zpět
911

Na motorce poznáte svět ze všech úhlů

Lidí, kteří se odmítají smířit s tím, že by svou dovolenou měli absolvovat za skly auta nebo pod taktovkou cestovní kanceláře, stále přibývá. Zárukou jedinečných cestovních zážitků je pro ně cesta na motorce.
04.08.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Lidí, kteří se odmítají smířit s tím, že by svou dovolenou měli absolvovat za skly auta nebo pod taktovkou cestovní kanceláře, stále přibývá. Zárukou jedinečných cestovních zážitků je pro ně cesta na motorce.

Jestliže nestojíte o sterilní dovolenkové zážitky, hledáte dobrodružství a zároveň chcete poznat cizí země z netradičních úhlů, dovolená na motorce může být i vaší volbou. Podle odborníků tento způsob cestování volí stále více lidí. Většinou jde o příslušníky střední a vyšší třídy, kteří si takovou cestu mohou dovolit nejen finančně, ale dokážou si také u svého zaměstnavatele vyjednat flexibilní dobu dovolené.
Jedním z těch, kteří propadli kouzlu poznávání exotických zemí ze sedla motorky, je třiatřicetiletý Martin Novotný z Prahy. "Cestování na motorce je výzvou nejen pro ty, kdo rádi řídí, ale především pro ty, kteří hledají autentické zážitky. Auto vás automaticky odřízne od lidí a navíc se s ním nedostanete zdaleka do všech terénů, které umí motorka překonat," tvrdí Novotný, který na své Hondě Afrika Twin absolvoval tříměsíční cestu do Indie a zanedlouho se chystá projet celou Afriku.
Jestliže se rozhodnete absolvovat své cesty v podobném stylu, je nutné počítat s tím, že sériová motorka potřebuje speciální úpravy. Základem je velká nádrž, která zajistí dojezd i v neobydlených oblastech. Kromě toho se vyplatí investovat alespoň do takzvaných padáků, tedy krytů kolem motoru, které sníží pravděpodobnost jeho poškození v případě pádu motorky, a do odolných hliníkových kufrů na zavazadla. Samostatnou kapitolou je oblečení. "Při své první cestě jsem si myslel, že vystačím pouze s nepromokavou bundou, protože jsme se pohybovali v oblastech, kde je většinu roku teplo. Jenže když jsme se potom v říjnu vraceli přes Turecko, v horách padal sníh s deštěm a hrozně jsme promokli a promrzli. Bez nepromokavých věcí bych už nikdy nikam nevyjel," říká Martin Novotný.
Stejně tak je potřeba počítat s tím, že dovolená na motorce (pokud jí nehodláte strávit na evropských asfaltových silnicích) klade zvláštní požadavky na řidičské schopnosti. Jestliže nemáte zkušenosti s jízdou po nezpevněném a složitém terénu, rozhodně byste měli zainvestovat do kvalitní řidičské průpravy. Ačkoli se u nás podobné kursy nepořádají, lze absolvovat víkendový v sousedním Německu. Za cenu kolem šesti set eur vám půjčí motorku a instruktoři vám ukážou, jak jezdit například v blátě, na štěrku, písku a v podobně obtížných terénech. I když se taková investice může jevit jako vysoká, na cestě ji určitě oceníte.
"V Pákistánu vede přes poušť asfaltová silnice tak úzká, že se vedle sebe auto a motorka nevejdou," popisuje Martin Novotný. "Tamní řidiči navíc nejsou zvyklí uhýbat, což není tak velký problém při setkání s protijedoucím vozidlem, protože můžete zastavit vedle silnice. Pokud ale někoho dojedete, musíte ho předjet po písku. Pro nezkušeného řidiče je to dost nebezpečné, protože motorka na písku "plave" a přitom jste jen několik centimetrů od kol náklaďáku, který předjíždíte."
Je samozřejmé, že když cestujete na motorce, musíte se smířit s menším pohodlím, které je odvislé i od množství věcí, jež s sebou můžete vézt. Kromě osobních věcí budete totiž potřebovat rezervní pneumatiky a běžné součástky, jako jsou například brzdové destičky, spreje na lepení pneumatik nebo spreje na řetěz. Pokud se chystáte do zemí, kde se dají předpokládat problémy se sháněním kvalitních servisů, zauvažujte nad tím, zda si nepořídit starší motorku. Výhodou je, že obsahují jen minimum elektroniky, ale spíš mechanické součástky, které se dají po cestě vyměnit i v případě, že právě neprojíždíte kolem značkových servisů.
Odměnou za relativní nepohodlí vám bude mnohem větší mobilita a přístup do míst, kam byste se autem jen velmi obtížně dostávali. "V Kašmíru jsou některé silnice otevřené půl dne jedním směrem a další půlden opačným. Je samozřejmé, že před otevřením určitého směru tam vždy stojí obrovská fronta. Na motorce můžete mezi stojícími auty prokličkovat dopředu, a vyhnout se tak čekání," popisuje Novotný jednu z mnoha výhod cestování na motorce. "V těchto zemích dokonce není ani příliš pravděpodobné, že by vám motorku ukradli, protože vhledem k ekonomické situaci si tam velké motorky prakticky nikdo nekupuje a v některých zemích, například Íránu, je jejich soukromé vlastnictví dokonce zakázáno. Mnohem nebezpečnější jsou pouliční lupiči, kteří vás oberou o peněženku, proto se vždy vyplatí mít na těle money belt a v peněžence jen část hotovosti."
Problémem mohou být odlišná silniční pravidla než ta, na která jste zvyklí: "Od Turecka dál se považuje za zbytečné večer svítit a navíc si tamní řidiči zdobí předky svých aut červenými odrazkami. Snadno se vám potom může přihodit, že předjíždíte, protože jste přesvědčeni, že před vámi předjíždí další auto. Pak ale s překvapením zjistíte, že to, co jste považovali za koncová světla, jsou odrazky na chladiči auta, které jede přímo na vás," varuje Martin Novotný.
Dovolená na motorce patří určitě mezi více adrenalinové způsoby cestování, ale zároveň vám umožní poznat svou vyvolenou zemi opravdu ze všech úhlů. Stačí jen vybrat cíl cesty, protože na motorce se dá jet téměř kamkoli.
Autorka je spolupracovnicí redakce

Kolik stojí cestování na motorce
Yamaha XT 600
Z cestovních terénních typů motorek jdou mezi cestovateli nejvíc na odbyt BMW F 650, BMW R 1150 GS/Adventure, Yamaha XT 600 a Honda XRV 750 AfrikaTwin. Vzhledem k tomu, že to jsou starší typy (výhodou je snazší oprava mechanických částí), téměř výhradně se jedná o koupi z druhé ruky. Cena hodně závisí na stavu stroje a roku výroby, ale BMW F 650 se dá pořídit od 100 000 do 200 000 korun (podobně i Yamaha XT 600 a Honda AfrikaTwin). Za BMW R 1150 GS zaplatíte od 200 000 do 300 000 Kč. K tomu je třeba připočíst ještě základní výbavu na cesty. Tankvak stojí průměrně od dvou do pěti tisíc, na kvalitní hliníkové kufry si připravte alespoň 6000 Kč a na "padák" dalších asi 3000 Kč.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Kupujeme ojetý Nissan Qashqai v benzínu

nejčtenější články

Koupit ojetou Škodu Fabii s motorem 1,4 TDI?

S jakým benzínovým motorem koupit Alfu Romeo 166?

Co trápí ojetý Opel Ampera?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.