0
zpět
1623

Jak se jezdí na Slovensku? Policie je přísná, Čechům však občas odpouští

Kdo si ještě pojede zalyžovat do Tater, setká se na slovenských silnicích s obdobnými pravidly jako v Česku, ale občas s rozdílným přístupem policie.
02.04.2006, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Jan Kubíček, který pracuje v Bratislavě a do Česka jezdí každý týden, tvrdí, že při řešení dopravního přestupku bývají slovenští policisté k Čechům vstřícnější než třeba k Rakušanům či Maďarům: "Mají Čechy prostě rádi. Pokud ale někdo udělá vážný přestupek, je policie nekompromisní."
Za dost rafinované považují mnozí Češi měření rychlosti na Slovensku. Policie nedávno nakoupila nové passaty, které mají v přední masce namísto znaku VW namontovaný radar. Při běžném provozu to řidič nepozná, a tak se většinou diví až o kus dál, kde ho policisté pokutují. Policejní passaty jsou neoznačené a tak se prý vyplatí zpomalit prakticky u každého, kterého řidič někde potká.
Důležité je obstarat si slovenskou dálniční známku ihned na hranicích, protože o pár kilometrů dál už může být pozdě. Pražský autodopravce Jiří Decastello, který často jezdí na Slovensko, se setkal s tím, že hned na prvním sjezdu z dálnice na Bratislavu policie známky kontrolovala: "Kromě hraničního přechodu jsem neměl šanci jinde známku koupit."
Na internetových stránkách ústředního automotoklubu se uvádí, že dálniční známky lze koupit na pobočkách ÚAMK, Autoturistu, na hraničních přechodech, u vybraných pošt a u čerpacích stanic na hlavních tazích. Roční známka na auto do 3,5 tuny stojí v přepočtu 880 českých korun, měsíční 240 a týdenní 120 korun.
Jiná než v Česku je minimální hloubka vzorku na pneumatikách. U automobilů a motocyklů stačí jeden milimetr.
Od loňského roku platí nové tarify pokut. Například za nedání přednosti v jízdě se platí dva až čtyři tisíce slovenských korun. Nerespektování zákazu vjezdu stojí 1500 Sk, překročení povolené rychlosti o deset kilometrů (v obcích platí limit 60 kilometrů v hodinině) vyjde na 500 Sk.
Všechny dopravní nehody se škodou nad tisíc korun, nebo pokud došlo ke zranění, musí být nahlášeny policii. Tísňové volání je stejné pro policii, hasiče i lékaře: 112.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
marko, 02.04.2006 00:15
pokial viem tak by to mali byt 4mm...
anonym, 02.04.2006 16:03
a nie 1,6mm?...
anonym, 02.04.2006 18:56
1,6 mm na 100% nedavno som robil autoskolu....

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Toyota C-HR 1,8 Hybrid - ekologicky a teď i levně

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Koupit Škodu octavii 1,6 TDI GreenLine?

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.