0
zpět
431

Motocykly - nejen adrenalin

Pražská výstava Motocykl 2005 naznačuje každý rok trend, kam směřuje další vývoj. Motocykly už zdaleka nejsou poměrně snadno dostupným dopravním prostředkem, dnes představují vyjádření životního stylu, případně svérázného adrenalinu i osobité filozofie.
11.03.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+55

Pražská výstava Motocykl 2005 naznačuje každý rok trend, kam směřuje další vývoj. Motocykly už zdaleka nejsou poměrně snadno dostupným dopravním prostředkem, dnes představují vyjádření životního stylu, případně svérázného adrenalinu i osobité filozofie.

Reálné zrcadlo tomu, co je v této oblasti nového, určitě nastaví již devátý ročník mezinárodní výstavy motocyklů a příslušenství, pořádaný od 10. do 13. března na pražském Výstavišti v Holešovicích. Zde se dá nejen na vlastní oči vidět, ale většinou také ohmatat takřka vše, co obsahuje současná nabídka, od minimotocyklů až po skoro čtyřmetráková monstra a stoosmdesátikoňové "rakety" na dvou kolech.

Nových motocyklů přibývá
Potěšitelnou skutečností je, že už několik let po sobě prodej nových motocyklů stoupá, i když to bylo v posledních dvou letech meziročně už jen o 5,1 %. Dříve byl růst výraznější. Loňských skoro 15 tisíc kusů je však zatím nejvíc v celé historii České republiky, tedy za posledních dvanáct let. Zajímavé také je, že prodej malých motocyklů meziročně klesl o 8,8 %, zatímco "dospělých" motocyklů s objemem motoru nad 50 cm3 vzrostl o 22,6 %.

Kromě dovozu nových strojů u nás stále výrazně ovlivňuje motocyklový park také dovoz ojetin, který sice není tak četný, jako je tomu u osobních automobilů, ale každoročně přispívá k uspokojení dalších zájemců o cenově zajímavější stroje. Bohužel historie mnohých motocyklových ojetin je velmi pestrá a namnoze se jedná o stroje havarované a ne vždy zcela odborně opravené. Především u výkonných verzí to je hodně nebezpečné. Motocykly a jejich početní stav v České republice jsou ale z pohledu statistik dost rozporuplné. Celkové registrace evidují neuvěřitelných tři čtvrtě milionu kusů, ale na silnicích se jich i v plné sezoně objevuje jen zlomek tohoto množství. Až na výjimky u nás jezdí většinou stroje novějších ročníků, ať už koupené jako nové, nebo dovezené jako ojeté. Průměrné stáří, vyplývající z registrací, je totiž stále třicet let, což znamená, že v registraci musí být stále vedené stroje staré přes padesát let. Prodej zhruba patnácti tisíc nových motocyklů ročně bohužel k výraznějšímu omlazení parku moc nepřispěje. Daleko víc by k němu naopak přispělo vyřazení prastarých a neprovozovaných strojů, ale to bude asi problém. S touto disproporcí se musíme smířit. Statistiky jsou v tomto směru do jisté míry zavádějící.

V meziročním srovnávání se tentokrát zajímavě promítají trendy, které odrážejí kupní zájem zákazníků. Překvapivě největší nárůst prodeje za loňský rok zaznamenaly motocykly v objemové třídě od 126 do 350 cm3 (o 106,8 %) a mezi nimi pak motokrosové speciály (+237 %). O 30 procent vzrostl prodej stopětadvacítek, o 28 % pětistovek, o deset procent strojů s motory nad 800 cm3 a o 67 procent u tří- a čtyřkolek. Poněkud překvapující je pokles prodeje ve třídě 501 až 800 cm3 (-16,2 %) a zejména chopperů v této třídě (-56 %). Dobře se loni prodávaly také skútry, zejména s motory o objemu 126 až 350 cm3. Cestovní endura nyní letí ve třídách do 125 (+55 %), do 350 (+35 %) a zejména do 500 cm3 (+104 %). Naopak pokles 16,6 procenta zaznamenala endura ve třídě 501 až 800 cm3.

Novinky 2005
O hlavní novinky pro letošní rok se už tradičně postarali především tradiční výrobci. Největší výrobce motocyklů na světě, japonská Honda, má novou lehkou silniční supersportovní šestistovku CBR600RR, s výkonem 117 k, cestovní supermotardový model FMX650 a samozřejmě různě, většinou ale jen mírně inovované ostatní modely. Novinky značky Yamaha jsou vedle ostré šestistovky YZF-R6 s největším výkonem 126 k také dvě sportovně laděné stopětadvacítky XT 125R/X a DT 125X/RE, velký skútr YP 400 Majesty a cestovní naháč s názvem MT-01, což je na pohled velmi atraktivní kompilát několika modelů, který pohání dvouválec o objemu 1670 cm3. Suzuki má zbrusu novou supersportovní tisícovku GSX-R, která svojí hmotností 166 kg zastiňuje i většinu šestistovek. O výkonech sice výrobce v období premiéry raději tajuplně mlčel, ale odhad zněl fantastických více než 170 koní. Výraznějších inovací se dočkaly také populární modely Bandit 650/S, choppery Intruder M1600 a M800, enduro DR-Z400SM a motokrosová RM-Z450.

