zpět
306

Kde řidiči tankují nejčastěji?

Zhruba jedna třetina motoristů tankovala v uplynulém půlroce pohonné hmoty minimálně jednou u některé z čerpacích stanic akciové společnosti Benzina.
27.01.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Zhruba jedna třetina motoristů tankovala v uplynulém půlroce pohonné hmoty minimálně jednou u některé z čerpacích stanic akciové společnosti Benzina. O druhou až třetí řidiči nejnavštěvovanější firmu se dělí Agip s Aralem.

Vyplývá to z výsledků rozs­áhlého průzkumu, který v uply­nulých šesti měsících usku­tečnily na vzorku tisíce řidičů z celé re­publiky společnosti GfK a Incoma Research. "Samozřejmě, že tento údaj ne­na­povídá nic o tržbách a po­řadí na trhu té či které spo­lečnosti. Vyšší počet tanku­jících řidičů nezna­mená auto­maticky vyšší množství na­kou­pených pohonných hmot," připomíná Helena Ševčíková z Incomy.

Záleží také na počasí

Firmy zatím odmítají komentoval své loňské výsledky, tato čísla - například podle mluvčího Unipetrolu a Benziny Tomáše Zikmunda - ovlivní více faktorů.

"Záleží nejen na počtu zákazníků, ale v podstatě i na počasí nebo tržbách ze shopů. Nevíme ještě ani to, co udělal s tržbami náš loňský vstup do Evropské unie a otevření hranic," uvedl Zikmund.

Benzina však vede v Česku i počtem jednotlivých čerpacích stanic. Z celkového počtu, převyšujícího dva tisíce, jich provozuje tři sta pět.

Pořadí podle počtu pump se v této studii shoduje s pořadím návštěvnosti i v případě společností Shell a OMV, kterým v obou případech patří čtvrté až páté místo. Právě OMV a následně i Shell a pak i další firmy přispěly v posledních dvou měsících loňského roku k oživení poptávky, když v době rostoucích cen radikálně snížily své marže a tedy i maloobchodní ceny pohonných hmot.

"Uvedeným manévrem se výrazně zvýšil objem prodeje benzínu i nafty a zvýšila se frekvence zákazníků u čerpacích stanic i shopů," tvrdí mluvčí OMV Zdeněk Holub.

OMV patří k těm společnostem, které si samy vyhodnocují ukazatel "nejčastěji užívané značky". Ve vlastním šetření vychází podle Holuba pozice OMV o jeden stupeň výše. Přestože se podle Ševčíkové z Incomy jedná o skutečně vypovídající vzorek respondentů z celé republiky, může se využití čerpacích stanic do určité míry lišit i v některých regionech.

"Okolností, které na to mají vliv, je více," říká například Miloš Podrazil, výkonný ředitel České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, která sdružuje největší petrolejářské firmy v tuzemsku.

Praha zůstává nejlevnější

"Svou roli hraje také image a věrnost té či oné značce i třeba různé nabízené bonusy. Také cena má v různých regionech větší či menší vliv. Jinak se rozhodují řidiči třeba v Praze a jinak v nějaké zapadlé vesnici," míní Podrazil.

Hlavní město Praha zůstává nadále díky vysoké konkurenci místem s nejnižšími cenami pohonných hmot. Podle údajů společnosti Webfarm tam minulý pátek průměrná cena naturalu 95 dosáhla hodnoty 23,47 koruny. Přestože to za poslední týden znamená nárůst o sedmdesát haléřů, jde stále o nejnižší ceny v zemi.

Na druhou příčku se minulý pátek dostal Moravskoslezský kraj, kde se Natural 95 prodával za průměrných 23,70 koruny za jeden litr.

Naopak nejdražší byly čerpací stanice v západních Čechách, kde jeden litr nejprodávanějšího benzínu naturalu v průměru stál 25,10 koruny.

Kde nejčastěji řidiči nakupovali

1.Benzina 
2.-3.Agip a Aral 
4.-5.Shell a OMV 
6.JET 
7.Makro 

Zdroj: GfK, Incoma Research
autor:
článek na zítřek

Chci rozumět autům – ojetina nemusí být nutně lowcost

nejčtenější články

Vybíráme naftový motor pro ojetý VW Golf VII

Který benzínový motor vybrat do ojeté Škody Fabia III?

Jaký vybrat benzínový motor pro ojeté Volvo S80?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.