.
hodnocení: 3.0 b. (2x) | sekce: aktuality | počet přečtení (2 156) | komentářů (0) otevřít článek...

Škoda už vyrobila 20 milionů automobilů

30.září 2017
V Kvasinách se nedávno vyrobil vůz s pořadovým číslem 20 000 000. A byl to Karoq.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (516) | komentářů (0) otevřít článek...

Koncern Volkswagen výrazně zlevňuje filtry pevných částic

29.září 2017
Dovozce vozů Audi, Seat, Volkswagen a Volkswagen užitkové vozy poměrně výrazně snížil ceny filtrů pevných částic pro naftové motory TDI. Ceny začínají od 12 900 Kč, resp. 16 900 Kč u značky Audi.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (1 374) | komentářů (0) otevřít článek...

Autosalon Frankfurt 2017: fotogalerie

27.září 2017
Pod heslem "future now" proběhl letošní ročník frankfurtského autosalonu, tentokrát již 67. v pořadí.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (699) | komentářů (2) otevřít článek...

Škoda Favorit slaví 30. výročí od svého představení

23.září 2017
V roce 1987 to byl nejobletovanější exponát mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Pro Škodovku to byl revoluční model, který přinesl tehdy moderní koncepci vše vpředu. Vývoj proběhl v Boleslavi, design navrhl Bertoneho a s jízdními testy pomáhalo Porsche.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (661) | komentářů (0) otevřít článek...

Pneumatiky budoucnosti umí měnit šířku i monitorovat svůj stav

23.září 2017
Na mezinárodním autosalonu IAA 2017 ve Frankfurtu se kromě naleštěných automobilů prezentují i výrobci pneumatik. Jaká je jejich vize blízké budoucnosti?
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (543) | komentářů (0) otevřít článek...

Avia znovu ožila, auta ale vyrábí v Přelouči

13.září 2017
Po čtyřech letech od ukončení výroby se znovu rozjela produkce lehkých nákladních aut značky Avia. Továrna se ale z pražských Letňan přestěhovala do Přelouče. Byli jsme u znovuobnovení této značky a představení modelu Initia.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (876) | komentářů (0) otevřít článek...

Honda CR-V dostane hybridní pohon, nafta končí

9.září 2017
Honda ve Frankfurtu představí prototyp hybridního CR-V jako ochutnávku prvního elektrického pohonu modelu SUV této značky dostupného v Evropě.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (971) | komentářů (0) otevřít článek...

Vozíte v autě děti? Tak můžete mít levnější povinné ručení.

7.září 2017
V době, kdy roste tlak zvyšování cen povinného ručení, protože tento druh pojištění je pro pojišťovny ztrátový, přichází pojišťovna Allianz se zajímavou akcí. Klientům, kteří vozí ve svém autě děti, nabízí slevu 5 %. Je to další krok v tzv. segmentaci autopojištění.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (832) | komentářů (0) otevřít článek...

Volkswagen vyrobil 150 milionů aut

31.sprna 2017
Ve Wolfsburgu zažili velkou slávu, protože z výrobní linky sjel Volkswagen s pořadovým číslem 150 000 000. Jubilantem se stal hybridní Golf GTE, který symbolizuje nástup nových trendů. Víc než pětina z tohoto množství aut připadá na jeden model. Prozradíme jaký a navíc i nahlédneme do blízké budoucnosti německé značky.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (441) | komentářů (0) otevřít článek...

BMW M5: poprvé s pohonem všech kol

24.sprna 2017
Mnichovská automobilka oficiálně zveřejnila informace o šesté generaci supersportovního sedanu. Ten přináší hned dvě zásadní technické novinky - 600 koní a 750 Nm z vidlicového osmiválce totiž směřuje na vozovku přes měničový automat a pohon všech kol! V interiéru nás nejvíc zaujaly tajemné červené ovladače u pádel řazení.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (748) | komentářů (0) otevřít článek...

Civic bude mít od března nový motor 1,6 i-DTEC

20.sprna 2017
Honda si vzala na mušku stávající vznětovou šestnáctistovku a kompletně ji předělala. Za několik měsíců nový motor dorazí i do ČR.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (930) | komentářů (0) otevřít článek...

