0
zpět
563

České motorky? Ještě existují

Čeští výrobci motorek na tuzemském trhu prohrávají se zahraniční konkurencí. Nedaří se především menším výrobcům slabších strojů, kteří nejsou schopni konkurovat levným dovozům z Asie a importu ojetých motocyklů z okolních zemí.
19.04.2005, aktuality

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -

Čeští výrobci motorek na tuzemském trhu prohrávají se zahraniční konkurencí. Nedaří se především menším výrobcům slabších strojů, kteří nejsou schopni konkurovat levným dovozům z Asie a importu ojetých motocyklů z okolních zemí.

Jawa 350
V prvním čtvrtletí se dovezlo do Česka 1243 ojetých motocyklů. Nových motorek se v tomto období celkově prodalo 1506. Export českých motorek ovšem mírně roste. Oproti slavné české motocyklové minulosti je ovšem export zanedbatelný. Podle Českého statistického úřadu se v šedesátých letech exportovalo ročně zhruba 100 tisíc motocyklů. Naproti tomu se loni do světa vyvezlo zhruba dva tisíce jednostopých vozidel.

Malé stroje umí v Číně
Nejvíce doplácejí na cenově výhodnější dovozy čeští výrobci maloobjemových motocyklů do 50 kubických centimetrů. Podle Asociace dovozců motocyklů o tuto třídu strojů klesá obecně zájem, a proto se na tuzemském trhu prosazují čím dál více především čínské značky. Tyto výrobky oslovují zákazníky hlavně velmi nízkou cenou. Loni prodej motocyklů do 50 ccm klesl celkově o 736 kusů na 7172 kusů.
Na českém trhu české motocykly spíše živoří. Zatím poslední ránou pro někdejší motocyklovou velmoc bylo nedávné ukončení výroby jednostopých vozidel ve společnosti Praga Hostivař. Tato strojírenská firma loni nevyrobila ani jeden kus endura a veškerá práva a dokumentaci k jeho výrobě prodala podnikateli Vladimíru Váchovi.
"Tento výrobní program nebyl rentabilní," řekl k zastavení produkce motocyklů ředitel Praga Hostivař Jiří Lojan. Sám Vácha přes své počáteční odhodlání ještě s výrobou nezačal a zatím se dohaduje s dodavateli. Firma vyráběla terénní motocykly, maloprodukce však nedokázala odolat ekonomicky silnějším značkám s výrazně lepším jménem, jako KTM, Husqvarna, Suzuki či Yamaha.

Další ukončení výrob?
Pento Sport
Omezení výroby dalších motocyklových firem na sebe zřejmě nenechá dlouho čekat. V posledních letech se nedařilo zlínské firmě JH Pento, která zažila těžký propad prodeje moderních malých skútrů s motorem 50 ccm z několika set jen na pár desítek ročně. Tuzemský odbyt klesá i firmě Mašek-Moto, která uvažuje, zda ve výrobě svých mopedů bude ještě pokračovat. Pražská firma Shupa, produkující dětské závodní speciály, doma prodala jen jedinou motorku a snaží se zvýšit export.
"Čeští podnikatelé vyrábějí malé série a dělají to na koleně. To nemůže konkurovat velkosériové produkci z Asie, kde se náklady rozpouštějí do mnohem většího počtu vyrobených kusů," řekl šéf Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl.

Drží se jen Jawa
Jen o tři kusy se snížil odbyt na domácím trhu největšímu výrobci motorek v Česku firmě Jawa Týnec nad Sázavou. Ta na českém trhu loni prodala 246 motocyklů, což je jen o tři kusy méně než v roce 2003. Na český trh jde jen asi 15 procent produkce Jawy. Ta od letošního června navíc nebude smět na trzích Evropské unie prodávat své legendární dvoutaktní motocykly Jawa 350, které nemají šanci splnit emisní limity Euro 2.
Většina z vyrobených "třistapadesátek" ovšem míří na východ, takže chod podniku omezení výrazně nezmění.
Podle statistického úřadu jsou hlavní komoditou na trhu japonské motocykly. "Obchodní bilance je hluboce pasívní," říká Josef Pelikán z odboru statistiky zahraničního obchodu. O tom svědčí i dovoz, který se loni přiblížil jedné miliardě korun, zatímco vývoz je asi třetinový. "Razantní růstové tendence se ve vývozu motorek neprojevují," míní Pelikán.

Prodej českých motorek (2004 v kusech)

Jawa Týnec nad Sázavou1668
Jawa Divišovcca 400
Mašekzhruba 260
Shupa35
JH Pento14
G.U.N. Trikes10
Blatafirma údaje neuvádí
Praga0

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Vymča, 19.04.2005 15:49
že zakážou ty dvoutakty. Je to česká klasika :)
Dalis, 19.04.2005 20:34
jojo nejelpší čz175 moja oblíbená :)
Kybergreg, 20.04.2005 14:07
Asi spis Tynec nad Sazavou, ne?
Karel - TipCars.com, 20.04.2005 20:13
Jasně, díky za upozornění. V textu byl název správně, tabulka je opravena.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.