Rakouský výrobce sportovních motocyklů KTM má nový osobitý dvouválec 990 Superduke. Tři novinky na letošek připravila také Jawa - ve stylu retro typ 650 Style, další šestsetpadesátku s retronázvem Bizon a lehké enduro s označením 125 Dakar. Do třetice také Kawasaki připravila novou superrychlou šestistovku, která má ale alternativně zdvihový objem i 636 cm3 a výkon pochopitelně také vyšší - 136 k. Klasikou zavání nová polokapotovaná sedmsetpadesátka Z 750/S, kategorii chopperů rozšířil typ VN1600 Classic Tourer a novinkou je i "funduro" KLE 500. Třetí, loni nejprodávanější značka Yuki má novou stopětadvacítku GY4 Enduro.

Stále početnější a oblíbenější kategorii cestovních endur, pro která se také používá označení fundura, rozšířila Aprilia elegantním typem Pegaso 650 Strada/Enduro, nový je i skútr Aprilia SR 50 R Faktory - padesátka s výkonem 4,5 k a největší rychlostí až 90 km/h. Ducati, které se u nás prodejně daří, má pět novinek - dvě další varianty typu Monster, sportovní litr 999/S/R, sedmsetpadesátku S/R a šestsetdvacítku Multistrada/Dark. Tradiční německá značka BMW přispěla do kaleidoskopu novinek typy K 1200 S, R 1200 RT a velmi zajímavým, až brutálním "musclebikem" K 1200 R. Dvě novinky od španělské značky Derbi jsou orientované na sportovně založené vyznavače padesátek, oba typy - GPR 50 Racing a GPR 50 Nude-, mohou disponovat výkonem až devět koní.

Klasik Harley Davidson připravil nové modely Softail Deluxe a Softail Springer Classic a Dyna Super Glide Custom, všechny tři s motory 1449 cm3. Také další z klasiků - Moto Guzzi připravil nové modely Griso, Breva V 1100 a V11 Sport Ballabio/Scura R, vybavené dvouválci o objemu 1064 cm3. Třetí z klasických značek, britský Triumph, který má v našich statistikách otazníky, u nás prodává, ale neví se kolik. Po loňské bombě - tříválci Rocket III s motorem 2294 cm3 - připravil další tři sportovně laděné typy - Daytona 650, Sprint ST a svérázný Speed Triple.

Trendy a noví hráči
Pro letošní rok se dá očekávat další zvýšení zájmu o výkonné, a přitom cenově zajímavé stopětadvacítky a zejména o stroje exotických značek.

Kdo ještě před pár lety věděl, co značí název Yuki, a loni to byla už třetí nejprodávanější značka na českém trhu. Podobně se teprve loni u nás objevila značky Keeway a Jianshe, o rok dříve to byla značka Chunlan. Za loňský rok patřila těmto asijským motocyklovým exotům plná polovina ze všech prodaných motorek.

Prodeje v jednotlivých kategoriích a objemových třídách zřejmě ovlivní také novinky, které jsou pro letošní rok avizovány, a není jich, jak je patrné z předcházející kapitoly, málo. Mnohé z nich jsou velmi atraktivní. Své jistě řeknou také novinky loňské, které si získaly velmi dobrou pověst. Zájem zřejmě stoupne o atraktivní stroje kategorie supermotard/funmoto (silniční nekapotované či jen lehce kapotované motocykly s některými prvky připomínajícími endura, ale s kratším odpružením a na silničních pneumatikách ). Do popředí zájmu výrobců, ale také zákazníků se derou motocykly brutálního vzhledu, bez kapotáží, na nichž je vše odkryté a vidět. Mnohé z nich mají nevšední rámy, světlomety, uložení kol, výfuky apod.

Na tomto místě nelze než opět nevzpomenout na to, že naše země byla ještě před půl stoletím motocyklovou velmocí - výrobou i sportovními úspěchy. Ti, kteří rozhodovali o budoucnosti našich motocyklů, se vlastně jen "spletli" ve svých prognózách a při hledání strategických partnerů. A tak především jejich vinou zanikla značka ČZ a Jawa už řadu let jen živoří. Skalní příznivci obou značek mohou jen vzpomínat na někdejší slávu jako vysloužilci v domovech důchodců. To, že světový motocyklový trh ovládnou čtyři japonští giganti a pro menší nezůstane žádný prostor, bylo bohužel nešťastné nepochopení vývoje, křížené s neobjektivním velikášstvím. Startovní čáru měla před patnácti lety prakticky stejnou mladoboleslavská Škoda či otrokovický Barum, stejně jako Jawa, ČZ, Liaz, Tatra a další. Ti první zatáhli za správný konec, ti druzí sice asi chtěli totéž, jen se prostě netrefili a výsledek je takový, jaký je. Škoda.