Mazda začne v roce 2019 prodávat revoluční benzinový motor, který pracuje jako diesel.

19.sprna 2017
Japonský výrobce nikdy nešel ve vývoji motorů tak úplně s davem. Nyní se pochlubil, že již za dva roky chce uvést novou generaci benzinových motorů Skyactiv-X, které budou vzněcovat benzin. Nová technologie se jmenuje SCCI a ve srovnání se současnými benzinovými motory by měl mít nižší spotřebu o 10 až 30 %. Poprvé ho dostane Mazda 3.
hodnocení: 4.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (1 336) | komentářů (0) otevřít článek...

Němci dostanou až 10 tisíc eur za ojetý naftový Volkswagen

13.sprna 2017
Jste Němec, jezdíte starším naftovým Volkswagenem a chcete nový? Pak stačí zajet k tamnímu dealerovi a nechat svou ojetinu protiúčtem. Na nové auto pak dostanete slevu až 260 tisíc korun.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: aktuality | počet přečtení (1 447) | komentářů (0) otevřít článek...

Proč neodmítat dýchnutí

12.sprna 2017
Odmítnutí testu na alkohol při silniční kontrole v cizině vás může vyjít až na čtvrt milionu korun. Můžete jít ale i na tři roky do vězení. Prozradíme, kde to hrozí.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (945) | komentářů (0) otevřít článek...

Suzuki Swift Sport se představí v září. Bude mít turbo

6.sprna 2017
Pro modelovou řadu byly vždy charakteristické živé motory, provozní nenáročnost a výborné jízdní vlastnosti. Těmi jsou pověstné především sportovní modifikace. Nový Swift Sport teď dostane poprvé v historii turbomotor.
hodnocení: 1.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (915) | komentářů (0) otevřít článek...

Škoda má nového šéfdesignéra. Je jím člověk z Volkswagenu

5.sprna 2017
Jeho rukopis nese celá řada sériových vozů značky Volkswagen uplynulých deseti let a mnoho automobilových konceptů. Nyní Oliver Stefani přebírá odpovědnost za oblast designu automobilů Škoda.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (743) | komentářů (0) otevřít článek...

Škoda Auto měla nejlepší první pololetí v historii

23.července 2017
Škoda jede. Od ledna do června dodala zákazníkům 585 tisíc vozů, což je meziročně o 15,6 tisíce vozů více.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (798) | komentářů (0) otevřít článek...

Hyundai i30 fastback: další zbraně do boje proti Škodě Octavia

22.července 2017
Souboj mezi Škodovkou a Hyundaiem dostane další náboj. Model i30 totiž bude od příštího roku k dispozici jako fastback s výklopnými pátými dveřmi. Už letos naopak přijde ostrá verze N s dvoulitrem o výkonu až 275 k, která si chce vyšlápnout na Octavii RS.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (1 399) | komentářů (0) otevřít článek...

Modely Type-R letos slaví 25 let

16.července 2017
V tomto roce uplyne 25 let od premiéry prvního modelu Honda Type R. Ty vychází z filozofie sestrojování silničních vozů se závodním duchem. Pojďme se podívat na jejich historii.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (872) | komentářů (0) otevřít článek...

Hyundai Kona: překvapí designem i technikou

13.července 2017
Segment městských crossoverů kategorie B se rozrůstá geometrickou řadou a prosadit se v něm bude čím dál složitější. Tvůrci se proto snaží zaujmout nápaditým designem, což je i případ modelu Hyundai Kona. Jako jeden z mála k tomu ale přidává i pohon všech kol.
hodnocení: 4.8 b. (5x) | sekce: aktuality | počet přečtení (3 271) | komentářů (0) otevřít článek...

Opel Grandland X: německé dvojče Peugeotu 3008 prozrazuje jenom technika

8.července 2017
Ještě před světovou premiérou ve Frankfurtu nad Mohanem jsme dostali možnost si prohlédnout nový crossover Opel Grandland X. Pod líbivým kabátem ve stylu Opelu se ale ukrývá technika auta roku.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (1 442) | komentářů (0) otevřít článek...

