zpět
589

Íránci mají zájem koupit MG Rover

Íránská vláda včera vyjádřila zájem o akvizici zbankrotované britské automobilky MG Rover . Jak podle agentury Reuters prohlásil íránský ministr průmyslu a dolů Eshaq Džahangiri, "domníváme se, že náš automobilový průmysl je schopen reformovat evropského výrobce aut , který má potíže, a vrhnout jeho produkci na světové trhy pod stejnou značkou".
27.04.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Íránská vláda včera vyjádřila zájem o akvizici zbankrotované britské automobilky MG Rover.
Jak prohlásil íránský ministr průmyslu a dolů Eshaq Džahangiri, "domníváme se, že náš automobilový průmysl je schopen reformovat evropského výrobce aut , který má potíže, a vrhnout jeho produkci na světové trhy pod stejnou značkou". Dodal, že Írán zvažuje podmínky, za nichž by podnik, který zastavil výrobu a už propustil většinu svých zaměstnanců, bylo možno koupit a "revitalizovat".

O rozprodej je velký zájem

Nucený správce zkolabované poslední ryze britské automobilky , auditor PricewaterhouseCoopers, v sobotu podle BBC News oznámil, že o nákup veškerého majetku a zařízení MG Rover požádalo už na 200 firem z Ruska, Číny, Indie, Středního východu, jihovýchodní Asie i ze Spojeného království.
Na rozdíl od vlády v Teheránu zatím žádná ze dvou íránských automobilek o převzetí britské společnosti neprojevila zájem. Management firmy Iran Khodro, největšího výrobce aut v Íránu a na Středním východě, podle agentury Reuters prohlásil, že "získání Roveru nezapadá do našich plánů".
Automobilka Iran Khodro v neděli podepsala s čínským partnerem dohodu o společné výrobě nové íránské národní značky aut Samand, a nechce tedy zkrachovalou britskou firmu koupit.
Druhý největší íránský automobilový výrobce SAIPA je prozatím rozhodnut zakoupit části technického zařízení MG Rover . Ministr Džahangiri však vyjádřil přesvědčení, že akvizice MG Rover zatím zůstává aktuální, obzvláště spojí-li se Írán s ostatními asijskými zeměmi. "Domnívám se, že Írán a Čína a snad později i Indie mohou vyrábět některé autodíly Roveru ve svých zemích," řekl novinářům.

Teherán pro asijské řešení

Uvedl rovněž, že "britská vláda se poohlíží po někom, kdo tam (v Británii) chce obnovit automobilku Rover ". Dodal, že "asijské řešení" by bylo pro Rover "nejlepší sázkou" a přineslo by i snížení cen aut.
Podle agentury Reuters však ministr Džahangiri "nekomentoval, zda těsné vztahy Londýna s Washingtonem, největším nepřítelem Íránu, by pro potenciální akvizici neznamenaly politické překážky".
Krach automobilky ve střední Anglii byl pro labouristickou vládu Tonyho Blaira před květnovými parlamentními volbami velmi nepříjemnou událostí.
Kromě jiného proto, že v oblasti, kde stoletá automobilka MG Rover operovala, získali labouristé v minulých volbách jen velmi těsnou většinu hlasů, kterou mohou ztratit.
Kolaps společnosti MG Rover připravil o práci nejen její zaměstnance, ale odhadem i patnáct tisíc lidí v dodavatelských firmách a u specializovaných dealerů.


autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Vymča, 27.04.2005 11:26
že ji budou chtít spíš fakt obnovit, než rozprodat (pokud tu ta možnost opravdu bude). Přecejenom už ta značka má nějakou tradici.
AnderN, 27.04.2005 16:25
Nezbyva mi nez souhlasit, koneckoncu z clanku vyplyva, ze Iranci chteji ve spojeni s Cinou a Indii prevzit vetsinu subdodavatelskych praci, coz ale nevrati ztracena mista tisicum lidi v tovarnach, ktere Roveru dodavaly dily. Nicmene hlavni zavod v Longbridge by se snad mohl zase rozjet a to by bylo moc fajn! Srdce mi zaplesalo, kdyz jsem tuto zpravu precetl, hlavne drzme palce, at jim to vyjde !!!

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Proč koupit i nekoupit Audi A6?

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový motor pro Škodu Yeti?

Jaký vybrat dieselový motor pro Volvo V70?

Jaký je motor 1,4 TDI ve Škodě Fabia III?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.