zpět
797

Fiat má plány, jak se dostat z krize

Překonat krizi a v příštím roce dosáhnout čisté ztráty. Takový je cíl šéfa představenstva koncernu Fiat, Sergia Marchionneho. Jak včera řekl na valné hromadě společnosti, měla by firma v příštím roce dosáhnout zisku ve výši 700 miliónů eur.
27.06.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Překonat krizi a v příštím roce konečně dosáhnout čisté ztráty. Takový je cíl šéfa představenstva koncernu Fiat, Sergia Marchionneho. Jak včera řekl na valné hromadě společnosti, měla by firma v příštím roce dosáhnout zisku ve výši 700 miliónů eur, v roce 2007 pak 1,6 až 2 miliardy eur.

Co se týče automobilové divize Fiat, která má na celkové ztrátě koncernu největší podíl, ta by letos měla ještě zůstat v minusu, a to 320 miliónů eur. Na to, aby se dostala z nejtěžší krize ve své historii, přitom bude muset dál snižovat náklady. Šetřit by se mělo především na personálu, kde by náklady letos měly klesnout o třicet procent, což by konkrétně znamenalo úsporu ve výši 105 miliónů eur. Klesnout by měly náklady i v oblasti marketinku. "Fiat Auto má stále potíže. I když udělal už řadu kroků směrem vpřed, tempo zotavení musí urychlit," řekl Marchionne.
Ven z potíží firmě pomůže i jednorázová platba někdejšího partnera, americké automobilky General Motors (GM). Americká automobilka musí zaplatit 1,55 miliardy eur za to, že nakonec nepřevezme ve Fiatu podíl, o který měla původně zájem.
Problémy Fiatu plynou především ze slabých prodejů. Kromě domácího, italského trhu, který se na celkovém obratu podílí 40 procenty, prodává koncern své vozy především v západní Evropě. Právě zde se ale trh v posledních několika letech neustále propadá. Zatímco zde v roce 1998 Fiat prodal ještě 1,5 miliónu vozů, letos to podle odhadů výzkumné společnosti B&D Forecast bude jen 930 tisíc. Nejvíce podle expertů automobilka tratila v oblasti malých aut, kde měla kdysi s modely Panda či Punto silnou pozici. Dnes ale na tomto trhu musí obstát v tvrdé konkurenci například firem Toyota či Peugeot-Citroen, které vyrábějí levněji malé vozy v českém Kolíně.

TIP: Fiat chystá nové miniauto!

Spekulace o tom, že by koncern chtěl divizi automobilů vyčlenit, Marchionne popřel. Dodal ale, že by Fiat chtěl navázat spolupráci s dalšími automobilkami, aby se s nimi mohl dělit o náklady na výzkum a vývoj. "Aliance jsou pro Fiat Auto absolutní prioritou," podotkl předseda správní rady Luca di Montezemolo. Podle Marchionneho již koncern jedná o konkrétním spojení.
Více spolupracovat by spolu měly i další dvě značky koncernu - Alfa Romeo a Maserati. Maserati, která kdysi patřila k Ferarri a dnes je stoprocentní dceřinou společností Fiatu, je ztrátová. Jednou z mála nadějí Fiatu tak je pro letošek výrobce sportovních vozů Ferrari, na němž má koncern 56procentní podíl, a který by letos měl dosáhnout zisku. Automobilka by poprvé měla překonat počet 5000 prodaných aut, především díky novým trhům v Číně a Rusku. Koncern chce ale i nadále nabídku vozů omezovat.
"Ferrari musí být sen, po jehož splnění člověk touží. Je to tak trochu jako u pěkných žen, na které se musí dlouho čekat," řekl Montezemolo. V zápětí ale hned dodal: "Když ale musíte čekat dva roky, než vyjdete na první večeři, pak to vzdáte."

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

S jakým dieselem koupit ojetý Ford C-Max?

nejčtenější články

Koupit ojetou Škodu Fabii s motorem 1,4 TDI?

S jakým benzínovým motorem koupit Alfu Romeo 166?

Co trápí ojetý Opel Ampera?