Ford Focus RS Mk1 – stále nepřekonaný?

Když v roce 2002 Ford TeamRS ve spolupráci s Tickford Engineering z obyčejného focusu vytvořili jeho ostrou verzi RS, nějaký velký úspěch se neočekával. Realita byla však zcela jiná a ještě dnes vám o tomto autě řada lidí řekne, že je to nejzábavnější předokolka všech dob. Pokud byste jej náhodou chtěli, máme pro vás tip.
05.09.2015, aktuality

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 3x
vaše hodnocení: -
+11

Focus první generace se objevil už v roce 1998 a nejednoho řidiče si získal svými jízdními vlastnostmi a dokonalou ovladatelností. I přesto chtěl výrobce nabídnout těm, pro které není auto jen pouhý dopravní prostředek, něco víc. Ostřejší provedení ST 170 jako by nestačilo a v roce 2002 dorazila bestie jménem Focus RS.

Ostatní podobné výrobky té doby sázely na instalaci silnějšího motoru, větších brzd a případně i sníženého podvozku, Ford však při vývoji prvního Focusu RS vyměnil nebo vylepšil 70 % mechaniky auta. Výsledkem byl třídveřový hatchback se širokým postojem a drsnějším výrazem, který stál na speciálních osmnáctipalcových kolech od OZ Racing.

Největší změny se udály pod kapotou – standardní benzínový dvoulitr prošel rozsáhlou přestavbou – dostal hliníkové písty, tvrdší ventilová sedla a ventily plněné sodíkem kvůli lepšímu chlazení. Na výfukové svody bylo namontováno turbodmychadlo Garrett, které tlačí vzduch do motoru přes vodou chlazený mezichladič. Výsledných 215 koní výkonu a 310 Nm krouticího momentu se na přední nápravu dostávají přes spojku AP, pětistupňovou manuální převodovku MTX-75 a skvělý samosvorný diferenciál Quaife s automatickým rozdělováním točivého momentu pro jednotlivá kola.

V kombinaci s modro-černým interiérem, sedačkami a doplňky od firmy Sparco se jedná o skutečné sportovní náčiní, které má po letech stále co nabídnout. Koho nezaujme svým vzhledem s charakteristickou barvou Imperial Blue, ten ať se sveze a nechá upovídaný volant detailně informovat ruce o povrchu pod autem nebo okusí, jak zadní náprava v zatáčce pomáhá auto nasměrovat k apexu. Těchto strojů bylo vyrobeno celkem 4501 a mimo těch, co již nejezdí, si auta drží poměrně vysokou cenu – jejich majitelé vědí, že mají doma budoucí klasiku, se kterou bude jízda v porovnání s novými „nudnými“ auty stále zábavná.

U nás je Focus RS Mk1 velkou vzácností, za hranicemi se ale pár kousků na prodej občas najde – na zahraničním serveru mobile.de jsme narazili na jeden velmi zachovalý za cenu 8.750 eur (necelých 240 tisíc korun). Podle fotografií je ve výborném stavu, však si jej prohlédněte sami…


autor:
"originální stav ojetin je lepší než tuning"
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.