0
zpět
691

Jaké jsou nejkvalitnější značky aut v USA?

Nejkvalitnější letošní modely vozů prodávají na náročném trhu Spojených států dvě největší světové automobilky, japonská Toyota a americká General Motors (GM). Potvrdil to průzkum prestižní agentury J. D. Power
24.05.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Nejkvalitnější letošní modely vozů prodávají na náročném trhu Spojených států dvě největší světové automobilky, japonská Toyota a americká General Motors (GM).
Potvrdil to průzkum prestižní agentury J. D. Power. Její každoroční žebříčky jakosti mají podle agentury Bloomberg velký vliv na automobilisty v celém světě. A výrazně pomohly japonským značkám zvýšit svůj odbyt v USA i Evropě.

Z evropských značek jsou nejvýše hodnoceny Jaguar, BMW a Audi. V první desítce se ocitl překvapivě i Mercedes-Benz, který v předchozích dvou letech v USA ztratil zákazníky, neboť vzrůstala nespokojenost se závadami na jeho vozech.
Na odstranění nejkřiklavějších závad aut Mercedes má hlavní zásluhu Eckhard Cordes, nový náročný šéf této divize koncernu DaimlerChrysler. Letos podle něho vychází z výrobních hal už mnohem kvalitnější vozy. A tento důrazně prosazovaný trend bude podle Cordese pokračovat.

Vady se snadno neodstraní

Na hodnocení jakosti přísnými měřítky agentury J. D. Power nemá ovšem vliv to, že letos v březnu musel Mercedes-Benz svolat k opravám vad rekordních 1,3 miliónu aut, ovšem vyrobených v předchozích letech.
Rovněž "jedničkářka" Toyota musela v květnu stáhnout na 800 tisíc aut a GM v dubnu dokonce přes dva milióny.
Agentura J. D. Power hodnotí pouze nové modely osobních i užitkových vozů, které se objeví na trhu USA. Jde o jakési počáteční testování, na němž se podílí přes šedesát tisíc uživatelů.
Ti si v prvních devadesáti dnech po nákupu auta zaznamenávají všechny problémy a těžkosti, na něž narážejí. V dotazníku je 135 kritérií, která orientují respondenty k všestrannému posouzení závažných i zdánlivě malicherných problémů. Právě kvůli těmto důkladným a podrobným výsledkům se podle agentury Reuters o žebříčky kvality zajímají nejen automobilisté, ale především jednotliví výrobci.

Japonci a Korejci bodují

Společnost General Motors, jejíž podíl na severoamerickém trhu se již několik let za sebou zužuje, se může těšit, že se do první desítky dostaly tři modely značek Buick, Cadillac a HUMMER. Ale pod průměrem 118 problémů na sto vozů uvízly Chevrolet, Pontiac, Saab a Saturn.
Mark LaNeve, nový marketinkový ředitel GM, v sobotu uvedl, že největší světová automobilka chystá výraznou změnu v modelových řadách svých značek. Nejen z hlediska snížení provozních nákladů, ale i kvůli zlepšení jejich kvality a bezpečnosti.
Je to i reakce na to, že japonští a korejští výrobci zvyšují počet svých továren v severní Americe. Toyota, Nissan a Honda chystají rozšířit své výrobní závody i v Evropě. Korejská automobilka Hyundai vyrábí svůj model Sonata už i v USA a na reklamu hodlá letos vydat 100 miliónů dolarů.
Asijské vozy mají v USA pověst vysoké kvality, která je jedním z faktorů, jenž významně formuje psychologii tamních zákazníků. Nejznámější je Toyota, která ve všech svých výrobních závodech uplatňuje jednotnou technologii a výrobní organizaci, jež jsou předpokladem i zárukou stejné jakosti jejích aut kdekoli na světě.
Důkazem je i to, že agentura J. D. Power letos udělila platinovou cenu kvality závodu Toyota v japonském městě Tahara, vyrábějícímu luxusní modely Lexus. Zkoumá totiž, odkud pocházejí vozy, na nichž američtí automobilisté shledávají nejméně problémů.
Z evropských továren má zlatou cenu závod firmy Ford v britském Halewoodu, který produkuje značku Jaguar. Stříbro získal závod BMW v německém Řezně.

Nejkvalitnější značky aut (v USA 2005)

Značka/výrobce počet problémů na 100 vozů 

Lexus/Toyota

 

81

 

Jaguar/Ford

 

88

 

BMW

 

98

 

Buick/GM

 

100

 

Cadillac

 

104

 

Mercedes-Benz

 

104

 

Toyota

 

105

 

Audi/VW

 

106

 

Infiniti/Nissan

 
109

HUMMER

 
110

Hyundai

 
110

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.