Sezona klepe na dveře
Nejen příprava na nadcházející sezonu zaměstnává myšlení snad všech přátel jedné stopy. Motocykly, přilby, oblečení, boty, doplňky, to vše vyžaduje přípravu, výměnu nebo doplnění. Nabídka je u nás dnes skutečně světová a přepestrá. Mezi novinky, které přináší současná doba, patří ale také komunikace. Někteří výrobci nabízejí hlasové spojení mezi jezdcem a spolujezdcem, ale zřejmě velký boom čeká aplikace prvků, umožňujících využití mobilních telefonů také pro motocyklisty.

Mobil na motorce ?
Řidiči motocyklu stejně jako automobilu se občas může ozvat mobilní telefon. Nepříjemné to je samozřejmě za jízdy. Automobilisté to, navzdory možným sankcím, řeší celkem jednoduše - telefonují běžně za jízdy. Motocyklistům nedávají obě ruce na řidítkách a přilba na hlavě prakticky šanci vyřídit nějaký hovor. Nezbývá než zastavit a sejmout přilbu, ale to mezitím bývá hovor ukončen. O případné jízdě bez přilby a s mobilem na uchu, což je spíš k vidění u cyklistů, raději nebudeme vůbec hovořit, je to především velmi nebezpečné a zavrženíhodné.
Přesto už dnes existují možnosti, jak dostat do motocyklistické přilby sluchátko i mikrofon.

Bondovky - nejlevnější varianta
Donedávna měli motorkáři jen málo možností, jak za jízdy mobil používat. Nabízely se jen tzv. lehké sady hands-free, tzv. bondovky, nebo také osobní hands-free, ale ty nebyly uzpůsobené k bezpečnému provozu ani při jízdě na kole, natož pak na motocyklu. Nyní se tedy nachází řešení. O co jde? Vesměs pouze o kabel se sluchátkem a mikrofonem. Sluchátka stačí zasunout do ucha, mikrofon připnout do blízkosti úst (např. do přilby) a konektor zapojit do telefonu. Tyto sady jsou poměrně rozšířené. Používají je nejen řidiči automobilů - jako nejjednodušší a nejlevnější variantu pro klasickou hands-free sadu, ale třeba i cyklisté. Poslouží také v práci, protože můžete mluvit, a přitom máte obě ruce volné. Pokud byste o něco takového měli zájem, připravte si zhruba 300 Kč na neznačkové výrobky a klidně i několikanásobek na ty značkové. V poslední době se už některé telefony prodávají rovnou i s tímto vítaným doplňkem. Problém, vzhledem k nezbytnému motooblečení včetně rukavic, způsobuje nezbytný kabel, ale také umístění mobilního telefonu a jeho ovládání.

S nástupem bezdrátového propojení Bluetooth se objevily sady, které se obejdou bez kabelu. Prostě si jen na ucho nasadíte sluchátko, od kterého vede "trubička" směrem k ústům a na jejím konci je malý mikrofon. Toto zařízení samo komunikuje s mobilním telefonem a lze ho používat stejně jako osobní hands-free. Jen čas od času je nutné dobít jeho baterii. Dnes už je výběr poměrně široký a ceny začínají u necelých dvou tisíc korun. Tady se už začíná pro motocyklisty mírně blýskat na lepší časy.

Motocyklista musí při jízdě mít na hlavě přilbu a oběma rukama ovládat svůj stroj. Navíc okolní hluk, včetně aerodynamického, je vyšší než v autě. Při výběru toho správného hands-free je tedy třeba vyzkoušet, zda se pod helmu vejde, a pokud ano, zda při nasazování helmy nespadne. Z tohoto důvodu asi mnohdy lépe dopadne drátové hands-free, které je menší, než Bluetooth varianta.

Speciální přilba
"Motocyklisté ale nemusí docela zoufat, protože na trhu se objevilo nové řešení, které představuje Bluetooth Momo Fighter Helmet, tedy přilba, kterou vyvinula italská firma Momodesign spolu s výrobcem telefonů - Motorolou. Bezdrátové hands-free je už v přilbě zabudováno a mikrofon je vyrobený a zabudovaný tak, aby minimalizoval okolní hluk i zvuk motoru," uvádí Martina Kemrová, mluvčí společnosti T-Mobile. Tato verze přilby by měla být dostupná na našem trhu ještě letos. Její cena zatím není známa. Motorola navíc údajně chystá i prodej samotného Bluetooth modulu, který by si mohli motocyklisté nainstalovat sami do vlastní přilby.

