0
zpět
2520

HN: Množí se nespokojení majitelé ojetin

V brněnském bazaru jsem koupila Peugeot 307, který po pár týdnech přestal jezdit. A prodejce úplně ignoroval stížnosti. "A to i přesto, že odborný posudek označil vůz za nezpůsobilý provozu," stěžuje si Renata Vespalcová. "Podala jsem na prodejce trestní oznámení. Pro podvod a padělání veřejné listiny."
05.04.2007, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Paní Vespalcová je jedna z celé řady nespokojených zákazníků českých autobazarů. Jejich počet v poslední době rapidně roste. Mimo jiné za to může devět měsíců starý zákon.
V červenci 2006 vstoupila v platnost novela silničního zákona, která výrazně zasáhla i obchod s ojetinami. Přestal totiž platit limit na stáří vozidel dovážených z EU. Původně bylo maximum osm let v případně osobních aut a pět let u nákladních vozů. Dnes se do Česka smí dovážet prakticky cokoliv. Stačí osvědčení ze země původu.
Liberalizace trhu okamžitě zvýšila počet zahraničních ojetin. Například jen za první dva měsíce letošního roku bylo v Česku zaregistrováno 35 tisíc ojetých vozů. Oproti stejnému období roku 2006 je to o 70 procent více.
Hlavní problém však nespočívá v samotném počtu ojetin, ale v jejich stáří a s tím související horší kvalitě. Původně proti zákonu brojili jenom ekologové, kteří varovali, že se z Česka stane jedno velké vrakoviště. Nyní se už čím dál víc ozývají i nespokojenci z řad spotřebitelů. "Od července 2006 evidujeme třikrát víc stížností," objasňuje Zbyněk Veselý ze Sdružení na ochranu vlastníků automobilů. "Autobazary samozřejmě chtějí co nejlevněji nakoupit, a proto často dovážejí i vraky. Dřív byla alespoň jistota, že vůz není úplně přestárlý," dodává Veselý. Skutečný věk vozidla prodejce před zákazníkem často zatají, k čemu se obvykle přidá i manipulování s ukazovatelem naježděných kilometrů.

TIP: Dovoz ojetin: za 14 let 1,6 mil. vozů.

Nárůst stížností potvrzují i poradna Spotřebitel.cz a Sdružení ochrany spotřebitelů. Více klientů zase zaznamenají firmy zaměřující se na prověřování původu ojetin. "V souvislosti s novelou silničního zákona máme téměř čtyřicetiprocentní nárůst počtu zákazníků. V autobazarech pak nalézáme výrazně více závadových vozidel, a to i včetně těch, která mají kriminální původ," říká Martin Pojer, ředitel firmy Cebia.
Právě prověření kupované ojetiny specialistou je podle Zbyňka Veselého nejlepší prevencí možného podvodu. "Samotný zákazník totiž nedokáže odhalit skutečný věk a původ vozidla. A pak už mu zbývá jenom soudní cesta," tvrdí.
Velké autobazary, které jsme oslovili, se k problematice odmítly vyjádřit nebo vzkázaly, že jich se zrušení věkových limitů na dovoz ojetin netýká. Sdílnější byli jenom menší prodejci. "Nabízíme vozy průměrného věku 10 let," říká Martin Zelenka z bazaru Auto city, který nový zákon uvítal. Podle něj je ale hlavní problém v naivitě zákazníků: "Každý chce vůz s maximálně 100 tisíci ujetými kilometry. A kupují přitom auto, jež má víc než 15 let."
Ministerstvo dopravy, které kritizovaný zákon připravilo, nad aktuální situací jenom krčí rameny: "Radost z toho určitě nemáme, ale museli jsme vyjít vstříc Evropské komisi," říká mluvčí Karel Hanzelka. Ministerstvo sice připravuje k zákonu prováděcí vyhlášku, ta se ale bude týkat jenom byrokratické procedury. S počtem ani věkem dovážených ojetin se nestane nic. "My to ani nemůžeme nějak ovlivnit, dovoz určuje trh," uzavírá Hanzelka.

Zdroj: Hospodářské noviny

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
mufik.martin, 05.04.2007 19:42
tady je ten odkaz na AutoPoint jak jsem psal
http://www.autopoint.cz/
Ty podle me dovazeji auta orpavdu vyborna se zarukou na km, stav, certifikaty puvodu atd, no zkuste se sami podivat na nadidku, nebo jen tak zajit do jejich bazaru a podivat se na nejaky auto ve skutecnsoti
Michal, 06.04.2007 07:45
www.rakar.cz, také nechci dělat reklamu, ale oni si jí prostě zaslouží. Kupoval jsem u nich jedno auto a pokud bych kupoval jinou ojetinu, tak zase jedině tam. Jejich nábídka služeb a dovezených vozidel je prostě na vyšším stupni úrovně..
Milsn, 06.04.2007 17:38
Tak jsem se podíval na stránky rakar.cz a dovolím si ocitovat několik pasáží ze selce "aktuální nabídka", které se vztahovaly k vozidlu A4; u kterého byla mj. poznámka: "dneska prodáno". Kua, pokud něco prodám, tak to přece stáhnu z nabídky, ne??
CITUJI ZE STRÁNEK:
POPIS VOZU: "...nepatrně osekaná kapota od kamínků, ale Uďo to je napuosto noumáyní. Koroze neexistuje.... ... Interier je úplně stejný, jako když bylo auto nové a to je bez jakékoli nadsázky. Samozřejmě, že je po nekuřákovi. Motoricky jde bezvadně, není co komentovat..... Auto je od jediného majitele (pravděpodobně těžkej kravaťák). Jinak asi nemám, co bych více dodal. Jedná se o ojedinělý kousek, který je naprosto zachovalý, originální a prostě vůbec. Jediné co mi na celé věci mrzí je to, že jsem ujetý na Citroeny, protože si k tomuto kousku nemůže ani jeden čuchnout. Je pravda, že jsem ještě nejel v Cé šestce, ale zase za ty prachy co stojí si můžete koupit tyto Audinky tři.......To se prostě vokecat nedá, to se muší vidět. ... Jste na tahu." KONEC CITACE

No to bych musel být spíše "po tahu", abych k takovému prodejci zavítal. Dělají ze zájemců akorát debily.
mufik.martin, 06.04.2007 21:11
Taky jsem si vsiml jejich prirovnani a nekterych vyrazu, ale pokud se podivate na auta tak jsou opravdu ve spickovem stavu, nic nezatajuji, na aute pred prodejem delaji komplet servis ktery je v cene, veskere kapaliny, filtry, rozvody, pokud to neudelal znacvoy servis, tak to delaji oni. Uznavam, ze popis u teto Audi je velmi nevhodny, ale podivejte se treba i na jina auta, pisi vse, nic netaji, akroat nepouzivaji zrovna nejvytribenejsi fraze nebo prirovnani. Porad ale radsi koupim auto, od cloveka co mam blby kecy a auto je v pohode, nez od bazaristy, ktery nerekne nic, nebo jen "pane, v tom se jezdilo jen do kostela"
anonym, 25.05.2007 15:29
jo rakar nerikam ze sou spatny ale ja u nich koupil auto ktere uvadeli ze je nehavarovane a po par mesicich sem zjistil ze havarovane bylo...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2021, všechna práva vyhrazena.