zpět
565

"Černé skříňky" se v autech objeví už příští rok!

Bič na neukázněné řidiče si u firmy IBM objednala vláda Spojených arabských emirátů, která tím chce zmírnit neúnosnou nehodovost. "Černé skříňky" se tam začnou do aut montovat na začátku příštího roku. Do čtyř let plánuje zavedení podobného systému i EU.
19.04.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Bič na neukázněné řidiče si u firmy IBM objednala vláda Spojených arabských emirátů, která tím chce zmírnit neúnosnou nehodovost. "Černé skříňky" se tam začnou do aut montovat na začátku příštího roku. Do čtyř let plánuje zavedení podobného systému i EU.

Ve Spojených arabských emirátech sice jezdí jen asi dva miliony řidičů, ale podle statistik dojde na tamních silnicích každé dvě hodiny ke zranění a každých patnáct hodin k usmrcení člověka. Tuto tragickou bilanci se v Emirátu rozhodli rázně řešit, a uzavřeli s počítačovým gigantem IBM největší obchod v historii automobilové informační technologie v hodnotě 125 milionů dolarů. Systém umožní úřadům kontrolovat chování řidičů a tak trochu připomíná "Velkého bratra" z Orwelova románu.

Monitorovací systém by se dal přirovnat k "černým skříňkám" v letadlech, na rozdíl od nich ale bude sloužit hlavně k prevenci. Nejdůležitější náplní jeho práce by mělo být monitorování rychlosti vozidla. Pokud řidič překročí povolenou rychlost (navigační systém "černé skříňce" prozradí polohu vozidla a maximální povolenou rychlost v daném místě), systém jednak na přestupek upozorní samotného řidiče a současně odešle informace o přestupku a pohybu auta úřadům. To určitě potěší dopravní policisty, kteří budou moci zůstat v klimatizovaných kancelářích a pouze rozesílat pokuty. Kromě postihování neukázněných řidičů by měl systém přivolat pomoc v případě nehody, přispět k lepší navigaci a pomoci úřadům lépe řídit dopravu. V příštím roce se počítá s využitím řádově desítek tisíc přístrojů v praxi, zatím ale není jasné, jestli bude používání "elektronických policistů" nařízeno zákonem. Je možné, že se systém "černých skříněk" rozšíří i do Kuvaitu, kde mají stejný problém - agresivní řidiče ignorující předpisy, a tím pádem jeden z nejvyšších počtů nehod na světě.

Evropská Unie chce do roku 2009 prosadit používání podobných zařízení. Naštěstí pro nás by to ale neměl být přísný hlídač jako v Emirátech, ale spíš zachránce, který by v případě nehody přivolal pomoc a určil polohu auta. Odhaduje se, že by tzv. Ecall mohl v Evropě zachránit život až 2000 lidem ročně. Mimochodem v některých nových luxusních autech toto zařízení pracuje už dnes.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Dalis, 19.04.2005 20:47
To su zvědavý jestli se to u nás někdy rozjede... bylo by pak zajímavé vyzkoušet v praxi i verzi elektropolicajta, to by se jim v těch klimatizovaných kancelářích mysim zavařili komply... :)

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jaký zvolit benzínový motor pro ojetý Ford Mondeo IV?

nejčtenější články

Proč koupit i nekoupit Audi A6?

Motor 2.0i ve Fabii - co je zač?

S jakým dieselem koupit Octavii RS II?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.