0
zpět
804

EuroNCAP: Dvanáct nových vozů - který je nejbezpečnější?

Nezávislá organizace Euro NCAP zveřejnila výsledky dalšího kola crashtestů dvanácti nových vozů. Jak bezpečná je například tolik prodávaná Dacia Logan?
29.06.2005, aktuality

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
+23

Euro NCAP, nezávislá organizace hodnotící bezpečnost vozidel na základě vlastních testů, potvrdila, že Peugeot 1007 se stal dosud nejlépe hodnoceným vozem z hlediska ochrany dospělých cestujících. Toto prvenství platí nejen v jeho třídě ”Super Mini”, ale ve všech třídách, do kterých Euro NCAP vozy rozděluje.

Peugeot 1007 získal za ochranu dospělých cestujících všech pět hvězdiček. To se povedlo v dosavadní historii Euro NCAP testů ještě dalším šesti vozům. Výsledky hodnocení nejlepších vozů v jednotlivých třídách (reprezentační limuzíny, rodinné vozy, malé rodinné vozy, super-mini a malé MPV) byly vyhlášeny na tiskové konferenci ve Stockholmu.

Hodnocení “Nejlepší ve své třídě” z hlediska ochrany dospělých cestujících získal rovněž

Lexus GS300 (reprezentační limuzíny) a Mercedes A-Class (malé rodinné vozy). Sedm vozů získalo čtyři hvězdičky za ochranu dětí a dva – Honda FR-V a Suzuki Swift tři hvězdičky za ochranu chodců.

TIP: Na vlastní oči: Peugeot 1007 - král "motorových židlí"

Výrazným hodnotícím prvkem se stává “inteligentní” kontrolka, lépe řečeno upozornění na zapnutí bezpečnostních pasů. Právě neupoutaní cestující představovaly za poslední roky celkem 7000 ztracených životů. Peugeot 1007 a Mercedes A, u nichž je tento systém aplikován na všechna sedadla, získaly důležité body, stejně jako dřívější průkopníci této myšlenky Renault Laguna a Vel Satis, kteří ale pokrývaly pouze sedadla řidiče a spolujezdce.

Podobně se do výbavy vozů postupně dostává stabilizační systém, který umožňuje řidiči udržet si kontrolu nad vozidlem i ve vypjatých situacích. Výzkumy ukazují, že tyto systémy prokazují svoji efektivitu a výsledkem jsou další ušetřené životy.

Určité zklamání představovalo hodnocení vozu Dacia Logan, který je určen pro trhy v zemích přistupujících do EU. Úroveň jím poskytnuté ochrany je mnohem nižší než je běžné u typických vozů určených pro trhy států EU.

Hodnocené vozy vykazují značně rozdílnou úroveň v jednotlivých oblastech hodnocené bezpečnosti. Zatím dost zanedbávaná oblast je ochrana chodců a dalších snadno zranitelných účastníků silničního provozu. Dokonce i některé z vozů, které dosáhly v hodnocení ochrany cestujících čtyři nebo pět hvězdiček, jsou v ochraně chodců velmi slabé a získaly pouze jednu hvězdičku.

TIP: Citroën C1: první z trojčat prošlo crashtestem!

Na konferenci bylo zdůrazněno, že systém nezávislého hodnocení vozů plní svůj účel a umožňuje zákazníkům získat více potřebných informací pro výběr nakupovaného vozu. Je třeba ale brát zřetel nato, že například výsledky hodnocení ochrany dětí i přes docílený pokrok platí pouze pro kombinaci daného typu vozu a typu doporučené a testované sedačky.

Výsledky zatím posledních testů v jednotlivých třídách jsou:

Třída Vůz Ochrana cestujících Ochrana dětí Ochrana chodců 
Supermini     
 
Peugeot 1007**********
 
Renault Clio**********
 
Citroen C1*********
 
Suzuki Swift**********
 
Smart Forfour*******
Malé rodinné vozy     
 
Mercedes-A***********
 
Fiat Stilo*********
 
Dacia Logan*******
Rodinné vozy     
 
BMW-3**********
 
VW Passat***********
Reprezentační limuzíny     
 
Lexus GS300***********
Malé MPV     
 
Opel/Vauxhall Zafira***********
 
Honda FR-V**********

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Véčko v novém – svezli jsme se s inovovaným Mercedesem třídy V

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Koupit Škodu octavii 1,6 TDI GreenLine?

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.