Informace o dopravě
Prostřednictvím mobilních telefonů je dnes možné získávat také informace o dopravě. Těch využívají nejen řidiči automobilů, ale budou se brzo hodit i motocyklistům. Cenné informace nyní nabízí např. portál nazvaný t-zones od společnosti T-Mobile, kde si lze také objednat dopravní zpravodajství, třeba i prostřednictvím MMS. Naprosto pravidelně a hlavně aktuálně se dají získat informace, kde stojí kolony, kde se staly dopravní nehody, kde jsou uzavírky, radary a dokonce i aktuálně rozmístěné policejní hlídky. Součástí MMS zpráv je i přehledná mapka se zakreslením popsané události, takže budete moci zvolit jinou, náhradní trasu. Pro využívání této služby stačí mít telefon podporující MMS a aktivovanou službu MMS. U společnosti T-Mobile pak stačí odeslat např. SMS ve tvaru MMSDOP PHA a poslat ji na číslo 4616. Získá se tak snadno a rychle přehled o dopravní situaci v Praze (příchozí MMS je účtována částkou 13 Kč bez DPH). Pro zjištění situace na českých dálnicích je klíčové slovo MMSDOP DAL, v Čechách MMSDOP CECH a na Moravě MMSDOP MOR.

Zákazníci a uživatelé
Tradičně široké věkové spektrum motocyklistů se ani v současné době příliš nezměnilo. Také dnes prohánějí motorky mladíci bez dokladů i zralí muži v nejlepším a někdy i vyšším věku. Stará láska nerezaví a právě ti, kteří v životě už mnohé dosáhli, si koupí motocyklu plní klukovské sny. Ne nadarmo se říká, že rozdíl mezi klukem a mužem spočívá v rozdílu ceny hraček, které si kupují.

Dalším zajímavým aspektem je skutečnost, že překvapivě velké množství motocyklů kupují podniky a podnikatelé. Na rozdíl od osobních automobilů je možné u motocyklů uplatnit odpis DPH. Motocykly se stávají i u nás stále víc otázkou životního stylu, a právě proto jejich obliba roste také mezi známými osobnostmi. Samostatnou kategorií jsou i mladé dynamické ženy, které můžeme potkat za řídítky i poměrně silných motorek.

Hodně motocyklů je dnes využíváno, zejména ve velkých městech, také ke kurýrním službám, a to i v nejkrutější zimě. Ojeté a na pohled zanedbané mopedy či staré jawy už dosluhují, a tak se zde stále častěji můžeme setkávat s hospodárnějšími, ale především výrazně spolehlivějšími a ekologičtějšími skútry a lehkými motocykly. I zde se už začíná blýskat na lepší časy.

Riziko jízdy na motocyklu je velké
Adrenalinový pocit z jízdy na výkonném motocyklu je jedním z hlavních rizik, které stále číhá na většinu zejména mladých a méně zkušených jezdců. Schopnost dosahovat vysoké rychlosti, mimořádná dynamika jízdy ve srovnání s ne vždy dostatečnými řidičskými zkušenostmi jsou nejčastějšími příčinami dopravních nehod motocyklistů a jejich tragických následků. Poněkud morbidní srovnání jezdců na nejrychlejších strojích s dobrovolnými dárci orgánů pro transplantace není bohužel daleko od pravdy. Navíc si mnoho řidičů automobilů ještě nezvyklo na to, že se na silnicích pohybují při pohledu do zpětného zrcátka sice nevelké, ale zato velmi rychlé motocykly a že jejich řidiči jsou na jedné straně často ještě neukázněnější než řidiči automobilů. Zejména co do dodržování předepsané rychlosti jízdy. Ono také jet předpisovou rychlostí se strojem, který dokáže zrychlit z klidu na 200 km/h za 15 i méně sekund, se těžko dá vydržet. Přesto mají všichni řidiči stejné povinnosti, ale také stejná práva, a proto by je měli také ve vlastním zájmu dodržovat.

V loňském roce zahynulo na našich silnicích a dálnicích 74 řidičů motocyklů, což je jen o dva méně než v roce předcházejícím. Nejčastějšími příčinami tragédií jsou stále nepřiměřená rychlost, nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky a nezvládnutí řízení, což se dá jednoznačně shrnout jako hazard. Jízda na motocyklu má svá rizika, ale podíl tragických následků by určitě nemusel být tak velký, zvláště když největší podíl na nich mají velmi mladí lidé.

Motocykly s perspektivou

V našich klimatických podmínkách, kdy je poměrně dlouhá zima s mrazy a sněhovou pokrývkou, není motocykl tím čím ve Francii, Itálii či Španělsku. Také Anglie a například Nizozemsko i část Německa mají příznivější podmínky.

V uplynulých letech prodělaly motocykly také u nás, ale především ve světě řadu proměn. Pro většinu jejich majitelů se už nejedná o ryze cestovní dopravní prostředek. Současná doba, provázená epidemií automobilů, navíc přispěla k tomu, že se motocykly staly určitým druhem hobby, ty výkonnější pro mnohé i s adrenalinovým podtextem, a svým způsobem také demonstrací životního stylu.

