zpět
9062

Dětské autosedačky se dělí do 5 tříd. Kterou použít?

Navzdory mylnému přesvědčení mnohých motoristů není rozhodující věk, ale váha a výška. Dávno rovněž neplatí, že dítě do 12 let nemůže sedět vpředu. Jak vybrat správnou autosedačku a na co si dát pozor?
11.11.2017, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Mnoho řidičů žije stále v mylném domnění, že pro použití dětské autosedačky platí věkový limit 12 let. Přitom jediným faktorem, který dovoluje dítěti sedět bez dětské autosedačky, je váha minimálně 36 kg a výška od 150 cm. Nutno však podotknout, že stačí, aby dítě splňovalo pouze jednu z těchto podmínek.

Jak uvádí společnost ARVAL CZ, aby dítě mohlo cestovat na přední sedačce, nemusí splňovat žádný věkový limit. Věkové omezení dětí na přední sedačce neplatí již od roku 2006. Do té doby směly vpředu sedět děti až od 12 let. Přesto se tento limit stále drží v povědomí lidí. Dítě lze přepravovat i na předním sedadle spolujezdce v kterémkoliv věku. Vždy je však nutno dodržet několik pravidel. Kojenec umístěný v dětské vaničce může být na předním sedadle pouze v případě, že je vypnutý airbag a dítě je otočeno zády ke směru jízdy. Proto si vždy ověřte, zda vypnutí airbagu váš vůz dovoluje. Větší děti, které sedí čelem ke směru jízdy, mají airbag zapnutý. Pokud sedí v autosedačce, doporučuje se odsunout sedadlo víc dozadu.

Lidé mohou mít mnohdy pocit, že se lze vyhnout použití autosedačky tím, že drží dítě v náručí nebo se s dítětem připoutají jedním pásem. Před těmito omyly varuje BESIP. V případě společného připoutání jedním pásem dítě při nárazu rozdrtíte svojí tíhou. Udržet ho v náručí nemáte šanci.

Jednotlivé autosedačky se dělí do celkem pěti tříd podle váhy dítěte. To je nejdůležitější ukazatel. Doporučuje se však vybírat vždy v přítomnosti dítěte, abyste mohli vyzkoušet, zda mu sedačka pasuje a zda se v ní cítí příjemně. Vámi vybraná sedačka by měla mít vždy schválený typ homologace, což zajistí ideální i bezpečnou polohu a uchycení.

Třída 0 pro děti od narození do 10 kg

Speciální autosedačky pro ty nejmenší děti, jež připomínají kolébku. Jedná se v podstatě o speciální vaničku s polstrovaným vnitřkem. Dítě je v ní umístěné v pololehu, protože ještě není schopno sedět a udržet hlavu. Sedačka se upevňuje vždy v poloze proti směru jízdy.

Třída 0+ pro děti do 13 kg

Tato třída je v podstatě totožná se skupinou 0. Sedačky 0+ však mohou být ze začátku příliš velké a nepohodlné, proto je vhodnější nejprve investovat do třídy 0.

Třída 1 pro děti od 9 do 18 kg

Třída 1 je určená pro děti přibližně do věku 4 let, kdy dítě dokáže samostatně sedět. U těchto autosedaček je dítě připoutáno pětibodovým pásem.

Třída 2 pro děti od 15 do 25 kg

Autosedačky této třídy většinou nemají vlastní bezpečnostní popruhový systém, proto se využívá tříbodový pásový systém pomocí pásu pro dospělé. V tomto případě vždy dbejte na zajištění správné polohy pásu vzhledem k postavě vašeho dítěte.

Třída 3 pro děti od 22 do 36 kg

Typ sedaček pro největší děti využívá takzvaného podsedáku, který je bez opěradel, a slouží k tomu, aby se dítě dostalo do požadované výšky, jež umožňuje připoutání pomocí bezpečnostního pásu používaného dospělými.

V této souvislosti je třeba dodat, že mnohé dětské autosedačky jsou schválené a použitelné pro více tříd, tedy pro větší rozsah hmotnosti dítěte. Autosedačky tříd 1 až 3 jsou většinou nastavitelné, aby vyhovovaly rostoucímu dítěti, sedačku tak lze průběžně přizpůsobovat různé velikosti dítěte. Třídy 0 a 0+ musejí být vždy orientovány zády ke směru jízdy. Pokud by se vám podařilo sedačku připevnit opačně, tudíž čelem ke směru jízdy, rozhodně to není správně, protože takto omezíte správnou bezpečnostní funkci.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Deset míst v Chorvatsku, která musíte vidět

nejčtenější články

BMW M5 - jaké je jako ojetina?

S jakým dieselem koupit Mercedes W124?

Fiat Stilo - s jakým benzínem jej koupit?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.