zpět
381

Německý tisk: Přišli jste o řidičák? Jeďte do Čech

Když se včera v europarlamentu diskutovalo, zda zavést jednotný evropský řidičák či nikoliv, přišla řeč i na Českou republiku. A to v ne příliš lichotivé souvislosti.
25.02.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Když se včera v europarlamentu diskutovalo, zda zavést jednotný evropský řidičák či nikoliv, přišla řeč i na Českou republiku. A to v ne příliš lichotivé souvislosti.

"Pokud vám dnes v Německu zabaví řidičák, jedete do Česka a s pomocí triku s nahlášením pobytu tam za málo peněz dostanete nový. Není možné, aby to tak v Evropě zůstalo natrvalo," tvrdil německý poslanec Wilhelm Ernst Piecyk.

A není jediný. Na podvody s nelegálním vydáváním řidičských oprávnění v Česku již dříve upozornila i některá německá média.

"V jednom z bavorských regionů jsou momentálně vyšetřovány dvě osoby, které si tam obstaraly falešné doklady," napsal ve svém včerejším vydání list Münchner Merkur. Čeští obchodníci podle něj Němce lákají na levné průkazy, které platí v celé EU. Tedy i v Německu.

Tamní experti dokonce tvrdí, že podvodníci úspěšně obcházejí i ustanovení, podle nějž cizinec, jenž chce český řidičák získat, musí na českém území pobývat nejméně 185 dní v roce.

"Vyhýbají se mu tím, že udávají fingované adresy v Praze, na nichž pak "bydlí" třeba až sto lidí," tvrdí například šéf jednoho z regionálních úřadů pro vydávání řidičských oprávnění Helmut Deschler.

Němec, který je na takové adrese nahlášen, si pak podle něj nechá prostřednictvím české autoškoly vystavit průkaz, i když často vůbec neabsolvoval cvičné jízdy.

Na další podobné případy nelegálních řidičáků z Česka upozornila už koncem ledna i stanice Hessischer Rundfunk. Ve své reportáži uvedla, že hned několik autoškol z pohraničí zapisovalo do svých knih jízd fiktivní hodiny německých řidičů. České průkazy podle něj Němce přišly na 1750 až 4000 eur.

I když němečtí novináři tvrdí, že podvodné autoškoly z Čech už začala vyšetřovat zdejší policie, na pražském policejním prezídiu, policii Západočeského kraje ani v Severních Čechách o takových případech nevědí. "Před dvěma lety nás o něčem podobném informovali kolegové z Plzně, ale od té doby jsme nic podobného nezaznamenali," uvedla severočeská mluvčí policie. (zuk)

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Chci rozumět autům – ojetina nemusí být nutně lowcost

nejčtenější články

Vybíráme naftový motor pro ojetý VW Golf VII

Který benzínový motor vybrat do ojeté Škody Fabia III?

Jaký vybrat benzínový motor pro ojeté Volvo S80?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.