Takto je nezbytné se na motocykly a motocyklisty dívat.

V uplynulých zhruba dvanácti letech nastala opět určitá motocyklová renesance. Nabídka se dostala na opravdu světovou úroveň. Motocykly jsou samozřejmě dražší, nebo dokonce velmi drahé, ale i pro ně se najdou odpovídající kupci. Stačí se podívat do statistik. Více než stovka za minulý rok prodaných harleyů, BMW a necelá padesátka lahůdek od MV Agusta plus pár kousků naprostých exotů potvrzují, že zájemci o zajímavé zboží se i u nás najdou.
To je dobrý počinek, a přestože rizika při ježdění na motocyklech nejsou malá, nelze jim upřít další solidní perspektivu.

Podklady: SDA a SAP

V soutěži Motocykl roku 2005 zvítězil BMW R 1200 GS.

V dalších kategoriích byly na prvních místech:
Skútry a mopedy
Piaggio X9 500 Evolution
Endura včetně cestovních
BMW R 1200 GS
Cestovní silniční
Honda GL1800 Gold Wing
Naked bikes
Yamaha MT-01
Sportovní silniční
BMW K1200S
Choppery
Harley Davidson Softail De Luxe

Supersportovní CBR600RR má mnoho prvků ze závodního speciálu RC211V a z většího modelu CBR1000RR Fireblade. Výkon čtyřválcového motoru je 86 kW/116 koní při 13 000 ot./min a točivý moment 66 Nm/11 000 ot./min.

Intruder s označením M800 spadá do tzv. kategorie power cruiser, jde v podstatě o sportovnější a výbušnější verzi dřívějších cruiserů. Jeho srdcem je čtyřdobý, vodou chlazený vidlicový dvouválec (V45) s výkonem okolo 50 koní.

Motocykl, který japonský výrobce řadí do kategorie pod názvem "Funmoto", tedy určený především pro mladé jezdce. Vzduchem chlazený jednoválec o objemu 650 ccm nabízí 28 kW/38 koní, s hmotností zhruba 160 kilogramů.

Nová řada 2005 zahrnuje model Multistrada s motorem z nejmenšího monsteru 620, který produkuje 60 koní. Ducati Multistrada je stvořena za účelem pobavit a nabídnout mimo sportovního nadání i pořádnou dávku emocí.

Model R 1200 ST má stejný výkon jako R 1200 RT, ale hmotnost sníženou na 230 kg. Proto je ještě agilnější a dynamičtější a osloví ty, kteří patří mezi milovníky cestovních motocyklů se sportovními ambicemi.

R 1200 RT nabízí vynikající jízdní vlastnosti a excelentní jízdní komfort. Díky výkonu 81 kW (110 koní) a pohotovostní hmotnosti necelých 260 kg jsou zaručeny suverénní jízdní výkony a velká dávka jízdních zážitků na dlouhých i krátkých trasách.

Zařízení, jež je součástí motocyklistické přilby, lze koupit také samostatně.

Ideální alternativa pro zájemce o levný dopravní prostředek, který snese i drsnější styl jízdy. Snake se nezalekne ani vyjížďky mimo zpevněné komunikace a po horších cestách.

Dvoumístný skútr na velkých kolech o průměru 14 palců je komfortní a pohodlný i pro české silnice a města. Díky výkonnému, kapalinou chlazenému motoru a nízké hmotnosti je blaster svižný a obratný.

Gold Wing je majestátným králem silnic již 30 let a stal se vzorem luxusních cestovních motocyklů. K tomuto výročí připravila Honda model 2005 jako jubilejní sérii nazvanou Gold Wing 30th Anniversary Edition.

Zřejmě zatím nejlepší řešení pro motorkáře připravila firma Motorola ve spolupráci s italskou firmou Momodesign - přilbu s integrovaným bezdrátovým osobním hands-free.

Nový superbike Suzuki GSX-R 1000 se zvětšeným vrtáním dostal na finální objem 999 cm3, maximální výkon by se měl pohybovat okolo 132 kW/180 koní a točivý moment dosáhne hodnoty 120 Nm. Nový je také designem, pozornost budí netradičně provedený výfuk.

Superbike Ducati 999 patří k vrcholu modelové řady. Model roku 2005 se na první pohled od loňského moc neliší, ale díky lepšímu podvozku a vyššímu výkonu je ještě sportovnější a ještě atraktivnější než dříve.

Přepracovaná řada ZX-6R, supersport má nový design s důrazem na aerodynamiku a ještě sportovnější charakter. Nechybí moderní prvky, jako třeba výfuková koncovka pod sedlem. Změny jsou i na motoru a rámu.

