zpět
406

Budoucnost patří malým a prostorným

Ještě před pár lety se mohlo zdát, že velmi malá auta nemají v Evropě budoucnost. "I do městského vozu se musí vejít týdenní nakup," hlásaly automobilky.
04.03.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Ještě před pár lety se mohlo zdát, že velmi malá auta nemají v Evropě budoucnost. "I do městského vozu se musí vejít týdenní nakup," hlásaly automobilky. Alespoň podle množství novinek na ženevském autosalónu se však zdá, že se doba mění. Právě premiéry malých aut jsou tu k vidění nejčastěji.

Přitom výrobci nepřicházejí s ničím převratným. Zatímco karosérie úspěšných minivozů, jako jsou Fiat Panda nebo Opel Agila, rostly v nedávné minulosti do výšky, ženevské novinky Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroen C1 podobnou "hru na prostor" neuznávají. Jsou to miniauta se vším všudy: s hlubokým a malým kufrem, výklopným sklem místo pátých dveří a veselým interiérem ve stylu Smartu nebo Mini.
Že se čtyři pasažéři mohou vejít do ještě menší karosérie, než má trojice kolínských modelů, dokazuje Subaru. Ta do Ženevy přivezla vozík s názvem R1, dlouhý pouze 3,2 metru. Protože Subaru vyrábí výhradně auta s pohonem všech kol, ani R1 není výjimkou. Komplikovaná zadní náprava "čtyřkolky" zabírá hodně místa, kufr subaru je tedy spíše symbolický.

Kolínským modelům má konkurovat nový Chevrolet Matiz, který však prošel méně odvážným faceliftem, než naznačovala studie vystavená loni v Paříži. Jen o něco větším vozem je Suzuki Swift, jehož nová generace vyniká atraktivním designem. Zatímco u většiny vystavených aut pózují modelky, kolem velkého kombi Fiat Croma se potlouká Santa Claus s množstvím dárků, které nakládá do obrovského kufru. Rodinná auta, která jsou kompromisem mezi klasickými hatchbacky a velkoprostorovými auty typu MPV, představují nejnovější karosářský trend. K novinkám z této kategorie patří kromě cromy Volkswagen Golf Plus nebo Mercedes třídy B.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Proč koupit i nekoupit Audi A6?

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový motor pro Škodu Yeti?

Jaký vybrat dieselový motor pro Volvo V70?

Jaký je motor 1,4 TDI ve Škodě Fabia III?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.