"Litr na sto" - ambiciózní projekt úsporného vozu VW

Koncept Volkswagen 1Litre Car má dát světu vozidlo, s nímž se nebudete muset bát jet s prázdnou peněženkou kolem čerpací stanice. Jeho spotřeba by měla být několikanásobně nižší, než u současných automobilů, a již postavený funkční prototyp skutečně dokázal magickou hranici 1l paliva na 100 km dosáhnout, a dokonce překonat.
19.10.2007, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Zatímco bývalý šéf automobilky Volkswagen Bernd Pischetsrieder neměl experimenty s vozidly zaměřenými na ultranízkou spotřebu na seznamu svých priorit, a projekt Volkswagen 1Litre Car nakonec pozastavil, jeho nástupce se rozhodl pozoruhodné vozidlo oživit, a dokonce jej dovést do komerční fáze. Nejde o nic menšího, než o vývoj vozu, který by byl schopen dosáhnout spotřeby jednoho litru pohonných hmot na 100 km jízdy. A automobilka jej hodlá nabídnout do tří let. Prototyp vozidla požadovaných parametrů už má firma k dispozici - a dokonce opravdu funguje tak, jak si jeho tvůrci přáli.
Cílová spotřeba, která se vejde do limitu 1 l na 100 km je dosažena hlavně díky designu nekompromisně podřízeného aerodynamickým parametrům, a speciálnímu úspornému maloobjemovému dieselovému motoru o kubatuře 300 cm3. Funkčnímu prototypu, který již automobilka postavila se na zkušební trati podařilo dosáhnout neuvěřitelné spotřeby pouhých 0,89 l nafty na 100 km, tedy ještě o něco méně, než si vytkli jeho tvůrci jako pomyslnou cílovou hranici. I když výkon motoru činí pouhých 8 kW podle tvůrců unikátního vozidla by mu měl s přehledem umožnit dosáhnout rychlost až bude 120 km/h. Na pozoruhodných parametrech vozu má samozřejmě lví podíl i velmi lehká karoserie z uhlíkového kompozitu, usazená na extrémně lehkém rámu (bude pravděpodobně vytvořen z hliníkových profilů). Jízdní vlastnosti vozu budou výrazně ovlivňovat také speciální pneumatiky s mimořádně nízkým valivým odporem, kterými VW vybaví své vozidlo ve spolupráci s některým z předních světových pneuvýrobců.
V současné etapě je samozřejmě jasné, že ekonomický vůz snů bude v počáteční fázi velmi drahý, ale Volkswagen očekává, že a poznatky z jeho konstrukce bude moci uplatnit i u jiných, byť zatím nenasystnějších, vozů ze svého výrobního programu. Ale ani vyšší cena nemusí být zásadní překážkou. Skalní příznivci ekologických řešení a technických novinek jsou často ochotni si za produkty vyhovující jejich přesvědčení připlatit - to ostatně ukázaly i dosavadní zkušenosti s hybridními vozy - přestože jsou dražší než standardní automobily, své kupce už si našly. Superúsporné auto se bude Volkswagenu nepochybně hodit i v úsilí o dosažení přísného emisního limitu CO2, který EU stanovila na 130 g/km.

(ekl) + HN

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Ráďa, 20.10.2007 02:03
JJ to auto znám, dokonce i SPZka je stejná. . Tím jeli chlapi na konferenci, když bylo střídání stráží na ředitelské židli ve Volfsburgu. Řídil Ferdinand Piech a vzadu seděl Bernd Pitzerscherder (nebo nějak podobně). Akorát to mělo ještě "sedadla" z normální provazové sítě. Přístovka je hrozně jednoduchá. Vlevo je velký otočný ovladač na světla, uprostřed digitální tachometr a vpravo je volič automatické převodovky, který je řešen jako normální kruhový ovladač v přístrojovce. A ten zadní cestující sedí dost rozkročmo, že zadek toho předního má skoro mezi koleny. Ale to je jen taková laminátová kanoe. Mi se spíš líbilo Lupo 3L, s tím se fakt za ty 3 - 3,2L nafty dalo už obstojně jezdit.
gld, 20.10.2007 15:47
keby prototyp ešte trocha vyladili mohlo by to isť do sériovej výroby..taký smart má tiež len dva miesta a žere podstatne viac. Otázna jje cena
anonym, 20.10.2007 16:23
Otázka je ovšem v tom, jestli by tě v tom pak nějaký kanec ve velkým autě nerozštípal. Já vím je to auto do města, ale však víme, jak se kolikkrát jzdí po městě,ne?

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.