zpět
852

Korupční skandál VW roste

V korupční aféře automobilky VW sílí tlak na personálního šéfa koncernu Petera Hartze. Státní zastupitelství v Braunschweigu vyšetřuje Klause-Joachima Gebauera, dalšího manažera koncernu.
08.07.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

V korupční aféře automobilky VW sílí tlak na personálního šéfa koncernu Petera Hartze. Státní zastupitelství v Braunschweigu vyšetřuje Klause-Joachima Gebauera, dalšího manažera koncernu. Ten podobně jako Helmut Schuster, bývalý personální šéf Škoda Auto, patřil k Hartzovým nejbližším spolupracovníkům.

List Süddeutsche Zeitung obvinil Hartze, že umožňoval členům dozorčí rady VW z řad zaměstnaneckých rad koncernem placené drahé zahraniční výlety. Jejich cílem údajně bylo "stimulovat" při rozhodování jejich postoje ve prospěch managementu VW. Hartz tuto zprávu označil za absurdní a dodal, že nikdo z managementu VW o cestách nevěděl ani k nim nedal souhlas. Podniková rada VW se proti těmto obviněním rázně ohradila.
Podle téhož deníku bývalý člen dozorčí rady VW za zaměstnance Klaus Volkert a Helmut Schuster začali od začátku roku 2001 vytvářet nastrčené firmy, které se zabývaly získáváním úplatků. Byly součástí holdingu Impesa, registrovaného ve Švýcarsku. Dceřiné firmy měly sídla či pobočky v Indii, Angole, Česku, Lucembursku a Švýcarsku, tvrdí Süddeutsche Zeitung.
Také dohady o tom, že Helmut Schuster si v Indii vyžádal úplatek tří miliónů eur, mají dohru. VW v pondělí pozastavil projekt výstavby závodu v indickém státě Andhrápradéš.
Úplatky navíc podle výzkumného ústavu v Bambergu musí platit manažerům automobilek i dodavatelé autodílů, aby s nimi uzavřeli kontrakt. Netýká se to podle agentury Netzeitung jen VW, ale i BMW, Opel, Porsche a dalších společností.
Vyšetřování úplatkářské aféry koncernu VW, které oficiálně začalo minulý týden, si podle mluvčího státního zastupitelství vyžádá "celé měsíce".

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Vybíráme nejlepší diesel pro ojeté Audi A6

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.