Nejšílenější exponát Ženevy byl auto-dron

Známé italské studio Italdesign připravilo ve spolupráci se společností Airbus prototyp vozidla budoucnosti Pop up. Pokud by koukal jenom dolů, asi by se nad ním moc nepozastavil. Jenže nahoře nad vozítkem byly obří rotory známé od dronů.
16.03.2017, aktuality

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
+15
Motoristického novináře už na autosalonu jen tak něco nerozháže. Ovšem když zástupci studia Pininfarina druhý novinářský den stáhli plachtu ze svého exponátu, všichni přítomní koukali s otevřenou pusou jako blázni. Něco podobného by člověk čekal ve filmovém studiu, kde se točí pokračování kultovního sci-fi Blade runner, a ne na autosalonu.


To, co bylo k vidění na zemi, až tak zvláštní nebylo. Podobných konceptů autonomních vozidel budoucnosti už jsem viděl spoustu - čtyři kola a prosklená kabina. Jenže když jsem nakoukl dovnitř a nenašel tam žádný volant, jenom dvojici sedadel a obří LCD displeje, bylo jasné, že je to něco jiného. To, co se na první pohled zdálo jako nějaké vozítko, totiž byly ve skutečnosti dva samostatné moduly.


Kabina je totiž odnímatelná, protože si pro ni může přiletět obrovský dron a přenese ji na jiné místo, kde na ni čekají další volné podvozky. Ano, tak nějak si představuje budoucnost mobility studio Pininfarina ve spolupráci s výrobcem letadel Airbus. Celý tento koncept je plně autonomní, vy si jen zadáte, kam chcete jet, resp. letět, a technika už se o všechno postará. Projekt dokonce předpokládá, že vás dron může dopravit na rychlovlak, kde jsou připravené speciální vagony pro jejich přepravu.


Ještě pár technických informací. Samotná kapsle má rozměry 2,6 x 2,5 x 2,4 m, je vyrobena z karbonu a váží 200 kg. Stejnou hmotnost má i podvozek a k jeho pohonu slouží dvojice elektromotorů s výkonem 60 kW. Baterie s kapacitou 15 kWh má zajistit dojezd až 130 km a maximální rychlost 100 km/h. Dron se čtyřmi propelery a osmi rotory pohání osm elektromotorů s celkovým výkonem 136 kW, a to až na vzdálenost 100 km.


Pokud si myslíte, že je to až příliš velké sci-fi, tak obě firmy přepokládají, že by se takto lidé měli hlavně ve městech pohybovat už někdy v roce 2030. A to je zatraceně brzo.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.