0
zpět
854

Nehody: muži havarují až třikrát častěji než ženy

Vloni zemřelo na českých silnicích 1215 lidí. Nehody mají na svědomí častěji lidé netrpěliví, přemrštěně sebejistí a lehkomyslní. Řadu řidičů stála život také jízda bez pásů. Náchylnost k nehodám zvyšuje také hlasitá hudba.
11.07.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Vloni zemřelo na českých silnicích 1215 lidí. Nehody mají na svědomí častěji lidé netrpěliví, přemrštěně sebejistí a lehkomyslní. Řadu řidičů stála život také jízda bez pásů. Náchylnost k nehodám zvyšuje hlasitá hudba.

Za volant usedají v létě i sváteční řidiči. Ovládání vozu, v němž mají malou praxi, pro ně může být velkou zátěží. Zvyšovat ji může i chování ostatních řidičů, kteří jim dávají ťukáním na čelo, troubením či grimasami najevo, co si o jejich řidičském umění myslí. Jednoduchá rada psychologa zní: Nenechat se vyprovokovat, nereagovat stejně agresívně nebo stejně úzkostně a pokračovat v jízdě v souladu s předpisy.
V publikaci Psychologie pro řidiče, již vydalo nakladatelství Portál, psycholog Karel Havlík předkládá, co by měl motorista vědět, aby za volantem neselhal. Uvádí i testy, v nichž si každý může ověřit psychickou připravenost k řízení.
Podle řidičů z povolání, kteří ujeli milión kilometrů bez nehody, musí člověk k úspěšné jízdě znát hlavně sám sebe: v každé situaci pak ví, co si může dovolit, a ustavičně myslí i za druhé.
Na českých silnicích se nehoda stane každou třetí minutu. Každých sto minut utrpí člověk těžké zranění a každých šest a půl hodiny zemře. Loni na českých silnicích přišlo o život 1215 lidí.

TIP: Jak ven z bludiště nezaviněných dopravních nehod

Nehody mají na svědomí častěji lidé netrpěliví, přemrštěně sebejistí, nepředvídaví a lehkomyslní. Řadu řidičů stála život také jízda bez pásů. V roce 2003 na českých silnicích zahynulo 1319 lidí - 332 nebylo připoutáno. Náchylnost k nehodám zvyšuje hlasitá hudba - na dvojnásobek stoupá u lidí, kteří poslouchají v autě divokou hudbu ve stylu diskoték.
Psycholog Karel Havlík radí nevyjíždět na delší cestu bez spolujezdce, který může řidiče střídat. Varuje před rozptylováním řidiče, jak to bývá při cestování manželských párů: manželky se v uzavřeném prostoru vozidla prý mstí svému protějšku za manželská příkoří.
Zdrojem nesnází může být také domácí mazlíček. Rozptyluje řidiče a v případě prudkého brzdění může zareagovat zkratově útokem. Nehodovost prý souvisí i s barvou automobilu. Podle šetření britských pojišťoven nejčastěji havarují motoristé s jasně růžovými vozy. Na vině ovšem není barva, ale spíš člověk, který si vůz určité barvy vybral.
Na nehodovosti mají vyšší podíl řidiči do 25 let a nad 55 let věku. Nejméně selhávají lidé mezi 35 a 45 lety. Muži havarují až třikrát častěji než ženy. Havárií přibývá v pátek a v sobotu, více smrtelných nehod je v noci.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
objektivne vzato, 12.07.2005 13:19
statistiky jsou potvory ohebny... muzi havaruji 3x casteji nez zeny - bralo se tedy v uvahu, ze jich je za volantem nekolikanasobne vice nez zen? cert vi...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Fiesta nebo Polo? Vybíráme zánovní ojetinu s litrový turbomotorem

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Koupit Škodu octavii 1,6 TDI GreenLine?

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.