0
zpět
465

Na řidičovu pozornost bude dohlížet jeho auto

Zapomeňte na telefonování za jízdy, přehrabování věcí v přihrádkách. Na řidiče bude dohlížet samo auto, a pokud ho shledá kriticky nepozorným, sešlápne místo něj dokonce brzdu.
23.03.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Zapomeňte na telefonování za jízdy, přehrabování věcí v přihrádkách. Na řidiče bude dohlížet samo auto, a pokud ho shledá kriticky nepozorným, sešlápne místo něj dokonce brzdu.

Aspoň tak nějak si lze představit nový bezpečnostní systém, který vyvíjí švédský výrobce Saab pro budoucí modely, aby zajistil plnou a neustálou koncentraci řidiče na řízení. Když soustředění opadne po dobu více než dvou vteřin, zazní výstražné pípnutí. Výrobce prý vychází z toho, že snížení opatrnosti i v nízkých rychlostech, může být osudné. I při rychlosti 90 kilometrů za hodinu auto za jednu sekundu urazí 25 m.
Systém, který se nyní testuje, využívá dvě mikrokamery zamontované přímo v autě, které budou snímat pohyb očí a hlavy řidiče. Kdykoli se jeho pohled otočí mimo hlavní zónu pozornosti, tj. centrální část předního skla, zapne se speciální chronometr. A když do dvou vteřin muž či žena za volantem svůj pohled nevrátí zpět do správné pozice, spustí se alarm. Pokud by snad ani to nestačilo, systém sám aktivuje brzdy.
Podle tvůrců bude systém schopen rozlišovat různé situace. Více se rozhlížet bude řidič moci při pomalé jízdě či šourání se v zácpě, mnohem užší hlavní zónu pozornosti ale bude mít při vysokých rychlostech. Technologie by se podle firmy Saab mohla dále rozšířit i o další aplikace, např. kontrolu před usnutím.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Vymča, 23.03.2005 11:13
No mně by hlavně zajímalo, co bude ten senzor dělat, když se budu chtít poškrábat na kotníku pravé nohy :) Osobně bych teda na tohle moc nespoléhal.
anonym, 23.03.2005 12:02
Podobné systémy vyvijí i další automobilky, nejen Saab. Je to ale otázka ještě několika let a myslím si, že český zákazník to neocení, protože není schopen si takovou výbavu zaplatit.
Dalis, 23.03.2005 18:32
Saab bezesporu už řadu let patří mezi nejbezpečnější auta vůbec... Jenom doufám, že v tomto případě nezajdou někam do extrémů, protože by naši zámožnější řidiči, které si tohoto nového miláška budou moci dovolit, mohli dojít k újmě. Mohlo by docela bolet kdyby se při takovém neplánovaném zabrždění pácli do hlavy, zatím se totiž většina z českých řidičů nenaučila pásat... mno ale každopádně pokrok se nadá zastavit, tak holt bude víc boulatých paprdů

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Co prověřit při koupi ojeté Škody Octavia III?

nejčtenější články

Auris, nebo Golf? Kupujeme benzínovou ojetinu do 250 tis. Kč.

Ojetá Škoda Octavia III - vybíráme motor 1,6 TDI

Koupit Škodu Fabii II s benzínovým motorem 1,6i 16V?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.