Aktuality
Petr Šikl | 25.08.2009
dalších 65 fotek
Milovníci rally si o uplynulém víkendu přišli na své v okolí Zlína, v tradičním dějišti Barum rally. K vidění byla dobrá auta a ještě lepší jezdci, kteří předvedli, že umí i za deště...

Letošní 39. ročník Barumky se rozhodně povedl. Pochvalné hlasy byly slyšet z řad organizátorů, diváků i jezdců. Fanoušci dorazili v hojném počtu a zejména domácím jezdcům nechyběla motivace vyhrát slavnou Barumku. Na trati panovala správná závodní atmosféra, kterou podpořila i přízeň počasí. Mimo závěrečných zkoušek sobotního odpoledne si diváci užívali sluníčka a jezdci suché tratě. Jednotlivé "er-ze-ty" byly doslova lemovány fanoušky v týmových dresech kteří vydatně povzbuzovali a motivovali soutěžní posádky. Dokonce i divácká kázeň byla letos překvapivě dobrá.

V ulicích Zlína se v pátek večer odehrála Super RZ, která přilákala obrovské množství diváků a město Zlín se rázem stalo jedním velkým mraveništěm. Na víkend pořadatelé přichystali celkem patnáct rychlostních zkoušek s celkovou délkou 270 kilometrů pokrytých většinou asfaltem.

Devětatřicátý ročník Barumky vyhrál tovární jezdec Škody Jan Kopecký, který pilotoval Fabii S2000. Čtvrt milionu diváku se přišlo podívat na jeho suverénní vítězství, které obhájil před britem Meeke jedoucím na Peugotu 207 S2000 pro kterého nezačal závod příliš dobře - defekt pneumatiky zapříčinil ztrátu 30 vteřin hned v první rychlostní zkoušce a odsunul ho až na 33. pozici. Meeke se nevzdal a bojoval. Využil svých zkušeností a díky chybám soupeřů a několika odstoupení se prokousával průběžným pořadím nahoru a během nedělního ostrého tempa vybojoval stříbro. Na vedoucího Kopeckého nakonec ztrácel pouhou jednu minutu, jelikož pilot Fabie v neděli přestal tlačit na pilu a jen kontroloval časy. Třetí příčku získal Juho Hänninen z Finska na Fabii S2000. Čtvrtou příčku vybojovala na Peugoetu 207 S2000 další česká posádka Kresta-Gross. Úspěchu dosáhl i juniorský mistr světa a vítěz letošního ročníku BFGoodrich Drivers Team Martin Prokop, když obsadil se svým spolujezdcem Tománkem skvělé páté místo rovněž na Peugeotu. Výborně zabojovala i soukromá posádka Valoušek - Hrůza, když se dokázali se svou Fabií S2000 probojovat z deváté příčky na závěrečnou šestou pozici. Sedmá skončila maďarská posádka Tóth-Tagai a osmá česká posádka Pech-Uhel jedoucí na produkčním Mitsubishi Lancer EVO IX, která se vklínila mezi speciály Super2000.

Loňský vítěz belgičan Freddy Loix jedoucí na Peugotu za tým Kronos nabral v první etapě téměř minutovou ztrátu, kterou se mu dařilo postupně umazávat. Bohužel ho postihl na nedělní nejdelší RZ defekt a následné technické problémy (prasklý tlumič), které ho vyřadili z boje o medaile. Odstoupil tak z průběžného druhého místa. Podobně skončil i francouzský jezdec Vouilloz (jedoucí rovněž na Peugeotu 207 S2000). Tomu se stala osudná čtvrtá rychlostní zkouška, kdy z jeho vozu vyšlehly plameny, což znamenalo konec (praskl svorník upevnění motoru, který zapříčinil vibrace, které se přenesly na převodovkovou hřídel a způsobily poškození potrubí pro zásobování palivem, které vedlo k požáru). Z favorizovaných jezdům havaroval také ital Basso, který během osmého měřeného úseku nezvládl na mokré trati svůj vůz a přišel o třetí pozici. V třinácté rychlostní zkoušce odstoupil z elitní desítky také například Jevgenin Novikov.