R6 má vedle modernizovaného designu především změny na motoru, který dostal nové sání, upravený vstřikovací systém a zapalování, což má společně s dalšími prvky přinést maximální výkon na hranici 123 koní při 15 500 otáčkách.

CBR1000RR se stala senzací ve světových závodech superbiků. Má výkonný řadový čtyřválec o objemu 998 ccm, revoluční duální sekvenční systém vstřikování PGM-DSFI, unikátní integrovaný systém zadního odpružení Unit Pro-Link a další přednosti.

Řadový čtyřválec o objemu 998 ccm poskytuje výkon 127 kW/173 koní a dosáhne rychlosti až za hranicí 300 km/h. F4 Tamburini je jedinečný nejen svými tvary a výkony, ale i tím, že tento model je určen pouze pro 300 zájemců.

Supersportovní model Aprilie byl letos trochu omlazen. Jde o špičkový sportovní stroj s nevšedním a neotřelým italským designem. Výrobce Aprilia se zaměřuje na jedné straně na závodní silniční i terénní stroje, na druhé má velké tradice na trhu skútrů.

Rakouský Superduke s dvouválcovým motorem a vstřikováním o objemu 999 ccm s výkonem 88 kW/118 koní je nejsilnějším motocyklem v historii značky KTM. Tento stroj je důkazem, že KTM pomalu začíná produkovat i silniční motocykly.

Prodeje Motocyklů a mopedů do i přes 50 cm3 společně

2004

 

Značka

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001

 

2004/2003

 

 

Pořadí

 

prodej

 

podíl (%)

 

prodej

 

podíl (%)

 

prodej

 

prodej

 

rozdíl ks

 

rozdíl (%)

 

 

1

 

Kentoya

 

2 728

 

18,4

 

2 141

 

15,1

 

1 080

 

*)

 

587

 

27,4

 

2

 

Honda

 

1 859

 

12,5

 

1 681

 

11,9

 

1 300

 

1 130

 

178

 

10,6

 

3

 

Yuki

 

1 831

 

12,3

 

1 254

 

8,9

 

*)

 

*)

 

577

 

46

 

4

 

Yamaha

 

1 354

 

9,1

 

1 434

 

10,1

 

1 562

 

1 867

 

-80

 

-5,6

 

5

 

Hero

 

892

 

6

 

1 180

 

8,3

 

1 732

 

1 890

 

-288

 

-24,4

 

6

 

Keeway

 

770

 

5,2

 

0

 

0

 

 

 

 

 

7

 

Manet/Korado

 

667

 

4,5

 

667

 

4,7

 

1 584

 

752

 

0

 

0

 

8

 

Suzuki

 

553

 

3,7

 

507

 

3,6

 

449

 

291

 

46

 

9,1

 

9

 

Piaggio /Gilera

 

509

 

3,4

 

399

 

2,8

 

245

 

232

 

110

 

27,6

 

10

 

Peugeot

 

465

 

3,1

 

855

 

6

 

875

 

418

 

-390

 

-45,6

 

11

 

CPI

 

458

 

3,1

 

414

 

2,9

 

176

 

*)

 

44

 

10,6

 

12

 

KTM

 

446

 

3

 

311

 

2,2

 

301

 

263

 

135

 

43,4

 

13

 

Jawa

 

232

 

1,6

 

249

 

1,8

 

292

 

341

 

-17

 

-6,8

 

14

 

Kawasaki

 

213

 

1,4

 

254

 

1,8

 

223

 

215

 

-41

 

-16,1

 

15

 

Ramzey

 

211

 

1,4

 

631

 

4,5

 

*)

 

*)

 

-420

 

-66,6

 

16

 

Aprilia

 

175

 

1,2

 

302

 

2,1

 

302

 

267

 

-127

 

-42,1

 

17

 

Husqvarna

 

153

 

1

 

80

 

0,6

 

117

 

194

 

73

 

91,3

 

18

 

Chunlan

 

143

 

1

 

164

 

1,2

 

*)

 

*)

 

-21

 

-12,8

 

19

 

Ducati

 

125

 

0,8

 

80

 

0,6

 

140

 

61

 

45

 

56,3

 

20

 

Hartford

 

122

 

0,8

 

93

 

0,7

 

107

 

6

 

29

 

31,2

 

21

 

Derbi

 

113

 

0,8

 

153

 

1,1

 

348

 

432

 

-40

 

-26,1

 

22

 

BMW

 

113

 

0,8

 

112

 

0,8

 

112

 

88

 

1

 

0,9

 

23

 

Harley - Davidson

 

102

 

0,7

 

131

 

0,9

 

95

 

39

 

-29

 

-22,1

 

24

 

Siamoto

 

87

 

0,6

 

310

 

2,2

 

904

 

537

 

-223

 

-71,9

 

25

 

Jianshe

 

80

 

0,5

 

0

 

0

 

 

 

 

 

26

 

Husaberg

 

77

 

0,5

 

81

 

0,6

 

59

 

