Extrémní novinky: Smart a Rolls-Royce

Patrně jen čirou náhodou se jejich premiéry sešly v jednom roce. Po dvanácti letech se nepočetní zákazníci značky Rolls-Royce konečně dočkali kabrioletu. Svou premiéru oslaví i nejmenší sériový kabriolet planety - Smart Fortwo druhé generace.
18.04.2007, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Patrně jen čirou náhodou se jejich premiéry sešly v jednom roce. Po dvanácti letech se nepočetní zákazníci značky Rolls-Royce konečně dočkali kabrioletu. Vůz s poněkud zavádějícím názvem Phantom Drophead Coupé je nejen nejdražším vozem své kategorie, zároveň je i vůbec největším. S délkou 5610 milimetrů překonává o celých 20 centimetrů svého tradičního soka - Bentley Azure, který se titulem největšího kabrioletu mohl pyšnit jen dva roky.
Svou premiéru oslaví i nejmenší sériový kabriolet planety - Smart Fortwo druhé generace. Také u něj hraje dvacet centimetrů důležitou roli. Přesně o tolik se totiž protáhl ve srovnání se svým předchůdcem. S délkou 2,7 metru by se i tak s rezervou dvakrát vešel na jedno parkovací místo britského aristokrata.

Najdi deset rozdílů
Smart Fortwo druhé generace přichází na český trh právě v těchto dnech za cenu od 257 000 korun, otevřená verze s plátěnou střechou bude k dispozici až v létě.
Mluvit o nové generaci smartu může některým lidem dělat potíže. Na první pohled jako by se malý roztomílek vůbec nezměnil. A přece. Kliky dveří mají horizontální polohu namísto vertikální, zadní okno je rovnější a přední maska strmější. A také delší. Dvacet centimetrů, o které se "smart pro dva" protáhl, jde ve prospěch delší deformační zóny. I díky tomu zasáhne omezovač rychlosti až při 145 km/h, zatímco předchozí generaci mohl její řidič rozjet nanejvýš na 135 kilometrů. A i při tak "závratném tempu" si může z kupé udělat kabriolet. Plátěná střecha smartu poháněná elektromotory se dá otevřít při jakékoliv rychlosti. Také v tom má smart prvenství.

Malý velký rolls
O Rolls-Royce Phantom Drophead Coupé je největší zájem v USA, kde stojí 406 000 dolarů (v přepočtu asi devět milionů korun).
Jak relativní může být pohled nejluxusnější automobilky světa, ukazuje příklad jejího nového kabrioletu. Rolls-Royce Drophead Coupé, ačkoliv je největší svého druhu, zamýšlela automobilka jako "menší model". V porovnání s limuzínou Phantom tomu tak je - drophead jezdí na zkráceném podvozku převzatém ze sedanu (s rozvorem 332 centimetrů). Motor od BMW je ale pořád ten samý: dvanáctiválec do V s výkonem 460 koní.
Stylistickou zvláštností otevřeného rollse jsou úzká hlavní světla tvořená bílými LED diodami a dveře, které se otevírají zprava doleva. Pohled upoutá i teakové dřevo, z něhož je vyrobeno víko ukrývající prostor pro plátěnou střechu.

Plátěná střecha ve srovnání se skládacím hardtopem

+ je lehčí- přitahuje vandaly
+ ve složeném stavu zabere méně místa- má horší tepelně-izolační vlastnosti
+ má jednodušší ovládací mechanismus- je citlivá na povětrnostní podmínky
+ dodává autu vzezření tradičního kabrioletu- kvůli působení soli není vhodné používat vůz v zimě

Skládací hardtop ve srovnání s plátěnou střechou
+ poskytuje lepší ochranu interiéru- vysoká hmotnost ovlivňuje zejména u malých modelů jízdní vlastnosti
+ lze jej využívat celoročně- ve složeném stavu zabírá velkou část kufru
+ má lepší tepelně-izolační vlastnosti- složitý skládací mechanismus je náchylný k poruchám

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.