0
zpět
1489

Jak se jezdí v Itálii? Riskují, ale bourají méně

Na severu se jezdí úplně jinak než na jihu, semafory jsou všude jen zpestřením ulic, protože je stejně nikdo nerespektuje. Zázračné přitom všem ale je, že havárií je v Itálii méně než v Česku.
17.02.2006, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Na severu se jezdí úplně jinak než na jihu, semafory jsou všude jen zpestřením ulic, protože je stejně nikdo nerespektuje. Zázračné přitom všem ale je, že havárií je v Itálii méně než v Česku.

Petra Vaňková ze společnosti prodávající automobily jezdí do Itálie velmi často a právě tohle považuje pro jízdu na Apeninském poloostrově za nejdůležitější. "Čím jedete jižněji, tím víc je provoz na silnici méně organizován," říká. Na jihu země jezdí na úzkých silničkách většinou malá auta, všichni se všem bez problému vyhnou. Kdo se tam vydá třeba ze střední Evropy s větším kombíkem, stává se nejen středem pozornosti. A po delší cestě v klikatých úzkých serpentinách je i potenciálním pacientem psychiatrické kliniky.
Snad nejčastěji skloňovaným slovem zahraničních motoristů v Itálii je kriminalita. Platí na ni jednoduchý recept - auto parkovat přes noc zásadně v garáži. Tím nedáváte šanci lidem, kteří kvůli igelitce položené na sedadle neváhají rozbít okno auta za několik tisíc korun.
Spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi tvrdí, že zejména ve městech spolu řidiči neustále komunikují. Nespoléhají na to, že mají na křižovatce přednost, ale vždy se ohlédnou, co dělá ten druhý, a podle toho se teprve zachovají. "Jsou ostražitější, ale i tolerantnější než Češi," tvrdí.
Menší chybičky druhých Italové tolerují, sami však rádi riskují. A tak pokud někoho předjíždějí, zdá se jim pěticentimetrová škvíra mezi jejich a vaším autem naprosto dostatečná.
Na dálnici respektuje povolenou stotřicítku jen málokdo. I přesto, že radarů je tu víc než dost a pokuty nejsou malé. Například za alkohol v krvi - řidiči je tolerováno půl promile - se platí pokuta od 328 do 1312 eur. V krajním případě však může být řidič odsouzen až na měsíc do vězení.
Je ale pravdou, že k cizincům bývají policisté tolerantnější. "Manžel jednou přejel plnou bílou čáru a vyvázl jen s napomenutím," vzpomíná Vědunka Lunardi. Italskému řidiči by prý něco takového, pokud jej policie zastaví, jen tak neprošlo.
Přesto těm, kteří se vydají do Turína na olympiádu, lze doporučit, aby si do auta nechali namontovat čip umožňující satelitní vyhledávání ukradeného vozu. V Itálii to prý má čím dál víc aut - a jejich majitelé dobře vědí proč.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
soni, 28.12.2008 20:39
svata pravda v italili se jezdí velmi rychle 2pruhy slouzí jako tri nebo vic
mam RAD ITALI A ITALSKY AUTA JE V NICH DUŠE KTEROU CHAPE MALO KDO.
K VECI ITALOVE JSOU ZAVODNÍCI A UMÍ JEZDIT A VÍ JEDNU ZAKLADNÍ VĚC KDYŽ JE TO MOKRY NEBO NAMRZLÍ TAK TO KLOUZE!!!.
TO VÍM JENOM JA A PAR ŠTASTLIVCU.
PROSTĚ V ČESKU JE VYSOKEJ VYSKYT DEMENCE A DEBILITY.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

C4 nebo Focus? Vybíráme kandidáta s tříválcovým turbem

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Koupit Škodu octavii 1,6 TDI GreenLine?

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.