0

 

-4

 

-4,9

 

27

 

Cagiva

 

58

 

0,4

 

89

 

0,6

 

206

 

133

 

-31

 

-34,8

 

28

 

Bombardier**)

 

56

 

0,4

 

81

 

0,6

 

46

 

30

 

-25

 

-30,9

 

29

 

Malaguti

 

54

 

0,4

 

63

 

0,4

 

174

 

*)

 

-9

 

-14,3

 

30

 

MV Agusta

 

44

 

0,3

 

24

 

0,2

 

20

 

10

 

20

 

83,3

 

31

 

Daelim

 

35

 

0,2

 

67

 

0,5

 

75

 

178

 

-32

 

-47,8

 

32

 

Hyosung

 

33

 

0,2

 

109

 

0,8

 

151

 

256

 

-76

 

-69,7

 

33

 

Gas-Gas

 

31

 

0,2

 

20

 

0,1

 

15

 

17

 

11

 

55

 

34

 

Moto Guzzi

 

28

 

0,2

 

44

 

0,3

 

19

 

19

 

-16

 

-36,4

 

35

 

VOR

 

22

 

0,1

 

33

 

0,2

 

17

 

0

 

-11

 

-33,3

 

36

 

Stella

 

14

 

0,1

 

15

 

0,1

 

30

 

57

 

-1

 

-6,7

 

37

 

Ural

 

4

 

0

 

5

 

0

 

1

 

2

 

-1

 

-20

 

38

 

Aeon

 

2

 

0

 

75

 

0,5

 

175

 

106

 

-73

 

-97,3

 

38

 

Buell

 

2

 

0

 

0

 

0

 

 

 

 

 

Praga

 

0

 

0

 

29

 

0,2

 

71

 

41

 

-29

 

 

 

Adly

 

0

 

0

 

0

 

0

 

9

 

55

 

0

 

 

 

Nord Trac**)

 

0

 

0

 

0

 

0

 

8

 

8

 

0

 

 

 

Stewart

 

0

 

0

 

0

 

0

 

4

 

16

 

0

 

 

 

Italjet

 

0

 

0

 

0

 

0

 

0

 

13

 

0

 

 

 

Triumph

 

?

 

0

 

0

 

0

 

5

 

 

 

 

 

Trh celkem

 

14 861

 

100

 

14 137

 

100

 

13 024

 

9 969

 

724

 

5,1

 

 

*) Značka ještě nebyla v prodeji. **) Sněžné skútry. ? Značka neuvedla počet prodaných strojů.

Kategorie "nad 50 cm3 včetně čtyřkolek a sněžných skútrů "

2004

 

Značka

 

2004

 

2003

 

2004/2003

 

 

 

 

Pořadí

 

prodej

 

podíl (%)

 

prodej

 

podíl (%)

 

rozdíl ks

 

rozdíl %

 

 

1

 

Honda

 

1 855

 

24,1

 

1 435

 

22,9

 

420

 

29,3

 

2

 

Yamaha

 

1 156

 

15

 

1 190

 

19

 

-34

 

-2,9

 

3

 

Yuki

 

833

 

10,8

 

194

 

3,1

 

639

 

329,4

 

4

 

Kentoya

 

734

 

9,5

 

474

 

7,6

 

260

 

54,9

 

5

 

Suzuki

 

544

 

7,1

 

482

 

7,7

 

62

 

12,9

 

6

 

KTM

 

409

 

5,3

 

278

 

4,4

 

131

 

47,1

 

7

 

Kawasaki

 

213

 

2,8

 

254

 

4,1

 

-41

 

-16,1

 

8

 

Piaggio /Gilera

 

168

 

2,2

 

95

 

1,5

 

73

 

76,8

 

9

 

Husqvarna

 

149

 

1,9

 

65

 

1

 

84

 

129,2

 

10

 

Chunlan

 

143

 

1,9

 

164

 

2,6

 

-21

 

-12,8

 

11

 

Jawa

 

138

 

1,8

 

241

 

3,8

 

-103

 

-42,7

 

12

 

Ducati

 

125

 

1,6

 

80

 

1,3

 

45

 

56,3

 

13

 

Hartford

 

122

 

1,6

 

93

 

1,5

 

29

 

31,2

 

14

 

BMW

 

113

 

1,5

 

112

 

1,8

 

1

 

0,9

 

15

 

Peugeot

 

102

 

1,3

 

174

 

2,8

 

-72

 

-41,4

 

16

 

Harley - Davidson

 

102

 

1,3

 

131

 

2,1

 

-29

 

-22,1

 

17

 

Keeway

 

100

 

1,3

 

0

 

0

 

100

 

 

18

 

Jianshe

 

80

 

1

 

0

 

0

 

80

 

 

19

 

Aprilia

 

79

 

1

 

140

 

2,2

 

-61

 

-43,6

 

20

 

Husaberg

 

77

 

1

 

