0
zpět
877

Kvalita aut: Německo ztrácí

Tradovaný názor, že kvalita německých automobilů je měřítkem spolehlivosti, má trhlinu. Průzkum společnosti J. D. Power, která dlouhodobě sleduje kvalitu aut na americkém trhu, ukazuje opak.
20.07.2005, aktuality

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -

Tradovaný názor, že kvalita německých automobilů je měřítkem spolehlivosti, má trhlinu. Průzkum společnosti J. D. Power, která dlouhodobě sleduje kvalitu aut na americkém trhu, ukazuje opak.

S výjimkou značky Porsche se množství závad vozů Volkswagen, Audi, BMW i Mercedes-Benz během tří let užívání až ztrojnásobilo, zatímco kvalita japonských či amerických značek se zhoršila nejvýše dvojnásobně.
"Průměrná spolehlivost všech vozů vzrostla oproti loňsku o dvanáct procent," uvedl Chance Parker, výkonný ředitel výzkumu J. D. Power.


Závady se projeví v ceně
Mezi nejméně spolehlivé automobily patří volkswageny. Jako nové mají průměrně 147 závad na sto vozů, což je řadí na 33. místo z šestatřiceti sledovaných značek.
Na stejném místě se stejným počtem závad nových aut je i značka Porsche. Ale zatímco po třech letech užívání se u vozů Porsche zvýšil průměrný počet závad jen o dvě, volkswageny s průměrem 335 závad na sto vozů zůstaly na chvostu žebříčku dlouhodobé kvality, přesně na 34. místě z 37 sledovaných značek. Podobně se během užívání zhoršuje spolehlivost vozů Audi či vozy Mercedes-Benz. Nad průměrem zůstaly pouze automobily BMW.
"Ve srovnání s loňskem dosáhla nejvyššího zlepšení značka Porsche, která snížila počet závad u tříletých vozů o 91, to je o 38 procent," připomněl Parker. Podobně razantní zlepšení zaznamenala i jihokorejská značka Hyundai, která dokázala odstranit 115 závad, tedy 31 procent loňského počtu. "Před třemi lety dokázal Hyundai dramaticky zlepšit krátkodobou kvalitu svých vozů, nyní automobilka dosáhla stejného úspěchu i v dlouhodobé kvalitě," dodal Parker.

TIP: Německý autoklub : za poruchy může většinou elektrika

Sledování spolehlivosti automobilů neslouží jen marketinku úspěšnějších značek, ale na americkém trhu se odráží i v cenách použitých vozů. Cena ojetin značek, které se umístí nad průměrem žebříčku spolehlivosti tříletých aut, je nejméně o tisíc dolarů vyšší než ceny vozů značek podprůměrné spolehlivosti.
Firma zjišťuje změny celkem 135 funkcí a znaků automobilů, od řízení, chodu motoru, brzd až po změny vnějšího vzhledu. Závady nezkoumají odborníci, ale v dotaznících je popisují přímo majitelé aut. V letošním průzkumu odpovídalo asi šedesát tisíc majitelů aut.

Nejlépe vyrábí Toyota
Vedle spolehlivosti automobilů zjišťuje J. D. Power i kvalitu výroby v jednotlivých továrnách automobilek. Nejlepší z továren, která dodává auta do Spojených států, je Toyota v japonském městě Tahara. Vyrábějí se tam luxusní vozy Lexus a mají průměrně jen 59 závad na sto kusů. V Evropě vyrábí nejkvalitněji Ford v britské továrně v Halewoodu. Tamní vozy Jaguar X-Type mají 70 závad na sto aut.
Ze všech továren v Jižní a Severní Americe pracuje nejkvalitněji Oshawa 2 v Kanadě, patřící společnosti General Motors. Vyrábějí se tam vozy Buick Century, Buick LaCrosse a Pontiac Grand Prix.

Zdroj: J.D. Power
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze