0
zpět
317

Ceny benzínu už výrazně klesat nebudou

Tuzemské ceny benzínu už zřejmě mají za sebou období výrazného zlevňování. Zatímco ještě koncem minulého roku klesala například průměrná cena litru nejprodávanějšího naturalu 95 denně o několik haléřů, v uplynulých dnech zůstává na hodnotě 24,35 koruny.
01.02.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Tuzemské ceny benzínu už zřejmě mají za sebou období výrazného zlevňování. Zatímco ještě koncem minulého roku klesala například průměrná cena litru nejprodávanějšího naturalu 95 denně o několik haléřů, v uplynulých dnech zůstává na hodnotě 24,35 koruny.

Pro další dny mluví analytici o stagnaci či mírném zdražení. O kolik a na jak dlouhou dobu, však záleží nejen na cenách ropy a síle dolaru vůči koruně, ale především na reakci distributorů a prodejců a jejich další ochotě ke snižování vlastních marží na úkor zisků. To se projevilo především v posledních dvou měsících loňského roku, kdy se petrolejářské firmy, zejména v Praze, přidaly k razantnímu snížení cen ze strany OMV, a to i přesto, že v té době hodnota ropy, především rozhodujícího typu Brent, šla nahoru.
Mluvčí OMV Zdeněk Holub tvrdí, že snížení marží je dlouhodobým trendem této rakouské společnosti, někteří odborníci se však domnívají, že firmy tento tlak dlouho nevydrží. Běžně se jejich marže pohybují v rozmezí 1,5 až čtyř korun, v posledním období dosahují sotva spodní hranice. "Ze souboje profitují spotřebitelé, ale firmy ztrácejí a je pravděpodobné, že v tom OMV a další firmy dlouho nebudou pokračovat," vyjádřil se analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Vliv konkurence na ceny pohonných hmot potvrzuje i Jiří Šťastný, analytik společnosti Colosseum. "Nejde jednoznačně říci, jak dlouho vydrží současná situace v Praze, kde jsou ceny stlačeny extrémně dolů, rozhodně ale lze říci, že při současných podmínkách na světových trzích by se měla průměrná cena benzínu pohybovat okolo 26 korun za litr."
Přestože podstatným faktorem k určování cen u našich čerpacích stanic je rotterdamská burzovní cena ropy značky Brent, budou podle analytiků i nadále rychlost cenových změn prodávaných pohonných hmot ovlivňovat i další faktory. Nejen kurs dolaru vůči koruně, ale například i mimo burzu uzavírané obchody či termínované kontrakty.
Prodejci pohonných hmot odmítají situaci jakkoliv komentovat poté, co antimonopolní úřad loni vyměřil šesti velkým společnostem dohromady přes 300 miliónů pokuty za údajné domlouvání cenového kartelu v médiích. Je tak pro ně tabu i debata o příčinách loňského vyrovnávání cen motorové nafty s benzínem. V souvislosti s rostoucí poptávkou, vyvolanou zejména vysokým nárůstem kamiónové dopravy po naše vstupu do unie, si tak podle analytiků některé společnosti kompenzují minimální marže z benzínu.

autor:
článek na zítřek

Toyota C-HR 1,8 Hybrid - ekologicky a teď i levně

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Koupit Škodu octavii 1,6 TDI GreenLine?

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.