zpět
7845

Motor roku 2015: vítězí tříválce

Porota 17. ročníku soutěže „the International Engine of the Year Awards“, kterou pořádá britský časopis „Engine Technology International“, udělila absolutní první místo tříválci z BMW i8. Za ním se umístil litrový EcoBoost od Fordu a i třetí příčka patří tříválcovému turbomotoru od PSA.
21.06.2015, aktuality

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -

Mezinárodní cena Motor roku je pro výrobce automobilů jedním z nejvýznamnějších ocenění. Porota složená z 84 uznávaných odborných novinářů z 34 zemí sestavila žebříček na základě testů nejnovějších modelů, při kterých hledala motory nabízející nejlepší potěšení z řízení, nejlepší výkony, nejnižší spotřebu a použití nejmodernějších technologií. Pohonné jednotky se hodnotí v rámci jednotlivých kategorií na základě udělených bodů.

Začneme třídou „litrů“, tedy motory se zdvihovým objemem do jednoho litru. Tu už poněkolikáté vyhrál EcoBoost od Fordu s 444 body, s velkým náskokem před tříválcem od GM, který získal 176 bodů. Třetí příčku obsadil range extender v BMW i3 s výsledkem 163 bodů.

Třída od 1,0 do 1,4 l vypadá následovně: první se umístil turbomotor PureTech 1.2 od PSA (243 b), následovaný jednotkou Volkswagen 1.4 turbo-kompresor (174 b) a Volkswagen 1.4 turbo-hybrid (165 b).

TIP: Úsporné motory ve výsledku neušetří

Objemovou třídu od 1,4 do 1,8 litru ovládla patnáctistovka z BMW i8, druhý je 1.8 TFSI od Audi. Bronzová příčka náleží šestnáctistovce ze společného vývoje BMW a PSA.

Prvenství v kategorii od 1,8 l do 2,0 l patří jednotce Mercedes-AMG 2.0 turbo, následuje dvoulitr TSI od Volkswagenu a dvoulitrový turbodiesel od BMW.

Od 2,0 do 2,5 l vyhodnotili novináři jako nejlepší pětiválec od Audi, druhý skončil turbodiesel 2,2 l od Mazdy a na třetí příčce skončil 2,3litrový přeplňovaný čtyřválec EcoBoost od Fordu.

Kategorii do tří litrů jasně ovládl řadový šestiválec TwinTurbo od BMW, který bral první dvě příčky. Stupně vítězů uzavírá 2,7litrový boxer od Porsche. Vítězství ve třídě od 3 do 4 litrů obdržela jednotka V8 3,8 twin-turbo od McLarenu, následovaná V8 4.0 biturbem od Mercedes-AMG. Mezi nejlepší tři se vešel také atmosférický 3,8litrový boxer Porsche.

Nejvyšší objemová kategorie nad čtyři litry znamená největší úspěch pro Ferrari s motorem V8 4,5 l. Italský výrobce bral také druhé místo s agregátem V12 6.3 z modelu Berlinetta. Bronz patří osmiválcovému 5,5 l od AMG.

Jelikož letošní ročník byl doslova ve znamení těch (papírově) nejúspornějších motorů, lze si oprávněně položit otázku, jakou mají tato ocenění vůbec váhu. Vždyť jako nejlepší se vlastně ukázaly motory s nejnižšími emisemi a spotřebou paliva, které sice deklarované parametry splní v laboratorních podmínkách, ale realita bývá často úplně jiná. Na diesely jakoby se zapomnělo, norma Euro 6 jim zavařila. Jestli to takhle půjde dál, je možné, že brzy budou jako motory roku oceňovány jedno nebo dvouválce s nejméně třemi turbodmychadly…


autor:
"originální stav ojetin je lepší než tuning"
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
kristian2, 21.06.2015 09:02
Tak že spátky k trabantum a wartburgum at žijí 2-3valce.Takoví wartburg jezdil na svou dobu jak drak

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Koupit Fabii RS první generace?

nejčtenější články

Proč koupit i nekoupit Audi A6?

Koupit Lancii Thesis s motorem 2,4 Multijet?

S jakým dieselem koupit Octavii RS II?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.