zpět

Drahý benzin zvyšuje prodej aut na naftu

Při výběru motoru hraje roli především argument nižší spotřeby u dieselů, hlavně u těch, které neslouží jen ke krátkým jízdám.
18.04.2012, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Po měsících vytrvalého zdražování by mohla cena benzinu u čerpacích stanic přestat stoupat. Jeho burzovní cena totiž v minulém týdnu mírně klesla a podle zjištění společnosti Colosseum klesly i distribuční marže petrolejářů. Přesto se nejdražší pumpy už jen o několik haléřů blíží hranici 40 korun a s jejím překročením pumpaři co nejdéle otálejí. Odbyt Naturalu 95 tedy rapidně klesá. Výrazně lacinější - i když také rekordně drahá - nafta způsobila, že lidé se po loňském poklesu zájmu vracejí k autům na dieselový pohon. Letos jejich podíl na celkových prodejích nových aut vzrostl už na 43 procent.

Průměrná cena Naturalu 95 podle kartové společnosti CCS už dosáhla 37,79 koruny a za týden vzrostla o 20 haléřů. Některé pumpy, jako třeba Pasoil ve Vejprtech, mají podle údajů CCS benzin už za 39,90 koruny. Přitom naftu prodává řada pump až o dvě koruny laciněji. Benzin oproti naftě letos výrazně podražil, část loňského roku však byla dražší zas nafta.

"Zájem o dieselová auta roste průběžně pořád, zejména u firemních flotil. Ale loni se to zastavilo právě vlivem menšího zájmu samotných řidičů. Letos už opět vidíme velký růst, a to právě u privátních zákazníků," popisuje situaci tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl.

Při výběru motoru hraje roli především argument nižší spotřeby u dieselů, hlavně u těch, které neslouží jen ke krátkým jízdám. "Teď se k tomu přidává i výhoda výrazně nižší ceny paliva oproti benzinu. Pro řadu lidí zřejmě není rozhodující to, že vůz na naftu stojí víc než s benzinovým motorem," připomíná Tunkl.

Více než polovina škodovek je na naftu

A statistika i výrobci mu dávají za pravdu. Podle údajů svazu a ministerstva dopravy klesl letos podíl prodaných nových vozů s benzinovým motorem na 54,7 procenta, před pěti lety ještě benziny vládly z téměř 71 procent. Zatímco vozy s diesel motorem měly před pěti lety podíl na celkových prodejích 24 procent, letos je to již 43 procent.

Škoda Auto jako největší výrobce a prodejce osobních vozů v Česku mluví o ještě větším nárůstu zájmu o "nafťáky". Loni Škodovka prodala u nás 58 200 aut a z toho 46 procent na naftu. Ale za letošní první kvartál už tvořily diesely víc jak polovinu - 54 procent z doma prodaných 14 100 vozů. Značka Octavia už putuje do světa ze 60 procent v naftové verzi.

"Ono záleží nejen na ceně paliva v jednotlivých zemích, ale i na místní tradici. Česko je v odbytu aut na diesel pohon někde na průměru, ale například v Rusku nebo Řecku se naftové vozy neprodávají skoro vůbec. A v takové Belgii zase skoro výhradně," tvrdí mluvčí mladoboleslavské automobilky Jozef Baláž.

Přitom ale nejde o lacinou investici. Podle zkušenosti prodejců se s diesel pohonem prodávají hlavně auta ve vyšší cenové kategorii. "Diesel je oblíbeným motorem především pro vozy v hodnotě kolem 500 000 korun," připomíná Anna Gruberová ze společnosti Porsche Inter Auto, která patří k největším prodejcům nových vozů v Česku.

Pokles čeká i spotřebu nafty

Úměrně tomu padá spotřeba benzinu. Během dvou let o 14 procent na loňských 2,3 miliardy litrů. Jenže své jisté nemá ani nafta, jejíž prodeje stagnují zásluhou provozu nákladní dopravy na zhruba 4,8 miliardy. Šéf profesního sdružení Česmad Bohemia Vladimír Starosta soudí, že po loňském určitém růstu objemu zakázek čekají dopravce, a tedy i odbyt nafty, horší časy.

Motor české ekonomiky je podle něj na "nižších otáčkách", výrobci začínají omezovat přepravu zboží. "Růst cen nafty by velel ke zvýšení našich cen, ale na to zákazníci nechtějí slyšet. Teď jsme zkrátka v situaci, kdy chtějí šetřit všichni," říká Starosta.

ZDROJ: IHNED


autor:
"na prvním místě je spokojený čtenář"
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.