0
zpět
293

GM Sequel: Sny se mění ve skutečnost

Automobilka GM přišla s nejnovějším konceptem v oblasti vodíkového pohonu. Po předchozích prototypech AUTOnomy a Hy - wire přichází Sequel. Jak designem, tak efektivitou pohonu je oproti svým předchůdcům o pořádný kus blíže k realitě.
19.01.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+20

Automobilka GM přišla s nejnovějším konceptem v oblasti vodíkového pohonu. Po předchozích prototypech AUTOnomy a Hy - wire přichází Sequel. Jak designem, tak efektivitou pohonu je oproti svým předchůdcům o pořádný kus blíže k realitě.

Za poslední tři roky se firmě GM podařilo udělat takový pokrok ve vývoji vodíkového pohonu, že podle víceprezidenta pro výzkum, vývoj a plánování Larryho Burnse, by do roku 2010 měl být vyvinut systém pohonu s palivovými články, který bude výkonem, spolehlivostí, i cenou srovnatelný se spalovacími motory. Do stejného roku by se měl dostat na trh první sériový model s tímto pohonem. Uvidíme, Sequel je ale každopádně už dnes plnohodnotné auto třídy crossover s funkční pohonnou jednotkou. Na trh se nedostane jen proto, že svoji cenou stále ještě nemůže konkurovat konvenčním modelům.

Sequel využívá k pohonu vodíkové palivové články, které pohánějí tři elektromotory. Hlavní elektromotor je umístěn vpředu a pohání přední nápravu. Zadní kola mají každé po jednom elektromotoru. Díky tomu dochází k lepší distribuci točivého momentu na jednotlivá kola, a to spolu s velmi nízkým těžištěm zajišťuje lepší jízdní, než má většina klasických automobilů, hlavně za ztížených podmínek. Sequel je na plnou nádrž vodíku schopen ujet působivých 300 mil ( necelých 500 km ) a z 0 na 100 km/h zrychlí podle GM za méně než 10 s. To jsou na relativně veliké auto více než nadějné hodnoty, i když bereme v úvahu fakt, že elektromotor má mnohem příznivější charakteristiky ( především větší točivý moment, který je k dispozici v celém rozsahu otáček ) než motor spalovací.

Pokud GM do roku 2010 přijde na trh se sériovým vozem na poháněným palivovými články, jak slibuje, půjde o jeden z největších zvratů v historii automobilismu. Tento způsob pohonu nevytváří žádné škodlivé splodiny a výroba vodíku není závislá na omezených zdrojích fosilních paliv, ani příliš technologicky náročná.

autor:
související články
článek na zítřek

Vybíráme nejlepší motory pro ojetou Lancii Delta

nejčtenější články

Auris, nebo Golf? Kupujeme benzínovou ojetinu do 250 tis. Kč.

Koupit Škodu Fabii II s benzínovým motorem 1,6i 16V?

Ojetá Škoda Octavia III - vybíráme motor 1,6 TDI

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.