Chytré auto umí WiFi

Mobilní operátor T-Mobile spustil prodej nové verze služby Chytré auto, které umí v automobilu vytvořit WiFi síť až pro pět zařízení. Nabízí k ní dva datové tarify a nově cílí i na B2B segment.
15.11.2017, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
V prosinci loňského roku uvedla česká pobočka společnosti T-Mobile produkt Chytré auto. Základem je zařízení obsahující datovou SIM kartu, které se připojí do OBD diagnostické zástrčky auta. Ta pak komunikuje se stejnojmennou aplikací, do které posílá některá telematická a servisní data o voze.

Původní verze Chytré auto je primárně určena pro soukromé majitele starších aut (od roku 2001, kdy začaly být vozy vybaveny OBD), kterým nabídla možnosti konektivity současných moderních vozů. To potvrdily i statistiky, protože průměrné stáří automobilů využívajících v ČR tuto službu je téměř sedm let. Vůbec nejstarší auto je Škoda Fabia z roku 2001. Právě Škodovky (39 %) jsou spolu s Volkswageny (16 %) a Fordy (10 %) nejčastější značky používající službu Chytré auto. V databázi aktivních vozů je ale prý i Bentley nebo Rolls-Royce.

Vedle sledování polohy či vyhodnocování jízd (dokáže i exportovat knihu jízd s rozdělením na soukromé i firemní cesty) umí tato služba posílat i servisní údaje. Upozorní na nízký stav baterie či paliva a pomocí speciálních kódů vyhodnotí i technickou závadu na voze. „Informace o nějakém typu poruchy byla vyslána 325x, 33x byl vyslán signál o odtažení auta,“ vybral pár zajímavých dat Otakar Mráz ze společnosti T-Mobile. Mimochodem pojišťovny Kooperativa a Generali dávají majitelům vozů vybavených touto služnou slevu na havarijní pojištění. A to i díky tomu, že obsahuje funkci SOS fungující na podobném principu jako e-call. Nově se připravuje i sledování spotřeby paliva, které se zase může hodit firmám.

Ke stávající verzi Chytrého auta přišla nyní i druhá varianta, která k již známým funkcím nabízí vytvoření WiFi sítě až pro pět mobilních zařízení. „Tato nová verze krabičky podporuje sítě 2G/3G/ LTE a průměrná rychlost připojení je podle spotřebitelských testů 10-25 MBit/s,“ vysvětluje Jana Maňasová, produktová specialistka na Chytré auto. Jednotka je vybavena interní baterií a pamětí pro případ ztráty pokrytí signálem či odpojení zařízení. Komunikace je šifrována a přenos dat mezi zařízením a vozem probíhá dle standardizovaných protokolů OBD-II.
Pro používání nové verze je třeba mít v mobilu nebo tabletu nainstalovanou novou (resp. aktualizovanou) verzi aplikace Chytré auto od kanadské společnosti Mojio, která je hlavním technologickým partnerem této služby. WiFi verze je určena jak pro rodiny s dětmi, které jsou dnes doslova hladové po datech a chtějí být neustále on-line nebo pro aktivně cestující lidi. Nově ale T-Mobile cílí i na business segment: „Otvírají se před námi nové obchodní příležitosti v oblasti taxislužby či půjčoven aut,“ vysvětluje Otakar Mráz. Dalšími klienty mohou být i cestující, kteří ve voze pracují.

T-Mobile službu Chytré auto WiFi nabízí se dvěma tarify. Standard s 5 GB dat vyjde na 249 Kč za měsíc, Premium za 499 Kč/měsíc má v sobě 20 GB dat. Samotné zařízení stojí v rámci akce s tarifem Standard při uzavření smlouvy na dva roky 1499 Kč, u verze Premium 499 Kč. Plná cena zařízení je 3999 Kč. Pokud používáte základní verzi Chytrého auta a chcete novou, při prodloužení smlouvy vás do konce roku vyjde na 1 korunu. Správa použitých dat se zatím nezobrazuje přímo v aplikaci Chytré auto, kolik zbývá dat zjistíte pomocí aplikace Můj T-Mobile. V ní se Chytré auto objeví jako další tarif. Můžete přes ni i dokoupit další data, pokud je třeba děti prosurfují. Stejně jako u svého mobilního telefonu můžete data bezplatně používat i v zemích EU, třeba do Švýcarska si ale musíte koupit speciální tarif. Uvažuje se ale také o tom, že by se dala data pro Chytré auto sdílet s telefonními tarify, které dnes obsahují hodně dat.

T-Mobile zavedl produkt Chytré auto jako první operátor v Evropě a tuto technologii dále rozvíjí pro celou skupinu Deutsche Telekom. Vedení mateřské firmy se proto rozhodlo zřídit v T-Mobile DT Connected Car Hub pro celou skupinu (nejen evropskou část, ale také USA). To mimo jiné znamená, že český operátor bude stát u zrodu všech inovací, které se v této oblasti v rámci DT rýsují.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.