Omlazená Škoda Citigo se představila v Praze

29.června 2017
Po dlouhých šesti letech se nejmenší Škodovka v nabídce dočkala faceliftu. Poznáte ho podle upravené přídě a v interiéru podle nových palubních přístrojů. Citigo i nadále spoléhá výhradně na atmosférické litrové motory včetně verze na CNG.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (784) | komentářů (0) otevřít článek...

Učni stvořili elektromobil Škoda Element

24.června 2017
Škoda Element vychází z modelu Citigo. Dvoumístná plážová bugina ale nemá střechu ani boční dveře. Pod kapotou pracuje elektromotor o výkonu 60 kW (82 PS).
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: aktuality | počet přečtení (762) | komentářů (0) otevřít článek...

Pliivaba 95, Lyijytön, S/Chumbo 95 nebo 95 Fara Plumb: i tak se v zemích EU jmenují paliva

22.června 2017
Nedávno jsme psali o novém nařízení Evropské unie, které má sjednotit názvy paliv. Někdo sice řekne, že je to další bruselská buzerace, ono to ale má něco do sebe. Poradíme, jak nenatankovat špatné palivo.
hodnocení: 4.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (743) | komentářů (0) otevřít článek...

Dakarský speciál Tatra 815 6x6 VE „Ostrý-II“ má za sebou kompletní rekonstrukci

15.června 2017
Vloni v září jsme psali o tom, že společnost Tatra Trucks získala do svého muzea dakarský speciál z roku 1986. Po více než 270 dnech renovace se předvedla v původních válečných barvách za účasti tehdejší posádky.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (781) | komentářů (0) otevřít článek...

Škoda Octavia RS 245 - nová technická data, ceny a video

11.června 2017
Škoda tento týden zveřejnila další podrobnosti k historicky nejrychlejší octavii.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: aktuality | počet přečtení (1 451) | komentářů (0) otevřít článek...

Jak funguje systém SCR pro snižování emisí u dieselových motorů?

10.června 2017
Nedávno uspořádalo české zastoupení značek Peugeot, Citroën a DS workshop, na kterém byly detailně objasněny funkce systému SCR, který používají moderní vozy pro snížení emisí oxidů dusíku (NOx). Přinášíme třináct otázek a odpovědí, které na semináři zazněly.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (1 040) | komentářů (0) otevřít článek...

Potvrzeno, prémiová paliva čistí motor

10.června 2017
Společnost Shell Česká republika začala na všech svých stanicích prodávat novou generaci paliv s technologií Dynaflex. Ta snižuje tření v motoru, zvyšuje odolnost proti klepání a ještě lépe než dřív čistí motor od usazenin. Tuto schopnost potvrdila i nezávislá laboratoř SGS.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: aktuality | počet přečtení (2 471) | komentářů (5) otevřít článek...

Mitsubishi Pajero slaví 35 let

4.června 2017
Píše se květen 1982 a na japonský trh vstupuje Mitsubishi Pajero první generace. Od té doby se celosvětově vyrobilo přes 3 milióny těchto automobilů.
hodnocení: 1.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (954) | komentářů (0) otevřít článek...

Renault Captur přichází na český trh

3.června 2017
Prodává se už od roku 2013 a teď přišel čas na jeho modernizaci. S jakými novinkami přijíždí nejprodávanější malý crossover v roce 2016?
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (890) | komentářů (0) otevřít článek...

Od 1. června můžete auto přihlásit na jakémkoliv úřadě v Česku

1.června 2017
Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích by měla usnadnit život motoristovi, protože nově zavádí možnost provést jakoukoliv akci spojenou se změnami v registru vozidel kdekoliv na úřadě s rozšířenou působností. Ten také bude moci zapsat nového vlastníka, který nespolupracuje při registraci. Novela zpřísňuje podmínky pro různé úpravy vozidel.
hodnocení: 4.0 b. (1x) | sekce: aktuality | počet přečtení (1 638) | komentářů (6) otevřít článek...
 
/ 60 (2953)
zobrazovat po záznamech
 
 
   
 
Nízké emise ...