81

 

1,3

 

-4

 

-4,9

 

Ostatní značky

 

447

 

5,8

 

587

 

9,4

 

-140

 

-23,9

 

 

Trh celkem

 

7 689

 

100

 

6 270

 

100

 

1 419

 

22,6

 

 

Kategorie "malé motocykly do 50 cm3"

1

 

Kentoya

 

1 994

 

27,8

 

1 667

 

21,2

 

327

 

19,6

 

2

 

Yuki

 

998

 

13,9

 

1 060

 

13,5

 

-62

 

-5,8

 

3

 

Hero

 

892

 

12,4

 

1 180

 

15

 

-288

 

-24,4

 

4

 

Keeway

 

670

 

9,3

 

0

 

670

 

 

 

5

 

Manet/Korado

 

667

 

9,3

 

667

 

8,5

 

0

 

0

 

6

 

CPI

 

400

 

5,6

 

414

 

5,3

 

-14

 

-3,4

 

7

 

Peugeot

 

363

 

5,1

 

681

 

8,7

 

-318

 

-46,7

 

8

 

Piaggio /Gilera

 

341

 

4,8

 

304

 

3,9

 

37

 

12,2

 

9

 

Ramzey

 

211

 

2,9

 

631

 

8

 

-420

 

-66,6

 

10

 

Yamaha

 

198

 

2,8

 

244

 

3,1

 

-46

 

-18,9

 

11

 

Derbi

 

104

 

1,5

 

147

 

1,9

 

-43

 

-29,3

 

12

 

Aprilia

 

96

 

1,3

 

162

 

2,1

 

-66

 

-40,7

 

13

 

Jawa

 

94

 

1,3

 

8

 

0,1

 

86

 

 

14

 

Malaguti

 

46

 

0,6

 

49

 

0,6

 

-3

 

-6,1

 

15

 

KTM

 

37

 

0,5

 

33

 

0,4

 

4

 

12,1

 

Ostatní

 

61

 

0,9

 

620

 

7,9

 

-559

 

-90,2

 

 

Trh celkem

 

7 172

 

100

 

7 867

 

100

 

-695

 

-8,8

 

 

Prodej podle zdvihového objemu motoru a základních kategorií

Objem/kategorie

 

2004

 

2003

 

2002

 

Do 50 cm3

 

7 172

 

7 867

 

7 669

 

Mopedy

 

1 583

 

1 796

 

2 191

 

Skútry

 

5 320

 

5 928

 

5 218

 

Malé motocykly

 

115

 

79

 

167

 

Ostatní verze

 

154

 

64

 

93

 

Od 51 do 125 cm3

 

2 908

 

2 230

 

1 395

 

Cestovní silniční

 

515

 

318

 

185

 

Cestovní enduro

 

649

 

418

 

259

 

Choppery

 

423

 

280

 

52

 

Skútry

 

1 054

 

936

 

638

 

Motokros speciál

 

254

 

261

 

217

 

Ostatní verze

 

13

 

17

 

44

 

Od 126 do 350 cm3

 

1 160

 

561

 

711

 

Cestovní silniční

 

117

 

89

 

118

 

Cestovní enduro

 

92

 

68

 

130

 

Choppery

 

146

 

90

 

122

 

Skútry

 

364

 

174

 

189

 

Motokros speciál

 

428

 

127

 

141

 

Ostatní verze

 

13

 

13

 

11

 

Od 351 do 500 cm3

 

499

 

389

 

340

 

Cestovní silniční

 

75

 

71

 

35

 

Cestovní enduro

 

257

 

126

 

141

 

Choppery

 

0

 

0

 

1

 

Skútry

 

52

 

27

 

35

 

Motokros speciál

 

111

 

165

 

114

 

Ostatní verze

 

4

 

0

 

14

 

Od 501 do 800 cm3

 

1 305

 

1 558

 

1 437

 

Cestovní silniční

 

777

 

721

 

611

 

Cestovní enduro

 

326

 

391

 

388

 

Choppery

 

177

 

402

 

393

 

Motokros speciál

 

22

 

29

 

29

 

Ostatní verze

 

3

 

15

 

16

 

Více než 801 cm3

 

1 343

 

1 221

 

1 230

 

Cestovní silniční

 

752

 

655

 

740

 

Cestovní enduro

 

149

 

124

 

109

 

Choppery

 

442

 

442

 

381

 

Sněžné skútry

 

74

 

73

 

87

 

Tří- nebo čtyřkolky

 

398

 

238

 

155

 

Celkem

 

14 861

 

14 137

 

13 024

 

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Po faceliftu jako vyměněný - svezli jsme se Jaguarem XE





nejčtenější články

Co prověřit při koupi ojeté Škody Octavia III?

Octavia, nebo i30? Vybíráme zánovní kombík s litrovým tříválcem

Škoda Octavia 2.0 TDI - co s kouřivostí motoru?





Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.