0
zpět
632

Německý autoklub : za poruchy může většinou elektrika

Největší provozovatel silniční služby u našich sousedů, klub ADAC, vydal statistiku poruch aut za loňský rok. Tak-zvaní Žlutí andělé posbírali údaje z 2,4 miliónu výjezdů za automobily, které nechaly své majitele na holičkách.
11.05.2005, aktuality

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -

Největší provozovatel silniční služby u našich sousedů, klub ADAC, vydal statistiku poruch aut za loňský rok. Tak-zvaní Žlutí andělé posbírali údaje z 2,4 miliónu výjezdů za automobily, které nechaly své majitele na holičkách.

Pokud auto vypoví na silnici službu, je to podle autoklubu ADAC v 36 procentech případů vinou některého z elektrických zařízení. Nejčastěji se vybije baterie. To má však své příčiny v přetrženém klínovém řemeni nebo porouchaném alternátoru. Za velké množství případů může nefunkční startér, přerušený kabel nebo přepálená pojistka, ale také stávkující imobilizér. Nezřídka jsou příčinou neplánované zastávky ostré zuby zvířátka milujícího chuť automobilových kabelů - kuny.
Některá auta však potkávají podobné "nehody" častěji, na jiná se jejich majitel může spolehnout více. Žebříček automobilů podle jejich spolehlivosti je přitom dostatečně reprezentativní. ADAC sleduje výhradně modely, kterých se v Německu prodá ročně alespoň 10 000 a které se bez větších změn vyrábějí nejméně tři roky.
Podobný přehled vydává každoročně také zkušebna automobilů TÜV, výsledky se však ve většině kategorií liší. Zatímco TÜV zaznamenává všechny závady, se kterými vůz přijede na povinnou technickou prohlídku, ADAC dokumentuje jen poruchy, které vůz neplánovaně potkají během jízdy.
Podle autoklubu je nejspolehlivější značkou Audi, její vozy zvítězily ve třech ze sedmi kategorií. Po jednom vítězství si odnesli zástupci Mercedesu, Mazdy a Citroenu. Právě francouzská značka však patří k nejzáhadnějším v celém žebříčku. Zatímco její typ Picasso vyhrál kategorii velkoprostorových aut, modely C3, C5 a Xsara jsou v jiných třídách až u konce. Překvapivě dobře si však vedl předchůdce "cé trojky", model Saxo. Ten skončil šestý.
Dobrá pověst malého mercedesu třídy A v prohlídkách zkušebny TÜV se potvrdila i v žebříčku ADAC, když vyhrál kategorii nižší střední třídy. Naopak častá kritika kvality třídy E se v žebříčku neprojevila. Stuttgartská limuzína skončila třetí za Audi A6 a luxusní třídou S. Větší problémy pak na silnicích přináší majitelům mercedesů jen velkoprostorová třída V a její užitková verze Vito. Ta skončila v žebříčku těsně před koncem, horší byl jen Renault Espace.
Důvod ke spokojenosti z výsledků nemohou mít majitelé italské značky Fiat. Model Punto a dnes již nevyráběná řada Bravo/Brava/Marea uzavírají kategorie malých aut a nižší střední třídy.
Zajímavě dopadla i kategorie sportovních vozů. Na posledním místě skončil kabriolet Peugeot 206 CC, který si nevedl dobře ani v uzavřené verzi mezi malými auty. Předposlední však bylo Audi TT, které se tak vzdálilo od ostatních modelů značky. A třetí místo od konce pro Porsche 911 je ještě větším překvapením. V žebříčku zkušebny TÜV bývá často vítězem.

Vozy značky Audi obsadily v žebříčku ADAC čelní místa. Hliníkový model A2 je nejspolehlivější mezi malými auty. Renault Espace skončil ve své kategorii poslední.

Nejčastější příčiny poruch

36 % - elektrická zařízení Vybitá baterie, porucha alternátoru, přetržený klínový řemen, zablokovaný startér, vypadlý kabel, přepálené pojistky.
16 % - zapalování Závada imobilizéru, ohryzaný kabel spouštěče od kun, vadná řídící jednotka, přepálené kontakty, vlhké zapalovací svíčky.
9 % - motor Přetržený rozvodový řemen nebo řetěz, kunami poškozené nasávání vzduchu, vadné olejové čerpadlo, nedostatek oleje, přehřátý motor .
7 % - kola a pneumatiky
6 % - vstřikovací soustava Vadné vstřikovací čerpadlo, zanesený vzduchový filtr nebo měřič dávkovače vzduchu.
6 % - palivová soustava Vadné čerpadlo, zanesený palivový filtr, netěsné vedení, závada ukazatele paliva.
6 % - chlazení Netěsnost chladiče, chladící soustava ohryzaná od kun, závada větráku, porucha termostatu.
5 % - spojka a převodovka Zablokované řazení, prokluzující spojka, hluk od převodovky , porucha ovládání spojky, netěsný systém automatické převodovky . Zdroj: ADAC

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
yeti, 11.05.2005 07:34
Marea - no jasně. Největší šunt pod sluncem...
MaClaud, 11.05.2005 23:05
co chces od Itala. ale jak je v clanku psano, ono taky jak kdo ty testy dela... Porsche a dopadlo na vyliz draka ??
Coyote, 13.05.2005 07:52
Jó Audi, nejspolehlivější, jako každý němec.
a třeba TOYOTA se nezúčastnila ???
A proč není zobrazena celá tabulka,
jako že bych si neuměl udělat názor sám? Ach jo.
MaClaud - Tipcars, 14.05.2005 14:31
verte mi ze bych tabulka take rad videl, ale zdroj ji neuvadi, takze se musime spokojit s tim co je.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Audi Q3 – stačí 2.0 TDI se 110 kW?

nejčtenější články

Auris, nebo Golf? Kupujeme benzínovou ojetinu do 250 tis. Kč.

Ojetá Škoda Octavia III - vybíráme motor 1,6 TDI

Který benzínový motor vybrat pro ojetou Dacii Dokker?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.