0
zpět
2091

Japonci chtějí větší podíl na evropském trhu dieselů

Zlatým hřebem expozic tří největších japonských automobilek na pařížském autosalónu jsou vozy s dieselovými motory. Toyota Motor, Honda Motor a Nissan Motor tak chtějí posílit tlak na polovinu Evropy, která jezdí na naftu a která si dosud japonských strojů jen málo všímala.
29.09.2006, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Toyota představuje pic-kup Hilux s nově vyvinutým třílitrovým naftovým motorem. Nissan ukazuje model Qashqai, který je sedmým dieselovým autem značky pro Evropu. Tento vůz s dieselovým pohonem na všechna čtyři kola na pomezí off-roadu a rodinného auta se na českém trhu se objeví příští rok v únoru. Honda má v Paříži nejnovější diesel instalovaný do modernizovaného sportovně terénního auta CR-V.
"Chtějí-li japonské automobilky zvýšit svůj prodej a zisk, je pro ně důležité, aby v Evropě nabídly více konkurenceschopných dieselů," řekl pro agenturu Bloomberg Atsushi Osa, analytik společnosti Sumitomo Mitsui Asset Management. "Evropa je nabitá konkurencí a prosadit se na tomto trhu nebude tak snadné jako v USA."

TIP: Nissan Qashqai - SUV za 500 000 Kč

Toyota Hilux
Posilováním svých pozic v Evropě chtějí japonské automobilky snížit svou závislost na Severní Americe. Zatímco z Evropy dosud pochází 10 procent jejich provozního zisku, z Ameriky 60 procent. Do roku 2015 by se měl tento poměr podle představ Japonců vyrovnat.
Osobní vozy s dieselmotory jsou průměrně o dva tisíce eur dražší než auta s benzínovým pohonem. Evropané ale raději zaplatí jednorázově vyšší pořizovací cenu, protože na provozu auta pak ušetří. Ve většině zemí Evropy je nafta zdaněná méně než benzín, a je tedy levnější, navíc naftové motory mají oproti benzínovým spotřebu o 30 až 40 procent nižší. Diesely proto představovaly polovinu ze 14,6 miliónu nových aut, která se loni v Evropě prodala.

TIP: Francouzi soupeří s Němci o nejsilnější diesel


Toyota v Evropě dosud nabízela 12 modelů s dieselmotory, jejich prodej za první polovinu letošního roku představoval 41 procent evropských tržeb firmy. Honda má čtyři modely, které se na tržbách podílely 28 procenty. Toyota má přitom 5,8 procenta evropského trhu osobních a užitkových aut, Honda 1,7 a Nissan 2,1 procenta. Všechny tři společnosti chtějí své podíly razantně zvýšit.
Pokud japonské značky dosud nabízely vozy s naftovými pohony, šlo o motory vyráběné v koprodukci nebo kupované od jiných producentů. Vývoj vlastních dieselagregátů byl pro Toyotu a Hondu příliš nákladný, kolem 850 miliónů dolarů na jeden nový motor. To je až o polovinu více než náklady na vývoj nového benzínového motoru. Nissan má v tomto směru výhodu díky alianci s francouzským Renaultem. "Nový diesel pro Qushqai vyvinul Renault," cituje Bloomberg Toshiyuki Shiga, hlavního inženýra Nissanu.
Nyní ale Japonci vydělávají, a proto mohou investovat.
"Toyota, Honda a Nissan, které nyní sčítají rekordní zisky díky posilování poptávky ve Spojených státech, mají dostatek financí na to, aby vyvíjely a prodávaly své vlastní diesely," řekl pro Bloomberg Yasuhiro Matsumoto, analytik Shinsei Securities.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2021, všechna práva vyhrazena.